miodunka plamista

Bieluń dziędzierzawa, czyli datura – właściwości lecznicze, zatrucie

Bieluń dziędzierzawa – datura, inaczej bieluń dziędzierzawa, Datura stramonium L. jest rośliną powszechnie uprawianą w celach dekoracyjnych. Spotyka się ją także pod nazwą cygańskie ziele, durna rzepa czy świńska wesz. Znana z pięknych kwiatów, okazałych i reprezentacyjnych może być tez narkotykiem. Niewiele osób o tym wie, iż datura działa bardzo silnie odurzająco. Nasiona datury nazywane są haszyszem Targówka. Poza swymi właściwościami warto dodać iż datura jest rośliną toksyczną i silnie trującą. Spożycie rośliny grozi śmiercią.

Datura i jej prezencja

Datura wywodzi się z Meksyku, aktualnie porasta całą Eurazję oraz Amerykę Północną. Występuje zarówno w stanie uprawowym jak też dzikim rosnąc na rumowiskach. Według raportów policyjnych bieluń dziędzierzawa uchodzi za jeden z popularniejszych narkotyków. Odurza on swoim intensywnym słodkim zapachem. Nasiona rośliny zawierają o wiele mocniejsze działanie dzięki alkaloidom tropanowym takim jak hioscyjamina, atropina i skopolamina. Porażają one zakończenia nerwów przywspółczulnych autonomicznego układu nerwowego.

Bieluń dziędzierzawa – zatrucie bieluniem

Poza odurzeniem bieluniem dziędzierzawą można się zatruć. Każda z części rośliny jest toksyczna i tak części naziemne zawierają od 0,2 do 0,6 % alkaloidów, zaś nasiona około pół procenta. Wystarczy spożycie 20-30 nasion aby doznać zatrucia. Objawem zatrucia toksynami datury jest rozszerzenie źrenic, słowotok jak również dezorientacja towarzysząca nadmiernemu pobudzeniu. Do tego mogą wystąpić niepokój i zachwiania równowagi, jak też ubytki wzroku, słuchu, niedowład. Do zatrucia dochodzi w 3-4 godziny od spożycia.

Objawy tego stanu mogą ustąpić dopiero po kilku dniach, co zależy od predyspozycji danej osoby. Towarzyszyć zatruciu może wysypka, wstrzymanie moczu oraz przyspieszony rytm serca, a nawet drgawki, wymioty, mdłości. Leczenie z zatrucia winno być prowadzone w warunkach szpitalnych, gdyż wymaga płukania żołądka oraz podania salicynianu fizostygminy.

Datura – właściwości lecznicze

Poza tym, że roślina jest trująca i narkotyczna ma ona też dobroczynne działanie na zdrowie. Między innymi w medycynie ajurwedyjskiej bieluń dziędzierzawa jest panaceum na wszelkie choroby, między innymi leczy się nim reumatyzm, obrzęki, czy ból zębów. Na przykład w Nigerii daturę stosuje się na zewnątrz w postaci okładów mieszając nasiona datury z olejem palmowym i lecząc tymże specyfikiem ukąszenia insektów.

Bieluń dziędzierzawa oprócz właściwości halucynogennych posiada także działanie lecznicze, które wykorzystuje się na całym świecie. W medycynie ajurwedyjskiej bieluń traktowany jest jako antidotum na wszelkie dolegliwości. Zaleca się go m. in. na wrzody, reumatyzm, dnę moczanową, rwę kulszową, obrzęki i bóle zębów. W Nigerii ekstrakty z nasion mieszane z olejem palmowym stosuje się w formie okładów w miejsca dotkliwych ukąszeń insektów. Turcy leczą bieluniem hemoroidy oraz trądzik, zapalenie oskrzeli, zaś Japończycy chorobę Parkinsona.

Liczy się dawkowanie, w nim tkwi sekret i sukces medycyny naturalnej. W farmakologii datura używana jest jako składnik leków przeciw chorobie lokomocyjnej, jak też jest składnikiem lekarstw na epilepsję. Badania wskazują iż bieluń dziędzierzawa działa przeciw cukrzycy, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, co więcej udowodniono mu także działanie antynowotworowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *