choroba Meniere'a

Suchość pochwy – przyczyny, leczenie

Suchość pochwy – to bardzo popularny problem, który ze względu na swój intymny charakter często ukrywany jest przez kobiety. Dolegliwość ta jest nie tylko nieprzyjemna, lecz także wstydliwa. Niestety przemilczenie tematu nie rozwiąże problemu dlatego konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty. Zaniechanie leczenia może skutkować wieloma nieprzyjemnościami które z czasem mogą także dotyczyć partnera seksualnego.

Suchość pochwy jest niekiedy przez kobiety nie leczona, gdyż zazwyczaj nie jest to schorzenie niebezpieczne dla zdrowia.

Suchość pochwy – przyczyny

Za prawidłowe nawilżenie pochwy odpowiedzialny jest prawidłowy poziom żeńskiego hormonu, estrogenu. Jeśli jest on zbyt niski w organizmie kobiety wówczas powstaje dokuczliwy problem zwany przez lekarzy dyspareunią, czyli suchością pochwy.

Najczęstszą przyczyną suchości pochwy są zaburzenia równowagi hormonalnej. Istnieją czynniki które sprzyjają tej dolegliwości np. okres połogu i karmienia piersią, a także menopauza. Za zaburzenia w nawilżeniu pochwy często są odpowiedzialne stres, przemęczenie lub osłabienie, np. po przebytej infekcji.

Za prawidłowe nawilżenie pochwy w miarę jak rośnie podniecenie seksualne, odpowiedzialny jest śluzu, uwalnianego przez jej ścianki. Dzięki wzmożonemu nawilżeniu pochwa jest bardziej elastyczna, więc stosunek staje się nie tylko możliwy, ale też nie jest bolesny.

Sygnał do wzmożonej produkcji śluzu płynie bezpośrednio z mózgu, dlatego do prawidłowego nawilżenia pochwy ważne są także bodźce natury psychicznej.

Jedną z przyczyn suchości pochwy może być zastosowanie antykoncepcji hormonalnej. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto odczekać trzy miesiące, jeżeli sytuacja po tym czasie się nie poprawi, masz kilka rozwiązań. Jednym z zalecanych rozwiązań może być rezygnacja z antykoncepcji. Wówczas sytuacja powinna wrócić do normy. Ostatnia opcja to leczenie objawowe, czyli stosowanie żeli nawilżających.

Inna przyczyną powodującą suchość pochwy może być wkroczenie w wiek okołomenopauzalny. Rozwiązaniem twojego problemu może się okazać zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która zwiększa poziom estrogenów.

U większości kobiet problem powinien samoistnie zniknąć np. po zakończeniu karmienia piersią, albo po wyleczeniu infekcji intymnej i przywróceniu do normy flory bakteryjnej pochwy.

Suchość pochwy – leczenie

Leczenie objawów suchości pochwy nie jest dość trudne jeśli zna się przyczynę ją wywołującą. W większości przypadków odpowiedzialność za suchość pochwy ponoszą estrogeny. W obecnych czasach medycyna dysponuje całą paletą leków i innych środków eliminujących ten przykry problem.

W szczególności do środków tych zaliczamy:

– żele intymne, zwiększające wilgotność pochwy i minimalizujące bolesność w trakcie stosunku,
– nawilżające żele dopochwowe,
– dopochwowe środki z zawartością estrogenów, już minimalna dawka wystarcza do zahamowania oraz cofnięcia zmian w obrębie pochwy,

Środki zawierające estrogeny stosowane miejscowo dostępne są w następujących formach:
– jako krem dopochwowe,
– globulki lub tabletki dopochwowe,
– krążki dopochwowe.

Suchość pochwyStosowanie któregokolwiek z wyżej wymienionych preparatów powinno zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem specjalistom, dlatego zaleca się w szczególności obserwowanie organizmu a wszelkie zauważone dysfunkcje zgłaszać właśnie jemu.

O ile stosowanie kremów dopochwowych oraz tabletek nie wymaga pomocy lekarza o tyle zakładanie krążka dopochwowego wymaga konsultacji i pomocy technicznej oraz praktycznej. W czasie stosowania krążka należy zachować ostrożność w kąpieli, przy parciu (np. na stolec) i w kąpieli, ponieważ może on zmienić swoje położenie lub nawet wypaść.

Należy pamiętać iż wszystkie preparaty hormonalne dostępne są jednak tylko na receptę. Ich działanie jest podobne i równie skuteczne. Wybór formy zależy więc głównie od pacjentki. Ustąpienie dolegliwości występuje zwykle po kilku tygodniach stosowania leku.

Zastosowanie miejscowej terapii estrogenowej jest dobrze tolerowane zazwyczaj przez organizm pacjentki. W medycynie odnotowywane się przypadki przedawkowania leków czego konsekwencją może być:
– krwawienia z pochwy,
– ból w piersi,
– nudności,
– infekcje grzybiczne,
– bolesność okolic krocza.

Najczęściej przedawkowanie odnosi się w odniesieniu do stosowania kremów. Jednak szczególną ostrożność zaleca się zachować także w przypadku stosowania tabletek.

Nawilżające żele i kremy powodują pojawienie się mętnej wydzieliny z pochwy, która powstaje w wyniku jej oczyszczania.

Preparatów tych nie powinno się stosować przed stosunkiem, gdyż nie zapewniają one pożądanego smarującego efektu. Mogą być one również nieprzyjemne dla partnera, ponieważ charakteryzują się kwaśnym odczynem.

Wspomnieć trzeba także o ogólnym zaleceniu dla wszystkich pacjentek leczących się z powodu zaniku pochwy, aby nie zaprzestawać aktywności seksualnej, ponieważ grozi to pogłębieniem problemu suchości. Zalecenie to można także zastosować w ramach profilaktyki zaniku pochwy w przypadku kobiet, które weszły już w okres okołomenopauzalny, ale nie mają jeszcze dolegliwości związanych z tym zaburzeniem.

Na rynku znajduje się szeroka oferta preparatów likwidujących suchość pochwy, nie można wyłonić jednego najlepszego, ponieważ to jaki preparat należy zastosować zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań twojego organizmu.

Dlatego warto pamiętać że oprócz podjęcia odpowiednich środków mających na celu wyeliminowanie problemu nie należy rezygnować z przyjemności sfery intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *