herbata chińska

Herbata chińska – lecznicze zastosowanie, składniki herbaty

Herbata chińska (Camellia sinensis) ma swój rodowód w Azji Południowo-Wschodniej. Jest rośliną uprawną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Lubi kwaśną glebę i wilgotne miejsca o dobrym nasłonecznieniu. Produkuje mnóstwo liście należycie pielęgnowana. Cechują ją żółto białe kwiaty oraz plon jagód.

Właściwości lecznicze – herbata chińska

Poza swym urokiem roślina herbaty chińskiej zawiera liczne polifenole, zwłaszcza galusan tzw. EGCG o działaniu przeciw utleniającym. Dzięki temu roślina wykazuje rozmaite właściwości lecznicze i jest stosowana w ziołolecznictwie. Przeciwutleniacz aktywny niweluje ryzyko rozwoju nowotworów, za co herbata chińska jest szczególnie ceniona, galusan niszczy komórki rakowe nie uszkadzając zdrowych, przez co jest niezwykle skutecznym lekiem hamującym nowotwory.

Poza leczeniem raka herbata chińska to lek obniżający poziom cholesterolu oraz środek odchudzający. Herbata potrafi utleniać tłuszcz, przez co jest panaceum dla osób z nadwagą. Dodatkowo roślina obfituje we fluor oraz transferazy katechiny glukozylowej wstrzymując rozwój ubytków w zębach.

Ponadto działa bakteriobójczo, dzięki czemu możemy szybko i łatwo pozbyć się próchnicy, brzydkiego zapachu z ust i bakterii jamy ustnej. Ważną właściwością herbaty chińskiej jest wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi, co może stanowić przeciwwskazanie do jej spożywania przez osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Składniki herbaty

Skład herbaty chińskiej okazuje się być bogaty w składniki potrzebne w ziołolecznictwie. Poza polifenolami zawiera ona aminokwasy takie jak teanina czy liganina, a także alkaloidy – adeninę, teobrominę, teofilinę i ksantynę. Owoce herbaty obfitują w pektyny oraz sacharydy, zaś liście w saponiny i chlorofil. Ponadto herbata chińska jest źródłem witamin C, E i A oraz grupy witamin B. działanie herbaty w wielu przypadkach jest sterylizujące dla bakterii, zwłaszcza w przypadku zatrucia pokarmowego.

Herbata chińska polecana jest jako lek przeciw zakażeniu gronkowcem złocistym oraz laseczką woskową. Co prawda roślina ma mniejszą ilość kofeiny w sobie niżeli kawa, to wykazuje zdolność odświeżenia umysłu poprzez stymulację układu nerwowego. Dodatkowo zapobiega grypie, bólom gardła. Co ciekawe istnieją badania, które wykazują skuteczność herbaty chińskiej w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zakażeń wywoływanych przez HIV. Skład herbaty powoduje, iż roślina przeciwdziała zakrzepicy eliminując ryzyko udaru, zawału serca.

Herbata chińska i poziom cukru

Ziele przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi przez co zdobywa znaczna popularność. Pośrednio dzięki tym właściwościom herbata chińska zapobiega miażdżycy. Również oddziałuje pozytywnie w stanie chorobowym Lesniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, zapaleniu jelit. Ponadto herbata działa detoksykacyjnie, chroniąc wątrobę przed skutkami alkoholu czy innych substancji szkodliwych. Jest również skutecznym środkiem profilaktycznym na wirusowe zapalenie wątroby.

Herbata chińska w kosmetyce

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy herbata wykorzystywana jest z korzyścią dla skóry. Zabija wolne rodniki i przeciwdziała starzeniu się, uelastycznia skórę, zapobiegając rakowi skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *