wiek płodu

Wiek płodu – jak liczyć prawidłowo, wiek płodu a wiek ciąży?

Wiek płodu można obliczyć dwojako. Najbardziej popularnym sposobem i jak dotąd najpewniejszym jest liczenie względem ostatniej miesiączki według tzw. reguły Naegelego. Pozwala ona wyliczyć datę porodu, jak też wiek ciąży. Chcąc uzyskać wiek płodu wartości uzyskane należy skorygować. Prawidłowy wiek płodu winien być liczony od chwili zapłodnienia, nie zaś od pierwszego dnia cyklu w którym zapłodnienie miało miejsce.

Wiek płodu – trudna kwestia do ustalenia

Niestety chwilę zapłodnienia, datę trudno jest ustalić za niewieloma wyjątkami, kiedy para dokładnie wie, planuje i realizuje zapłodnienie. W większości przypadków kobieta nie zna dokładnego dnia zapłodnienia. Tę kwestię dodatkowo utrudniają nieregularne cykle menstruacyjne. W takich przypadkach termin porodu i wiek ciąży jest bardzo orientacyjny.

Lekarz ginekolog skupia się na wieku płodu wyliczonym przez obraz USG. Ono również może być mylące, jednak wespół z danymi pozyskanymi w obliczeniach reguły Naegelego może być potwierdzeniem terminu porodu. Co za tym idzie również wieku płodu. Rozbieżności między terminem porodu z ostatniej miesiączki a obrazu USG mogą wynikać z indywidualnych cech płodu, tempa wzrostu itp.

Jak liczyć?

Na podstawie obrazu badania ultrasonograficznego w pierwszym trymestrze ciąży mierzy się długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL). W kolejnym drugim i trzecim trymestrze wiek płodu określa się na bazie pomiarów główki (BPD i HC). Dodatkowo na podstawie obwodu brzucha i kości udowej. Wraz z rozwojem ciąży terminy porodu z miesiączki i USG mogą się różnić nawet o 3-4 tygodnie. Ponadto im dziecko jest większe, tym pomiary trudniej wykonać, zwłaszcza gdy płód jest aktywny i się nieustannie rusza podczas badania USG.

Gdy domyślasz się daty poczęcia

Jeżeli masz pewien typ daty, w której doszło do poczęcia, jest on zgodny z prawdopodobieństwem owulacji, wówczas możesz sama obliczyć wiek płodu i porównać go z obrazem USG. Najprostszym sposobem na wyliczenie daty porodu wedle daty poczęcia jest odjęcie 7 dni od daty poczęcia a następnie odjęcie 3 miesięcy i dodanie roku.

To w dalszym ciągu orientacyjny termin i nie muszący zgadzać się z faktycznym przyjściem na świat. Często dzieci rodzą się tydzień przed lub po planowanym terminie porodu co może być wynikiem pomyłki w obliczeniach jak i może wynikać z indywidualnych cech dziecka oraz stanu zdrowotnego kobiety ciężarnej.

Wiek płodu a wiek ciąży

Ciąża rozpoczyna się z chwilą zapłodnienia komórki jajowej, jednak z uwagi na praktykę lekarską przyjmuje się że jej początek to data ostatniej miesiączki. Wraz z tym założeniem przyjmuje się, że ciąża trwa 281 dni lub 40 tygodni. Stąd też wiek płody jest krótszy od wieku ciąży o około dwa tygodnie, bowiem wiek płodu określa się według daty zapłodnienia, podobne obliczenia dotyczą wieku płodu z obrazu USG, który nie uwzględnia okresu między zapłodnieniem a ostatnią miesiączką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *