jama ustna

Jama ustna a tarczyca – niedoczynność, diagnoza, badania, leczenie

Jama ustna a tarczyca – problemy związane z praca tarczycy są ściśle związane z chorobami jamy ustnej. Nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy sprawiają, iż jama ustna doświadcza bólu, próchnicy a nawet wypadania uzębienia. Tarczyca wpływa na metabolizm jak i gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenia w jej pracy objawiają się niedoborem lub nadprodukcją szeregu hormonów.

Jama ustna a tarczyca

Wbrew pozorom istnieje wiele zależności między tarczycą a stanem jamy ustnej. Zaburzenia związane z produkcją hormonów przez tarczycę przyczyniają się do powstawania i rozwoju schorzeń w obszarze jamy ustnej. Jama ustna odczuwa skutki nadmiaru lub niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy, tj. trójjodotyronina, tyroksyny i kalcytoniny. Zapalenie dziąseł, czy suchość w ustach może być wynikiem zaburzeń tarczycy. Osoby z problemami tarczycowymi narażeni są na częste infekcje bakteryjne, w tym rozwój próchnicy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy nie rzadko współistnieje z chorobami przyzębia. Nadprodukcja hormonów również wpływa negatywnie na uzębienie. Zbyt duża ilość hormonów zaburza funkcje obronne organizmu przed bakteriami, w wyniku czego powstaje kamień nazębny i rozwój ubytków, stan zapalny dziąseł. Początkowo objawy nie są niepokojące.

Pojawia się zwykle krwawienie dziąseł, opuchlizna czy reakcja bólu na zimne lub ciepłe pokarmy. Symptomy te często nie są wiązane z tarczycą a usiłuje się szukać ich przyczyny gdzie indziej. Brak leczenia tych zmian może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych i ostatecznie do wypadania zębów. Niestety to nie jedyny problem chorych na nadczynność tarczycy.

Dochodzi u nich także do resorpcji kości, czyli ich zaniku. Bardzo często wynika to z postępującej osteoporozy, ale również ma związek z tarczycą. Nadczynność gruczołu sprawia, ze organizm pozbywa się wapnia i fosforu, zaś kości tracą swa gęstość, również kości przyzębia i żuchwy. To prowadzi do rozchwiania się zębów. W tym przypadku niezbędna jest terapia tarczycy hamująca te procesy. Leczenie stomatologiczne jest jedynie leczeniem objawowym i zachowawczym. Dentyści zalecają także higienę jamy ustnej preparatami bogatymi w fluor i wapń, oraz suplementacje witaminy D i K.

Niedoczynność tarczycy

Od chorób jamy ustnej nie są wolni ci, którzy borykają się z niedoczynnością tarczycy. Poważną dolegliwością jest powiększenie języka, makroglozja. Przyczyna tego stanu jest zatrzymanie wody spowodowane kumulacją w języku związków chemicznych utrzymujących wodę. Ponadto niedoczynność tarczycy powoduje pieczenie w jamie ustnej, BMS. Odczuwane jest także kłucie języka, warg, czemu towarzyszy suchość ust, swędzenie oraz zaburzenia smaku. Rzadko występuje dodatkowo trudność przełykania. Towarzyszyć schorzeniu może tzw. metaliczny posmak.

Podobnie jak przy nadczynności, również i w tym wypadku kluczowe jest leczenie schorzenia pierwotnego jakim jest niedoczynność tarczycy. By złagodzić niedogodność pacjenta wprowadza się równoległe leczenie łagodzące w obszarze jamy ustnej. Polega ono na suplementacji grupy witamin B oraz stosowaniu płukanej zwiększających wydzielanie śliny i pokrywających błony śluzowe. Pomagają w tej sytuacji płukanki siemieniem lnianym, kwiatem malwy czy rumiankiem. Zaleca się również dietę eliminująca cytrusy, alkohol i ostre przyprawy.

Inne objawy w jamie ustnej

Poza wymienionymi problemy z tarczyca mogą powodować zapalenie dziąsła brzeżnego. Skutkiem zapalenia jest paradontoza, postępująca zwłaszcza u kobiet w wyniku niedoborów estrogenu. Niedoczynność tarczycy powoduje także syndrom TJM czyli dysfunkcji stawy skroniowo-żuchwowego. Niedobór hormonów produkowanych przez tarczyce zaburza prace mięśni i stawów powodując zwykle bóle migrenowe promieniujące do uszu i odczuwane jako ucisk za oczami. Pacjentki skarżą się wówczas na słyszalne przeskakiwanie w stawie i bolesność żuchwy. Objawem w jamie ustnej jest zmiana ułożenia zębów, jak też towarzyszący bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *