air joga

Air joga – ćwiczenia z chustą, na czym polega air joga?

Air joga to ćwiczenia jogistyczne z chustą przypominające akrobatykę lub sztukę cyrkową. Łączą w sobie elementy pilatesu i znanych asanów. Ćwiczenia air jogi są widowiskowe, a przy tym niezwykle pożyteczne, bowiem rozciągając mięśnie nie obciążać przy tym kręgosłupa i stawów.

Air joga

Aerojoga, bo tak tez jest nazywana została zainicjowana przez Michelle Dortignac, która w 2006 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy rozpoczęła praktykowanie jogi z użyciem hamaka. Trenerka postanowiła połączyć pasje do akrobatyki z zamiłowaniem do jogi i kultury Wschodu. W tym typie jogi wszystkie ćwiczenia wykonywane są z chustą lub hamakiem uwieszonymi pod sufitem.

Początkowe ćwiczenia są łatwe i pomagają oswoić się z chustą oraz przestrzenią. Uczą podnoszenia i przenoszenia ciężaru ciała w powietrzu. Chusta ma za zadanie w treningu dodać lekkości i zwinności ciała. Ćwiczenia zaczyna się od asanów na podłodze przechodząc do coraz bardziej zaawansowanych. Ważne by przy przejściu z podłogi w powietrze mięśnie były odpowiednio rozciągnięte i ciało rozgrzane.

W grupach uczestników zaawansowanych cały trening właściwy odbywa się w podwieszeniu bez kontaktu z podłożem. Mimo iż asany z chustą wyglądają na trudne, to każdy może je ćwiczyć. Dzięki chuście nie jest to wyzwanie. To czy przewaga w treningu będzie joga czy bardziej akrobatyka i pilates zależy od prowadzącego zajęcia. Nie ma tutaj sztywnych reguł, można popuścić wodze fantazji.

Joga w domu?

Klasyczne ćwiczenia z jogi możemy wykonywać w domu, tymczasem czy air jogę również? Jeżeli zdecydujemy się an montaż bezpiecznej chusty lub hamaka u sufitu to nie ma przeciwwskazań aby ćwiczyć w domu. Ważne by chusta była z jedwabiu i zwisała około metr nad podłogą. Najpowszechniej stosowane są chusty mające około 5 do 7 metrów długości i około 1,7 metra szerokości.

Chustę zwiesza się z sufitu na karabińczyku alpinistycznym tak by tworzyła huśtawkę. By nie zrobić sobie krzywdy podczas ćwiczeń należy posiąść odpowiednią wiedzę i umiejętności, dlatego nie poleca się samodzielnych treningów air jogi początkującym.

Atuty air jogi

Korzyści z ćwiczeń w powietrzu są liczne. Przede wszystkim poprawiają świadomość ciała i poczucie równowagi, ponadto usprawniają stawy, rozciągają mięśnie uelastyczniają całe ciało. Mówi się o pozbyciu się ciężaru ciała co zapewnia chusta. Jest to polecana forma ćwiczeń dla osób z wadami postawy. Wzmacnia się podczas asanów mięśnie ramion i nóg. Ćwiczenia wymuszają płynność ruchów wzmacniając przy tym mięśnie brzucha.

Zwisanie na chuście poprawia też dotlenienie mózgu, co poprawia koncentrację, kreatywność i wydolność organizmu. Wykonywanie odpowiednio dobranych asan jogi z chustą, dzięki specjalnemu doborowi pozycji „masujących” organizm, powoduje poprawę ukrwienia organów wewnętrznych, które usprawniają funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego.

Poza tym nie można zapominać jak bardzo skutecznie air joga relaksuje i otwiera na na nowe doświadczenia, dodaje odwagi. Zwisanie nad ziemia wymaga zaufania do siebie i wiary w swoje siły, stad też ćwiczenia wzmacniają psychikę ćwiczących.

Zmysłowość ćwiczeń

Ruchy podczas wykonywania ćwiczeń są niezwykle zmysłowe, dlatego też poleca się ten trening kobietom pragnącym dodać sobie kobiecości. Do air jogi należy się przygotować poprzez odpowiednio dopasowany ale wygodny strój. Zalecana jest koszulka zakrywająca ramiona i długie spodnie. Aby mieć lepsze czucie w nogach należy ćwiczyć boso.

Przeciwwskazaniem do air jogi są choroby serca, jaskra, ciąża oraz menstruacja. Ponadto nie są to aktywności wskazane przy osteoporozie, czy po urazach łowy. Wbrew pozorom są to zajęcia nie tylko dla szczupłych ale i osób otyłych. Chusta przewiduje udźwig aż 400kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *