kozłek lekarski napar

Kozłek lekarski – antidotum na stres i dobry sen

Kozłek lekarski, powszechnie znany jest pod inną nazwa – waleriana. Od wieków znane jest jako drogocenne zioło w leczeniu stanów nerwowych. Nazwa tej rośliny pochodzi od łacińskiego słowa „valere”- czyli być zdrowym. Jest rośliną dwuletnią, jednak już w pierwszym roku otrzymujemy wartościowy surowiec w postaci korzenia. Świeżo wykopany korzeń nie pachnie zbyt intensywnie, swoistego korzennego zapachu nabiera dopiero podczas suszenia.

Właściwości kozłka lekarskiego

kozłek lekarski naparKozłek lekarski to znana roślina posiadająca silne działanie uspakajające. Zawarte w niej walepotriany wykazują uspokajający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na nietrwały charakter wyżej wymienionych związków zaleca się korzystanie z preparatów ze świeżego surowca.

Kozłek lekarski jest składnikiem licznych preparatów galenowych i mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym i należy do najczęściej stosowanych surowców roślinnych. Działanie kozłka polega na zwiększaniu w mózgu stężenia jednego z neuroprzekaźników układu nerwowego – kwasu gamma- aminomasłowego (GABA).

To dzięki niemu kozłek lekarski ułatwia sen i tłumi niepokój. Bardzo ważną rolę w porównaniu do leków syntetycznych, powszechnie stosowanych w leczeniu bezsenności, odgrywa fakt że kozłek nie wywołuje uzależnienia ani tzw. porannego otumanienia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż preparaty zawierające kozłek lekarski nie usypiają, lecz uspokajają ośrodkowy układ nerwowy i cały organizm, dzięki czemu sen przychodzi w sposób naturalny. Ważną cechą ziela jest i to, że daje on trwały sen, bez nocnych wybudzeń. To sprawia, że osoby cierpiące na bezsenność wstają wypoczęte i zrelaksowane.

Oprócz walepotrianów pewną rolę w działaniu odgrywają olejki eteryczny i kwas walerianowy. Olejku eterycznego jest w kozłku od 0.5% do 1.5% (m.in. kamfen, beta-elemen), natomiast suma kwasów walerianowych i ich pochodnych waha się od 0,15% do 0,9% (należy do kwasów organicznych).

Wśród szeregu schorzeń na które pomaga kozłek lekarski wskazuje się najczęściej na:

  • bezsenność,
  • częstoskurcz napadowy,
  • zaburzenia czynnościowe,
  • przyspieszone bicie serca na tle nerwowym itp.

Kozłek lekarski ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Roślina oprócz tego że działa uspokajająco, posiada także bardzo silne działanie rozkurczające, dlatego stosuje się ją na bóle miesiączkowe, bóle brzucha, a także w okresie przekwitania u kobiet. W dodatku kozłek lekarski sprawdza się przy kolkach, astmie, obniża wysokie ciśnienie krwi.  Kozłek działa uspokajająco, rozkurczowo, przeciwepileptycznie, nasennie. Znosi fermentację jelitową i wzdęcia. Jest wiatropędny i przeciwdrgawkowy, działa przeciwrobacznie na owsiki i glisty. Działa też  przeciwcukrzycowo. Zmniejsza częstotliwość oddawania moczu i osłabia uczucie pragnienia.

Badania

Badania przeprowadzane przez Pentor (2002r.) wykazały, iż na trudności związane z zasypianiem, pojawiające się co noc, cierpi średnio 16% Polaków, a ich liczba z roku na rok wzrasta. W przeglądzie z roku 2010 stwierdzono, że kompozyt kozłka lekarskiego oraz chmielu pospolitego stosowany w leczeniu bezsenności pierwotnej u dorosłych jest skuteczny.
Rezultaty innego zestawienia wskazują na to że, kozłek lekarski jest surowcem bezpiecznym, dobrze tolerowanym, z małą ilością występujących działań niepożądanych. Wykazuje działanie lecznice od łagodnych do umiarkowanych zaburzeń snu.

Przepis na napar z kozłka lekarskiego

Napar z kozłka lekarskiego działa uspokajająco, leczy bezsenność, skuteczny na napięcia mięśni.
Przynosi ulgę w stanach maksymalnego napięcia wywołanego stresem.

Składniki

  • 1 łyżeczka rozdrobnionych korzeni kozłka
  • 2 szklanki wody

Sposób przygotowania

Wodę wlać do garnka i dodać kozłka a następnie ogrzewać pod przykryciem na parze przez 30 min, odstawić na 10 min.

Dawkowanie:

Pić 2-3 razy dziennie po 1-4 szkl po jedzeniu jako środek uspokajający i rozkurczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *