herbata

Herbata – korzyści picia herbaty, jaka herbata jest najlepsza?

Herbata – współczesne społeczeństwo ma jeden wielki powód, aby podziękować cesarzowi Shen Nungowi, który rządził Chinami 5000 lat temu. Będąc miłośnikiem higieny, wielki przywódca nakazał, aby woda w pałacu była gotowana. Kiedyś jego ludzie gotowali wodę i przypadkiem wpadły do niej liście z pobliskiego krzaka – w taki sposób powstała pierwsza herbata. Bajka? Być może, ale wszyscy bardzo dobrze wiemy, że większość odkryć to istne zrządzenie losu.  Dzisiaj herbata jest drugim najbardziej pożywionym napojem na świecie po wodzie, o dosłownie tysiącach mieszanek.

Chociaż wielu z nas próbowało skromną czarną herbatę, bogatą w antyoksydant zieloną herbatę, a być może niektóre delikatne ziołowe odmiany, może nie zdawać sobie sprawy z dostępnej na szeroką skalę herbaty, jej rodzajów oraz faktu, co każdy indywidualny napój może zrobić dla naszego zdrowia – jak wspaniałe ma korzyści prozdrowotne.

„Herbata to świetny sposób na zintegrowanie medycyny umysłu i ciała”, mówi Meaghan Grace, współzałożyciel firmy Functional Beverage Company, producenta ekologicznych herbat i tisan w dolinie Yarra w Wiktorii.

Jak twierdzi – „zioła są naprawdę przystępne, dzięki czemu można zacząć od przygotowanych mieszanek herbat lub wybrać się do ekologicznego sklepu lub sklepu ze zdrową żywnością i kupić trochę rumianku i mięty pieprzowej„.

Zioła powinny być zaparzane we wrzącej wodzie, aby wyodrębnić wszystkie składniki odżywcze.  W przeciwieństwie do herbaty liściastej (czarnej, zielonej, białej), która powinna być zanurzona w mniej gorącej wodzie, ponieważ wrząca woda może zniszczyć liście herbaty.

Oto najważniejsze korzyści picia herbaty, ale jak mówi Grace, nie pij ich jak lekarstwa.

Detox

Czarne, zielone, białe i różowe herbaty mają wysoki poziom przeciwutleniaczy. Czyni je to korzystnymi dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia – mówi Sarita Merlo, naturopata, zielarz i założyciel firmy Byron Bay Tea Company. Jeśli chodzi o detoksykację – sugeruje nagietek, wykorzystanie mniszka lekarskiego, korzeń cykorii i pokrzywy.

Mniszek lekarski i pokrzywa mają działanie moczopędne – pomagają wydalać z wątroby toksyny zmniejszają retencję płynów i wspomagają trawienie.

Herbata na odchudzanie

Wiele badań naukowych wykazało, że zielona herbata może pomóc w utracie wagi, częściowo ze względu na zawartość kofeiny, ale także z powodu przeciwutleniaczy, które mają działanie termogeniczne. Jak twierdzi Grace – „oznacza to, że zwiększa tempo przemiany materii, a więc przechowywany tłuszcz będzie spalany „.

Zmniejszenie stanu zapalnego

Najlepsze będą tutaj herbaty Rooiboss, czyli te z  czerwonych liści, które uważane są przez wielu nawet za lepsze od zielonej herbaty. Rooibos to fantastyczne zioło – bez kofeiny. Działanie przeciwzapalne zawdzięcza się dużej zawartości minerałów, przeciwutleniaczy i witamin.

Energia i uspokojenie

Passiflora nie tylko pokonuje stres i uspokaja, ale efekt jest taki, że człowiek ma więcej energii do życia oraz samych chęci. By całkiem zniwelować stres zaleca sie picie rumianku – to łagodnie rozluźniające działanie, które sprzyja relaksowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *