mierznica czarna

Mierznica czarna – właściwości lecznicze, zastosowanie na reumatyzm

Mierznica czarna (Ballota nigra)to gatunek należący do rodziny jasnotowatych, dostępny jest przede wszystkim w Afryce Północnej, jednak występuje tak że w Europie i częściowo w Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce północnej. Na terenie Polski roślina została uznana za archeofit. Rodzime okazy spotkać można mierznicę czarną na nizinach, przy drogach, w zaroślach, często występuje na stanowiskach ruderalnych.

Pokrój rośliny – mierznica czarna

Roślina ma czterokanciastą łodygę, która jest podłużnie prążkowana, z licznymi białawymi włoskami. Barwa łodygi może się różnić i przyjmować kolor ciemnobrunatny jak też intensywnie ciemnozielony. Roślina może osiągnąć wzrost nawet do 130 cm wysokości. Liście mierznicy czarnej wyróżniają się czaro zielonym kolorem i jajowatym kształtem z ogonkami i karbowanym brzegiem.

Kwiaty mierznicy czarnej są grzbieciste, zebrane w nibyokółki. Występują w katach łodygi oraz na jej szczycie. Charakteryzują się jasno różowym kolorem bądź też różowo liliowym odcieniem. Mierznica czarna kwitnie od czerwca aż do września. Roślina wydaje owoce, czyli rozłupki

Właściwości dla zdrowia

Mierznica czarna to bogactwo składników, między innymi takich jak fenylopropaniody stanowiące 5% składu, jak tez glikozydy, kwas jabłkowy i flawonoidy. Praktycznie każdy składnik rośliny niesie ze sobą szereg cech pożytecznych dla zdrowia. Przykładowo zawarty w mierznicy czarnej forsytiozyd B jest substancją o działaniu neuroprotekcyjnym chroniąc tkanki nerwowe przed uszkodzeniem.

Do interesujących zdolności ziela mierznicy należy redukcja ciśnienia krwi oraz dobroczynny wpływ na serce. Zauważa się iż mierznica czarna minimalizuje częstotliwość skurczy mięśnia sercowego regulując i stabilizując rytm pracy serca. Kompilacja wielu składników dodatkowo chroni wątrobę, wpływa uspokajająco i działa antyseptycznie. Obserwuje się w fitoterapii zastosowanie rośliny w przeciwdziałaniu chronicznym i przewlekłym bólom, jak tez nerwicom, nerwobólom. Mierznica czarna doskonale radzi sobie z zakażeniem organizmu gronkowcem złocistym i wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Zastosowanie mierznicy czarnej w medycynie naturalnej

Zioło w postaci mierznicy czarnej wykorzystuje się w leczeniu układu nerwowego, zwłaszcza lecząc choroby nerwicowe i zaburzenia psychiczne. Jest to świetna alternatywa dla antydepresantów. W naturalny sposób wycisza i niweluje niepokój. Ponadto stosuje się ziele mierznicy czarnej w leczeniu bezsenności oraz napadów lęku. Poza kuracją układu nerwowego mierznica czarna spisuje się tez jako lek na przeziębienie i grypę, gdyż działa napotnie i wspiera walkę organizmu z wirusami i bakteriami.

Mierznica czarna na reumatyzm

Działanie przeciwbólowe mierznicy czarnej polecane jest w szczególności osobom cierpiącym na reumatyzm i nerwobóle. Ziele można stosować jako okłady na bolesne miejsca i kompresy. Poza tym ziele stosować można przeciw wymiotom oraz nudnościom. Z uwagi na różnorodne zastosowanie i właściwości wymienia się to ziele jako panaceum na nieregularność cyklu miesiączkowego. Tak szerokie zastosowanie ziela sprawia iż jest ono popularnym składnikiem mieszanek ziołoleczniczych.

Najczęściej dostępnym preparatem z mierznicy czarnej jest intrakt mierznicowy. Wykonać go można z łyżeczki ziela i wody. Ziele zalewa się gorącym alkoholem. Po upływie siedmiu dni intrakt wymaga przefiltrowania. Można go stosować w ilości od 3 do maksymalnie 10 mililitrów dziennie. Kuracja winna trwać minimum dwa tygodnie i maksymalnie dwa miesiące. Poza intraktem stosuje się również odwar i napar z ziela mierznicy czarnej, tak świeżego jak tez suszu. Można go stosować do wewnątrz jak i na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *