Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja alkoholowa to częsty i bardzo nieprzyjemny stan. W swojej strukturze klinicznej jest podobny do depresyjnej fazy depresji dwubiegunowej. Dlaczego po spożyciu alkoholu w nadmiernych ilościach depresja pogłębia się, a przekonanie, że spożywanie mocnych napojów jest szczególnym sposobem na pozbycie się stresu emocjonalnego jest nieprawdziwe.

Konsekwencje depresji alkoholowej

Wiodącymi negatywnymi skutkami zaburzeń depresji alkoholowej są:

 • Wystąpienie myśli samobójczych, podejmowanie prób samobójczych
 • Urazy fizyczne spowodowane zaburzeniami po spożyciu alkoholu
 • Osiągnięcie przez chorego stadium przewlekłego alkoholizmu
 • Rozwój deficytów w mózgu
 • Wystąpienie psychozy padaczkowej na tle alkoholizmu.

Odmiany depresji alkoholowej

Depresję alkoholową można podzielić następująco:

 • Krótkotrwałe niedomagania w przypadku zatrucia alkoholem spowodowane przedawkowaniem
 • Ciężka depresja związania z szybkim odstawieniem alkoholu.

W pierwszym przypadku depresja alkoholowa przybiera łagodną formę pojawiającą się po zbyt dużym spożyciu etanolu i osoba odczuwa konsekwencje tzw. kaca. Oprócz konsekwencji natury fizjologicznej, chory na depresję alkoholową odczuwa zmiany w postrzeganiu siebie i otoczenia. Ma wyrzuty sumienia z powodu częstego spożywania alkoholu i swojego zachowania. Podczas utleniania etanolu następuje obniżenie poziomu glukozy we krwi, co objawia się chronicznym znużeniem, osłabieniem mięśni, zmiennym nastrojem. Zbyt niskie stężenie magnezu we krwi przyczynia się do odczuwania nerwowości, przyspieszonej akcji serca i dreszczy.

Depresja po rezygnacji z napojów alkoholowych:

W tym przypadku choroba przebiega w sposób bardziej złożony, dlatego chory powinien znajdować się pod opieką medyczną. Depresja alkoholowa występuje po długim piciu w ciągu pierwszych 2-5 dni od zaprzestania spożywania napojów zawierających alkohol i charakteryzuje się zespołem odstawienia. Objawy depresji alkoholowej nasilają się i chory odczuwa drżenie. Psychika jest narażona na głębsze odczuwanie przykrych doznań takich jak: brak odczuwana przyjemności, utratą sensu życia i brakiem celów w życiu. Osoba cierpiąca na depresję alkoholową odczuwa wyrzuty sumienia z powodu swoich działań przed podjęciem leczenia. Depresja alkoholowa prowadzi do podejmowania przez chorego prób samobójczych.

Depresja alkoholowa – przyczyny

Podstawową przyczyną zachorowania na depresję alkoholową jest nieprawidłowe działanie mózgu i układu nerwowego na skutek zatrucia alkoholem. Równolegle aktywowane są receptory dopaminy, zapewniając efekty maniakalnej euforii. Napoje alkoholowe stymulują działanie mózgu, powodując upośledzoną produkcję i transport serotoniny i innych neuroprzekaźników, które wpływają na stan emocjonalny.

W przewlekłym alkoholizmie obserwuje się spadek objętości mózgu, zachodzą modyfikacje organiczne i uszkodzenia oksydacyjne neuronów, w wyniku, czego alkohol degraduje osobowość, pogarszają się funkcje poznawcze osoby, tworzą się nieodpowiednie, nieprzewidywalne zachowania. Depresja alkoholowa może się ujawnić również przy umiarkowanym, ale regularnym spożywaniu alkoholu etylowego. W wyniku takich działań dochodzi do postępującego uszkodzenia układu nerwowego a w konsekwencji do wystąpienia chorób psychicznych. Równie ważne w rozwoju choroby jest predyspozycja genetyczna. Dlatego osoby, które miały przypadki uzależnienia od alkoholu w genezie rodziny, należą do grupy wysokiego ryzyka.

Objawy depresji alkoholowej

Obecne badania wskazują, że depresja alkoholowa trwa od kilku dni do roku. Często odnotowuje się nawroty depresji alkoholowej, często w scenariuszu psychozy maniakalno-depresyjnej. Depresja alkoholowa występujące w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, w wyniku, czego pojawiają się symptomy somatyczne, psychiczne dając zaburzone efekty poznawcze i behawioralne.

Wśród dominujących objawów pojawia się:

 • Zauważalny spadek aktywności społecznej
 • Częste wahania emocjonalne: od uczucia melancholii do stanu maniakalnej euforii
 • Znaczące zahamowanie tempa reakcji psychicznych
 • Letarg motoryczny, na przemian z nadmierną aktywnością ruchową
 • Upośledzenie funkcji poznawczych
 • Nasilające się kłopoty ze snem
 • Zaburzenia ze strony układu pokarmowego, wątroby, trzustki
 • Odczuwanie bezwartościowości
 • Podejmowanie prób samobójczych
 • Nasilający się niepokój
 • Izolowanie się od ludzi
 • Brak apetytu lub nadmierny apetyt
 • Utrata zainteresowania tym, co się dzieje
 • Utrata pożądania seksualnego
 • Pojawianie się zachowań agresywnych i nadmiernej drażliwości.

Leczenie depresji alkoholowej

Największa trudność w przeprowadzeniu i wyborze schematu leczenia polega na tym, że większość chorych nie zdaje sobie sprawy, że w większości przypadków depresja nie jest podstawową przyczyną alkoholizmu, ale odwrotnie: to uzależnienie, przedłużone spożywanie substancji toksycznych lub ostre odrzucenie alkoholu stało się czynnikiem, który rozpoczął rozwój choroby depresyjnej.

Głównymi kryteriami pokonywania zaburzenia jest chęć wyleczenia, aby uciec od choroby alkoholowej, przekonanie o podjęciu dobrej decyzji i codzienna ciężka praca nad sobą. Ponadto chory powinien być świadomy, że przy całkowitej abstynencji w początkowej fazie leczenia, przebieg choroby staje się ostry, a objawy depresyjne nasilają się. Często w leczeniu alkoholizmu chorzy muszą korzystać z pomocy specjalnych instytucji stosując specjalistyczne programy adaptacji społecznej.

Łagodna forma depresji, która rozwinęła się na tle objawów abstynencyjnych, w niektórych przypadkach ustępuje sama bez stosowania środków farmakologicznych. Współczesna medycyna w leczeniu depresji alkoholowej wykorzystuje indywidualne podejście zintegrowane, w tym:

 • Przyjmowanie leków farmakologicznych
 • Prowadzenie sesji psychoterapii
 • Procedury fizjoterapeutyczne.

Leczenie farmakologiczne

Podstawowym zadaniem leczenia farmakologicznego jest detoksykacja organizmu w celu całkowitego usunięcia nagromadzonych toksycznych produktów rozkładu alkoholu etylowego. W celu powstrzymania stanów lękowych charakterystycznych dla okresu abstynencji, w warunkach szpitalnych, na krótki kurs stosuje się silne środki uspokajające. Aby przezwyciężyć objawy obniżonego nastroju stosowane są leki przeciwdepresyjne, pozwalając w jak najkrótszym czasie zmniejszyć intensywność objawów choroby i po pełnym przebiegu leczenia całkowicie pozbyć się objawów depresji alkoholowej.

Prowadzona jest również terapia mająca na celu zmniejszenie głodu alkoholu za pomocą leków dobieranych indywidualnie. W stanie depresji alkoholowej niezbędne są witaminy B1, B6, PP i C, podawane domięśniowo. Ten typ zaburzeń, stosowane są leki, które działają regenerująco na krążenie krwi w mózgu i małe naczynia. Leki które są zaburzone podczas alkoholizmu. W delirium tremens, objawiającym się urojeniami, dreszczami, pojawieniem się halucynacji wzrokowych, słuchowych lub dotykowych, chory musi być pilnie hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ ten stan jest obarczony śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *