Powiększone węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększone węzły chłonne pojawiają się na skutek zakażeń. Same węzły chłonne przyczyniają się do czynności wspomagającej przy zwalczaniu wirusów oraz bakterii, a także innych przyczyn infekcji. Stanowią one istotną części ludzkiego układu odpornościowego. Podkreślić należy także fakt, że znajdują się one w całym naszym ciele. Pewne węzły chłonne, znaleźć można bezpośrednio pod skórą, podczas gdy inne zlokalizowane są głęboko w ciele. Nawet te najbardziej powierzchniowe najczęściej nie są widoczne albo namacalne, chyba że istnieej powód że stają się one obrzęknięte.

Węzły chłonne połączone są za pośrednictwem naczyń limfatycznych. Powiększyć się mogą nawet do kilku centymetrów średnicy w odpowiedzi na pojawiające się zakażenie o charakterze wirusowym, bakteryjnym, czy też grzybiczym albo choroby zapalnej, Bardzo rzadko jest to wynikiem stanu niezakaźnego, wśród którego wymienić można nowotwory oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Zakażenie powstałe na skutek obrzęku węzłów chłonnych określa się jako zapalenie węzłów chłonnych.

Powiększone węzły chłonne

Najczęściej są one niewidoczne. W sytuacji, w której dochodzi do ich powiększenia, mogą ujawniać się w niektórych częściach ciała, a w szczególności pod żuchwą, w pachach albo pachwinach, w obszarze uszu czy też na szyi. Uzewnętrzniają się jako powiększone, tkliwe guzki. Można to bardzo łatwo wyczuć przez przyłożenie w tych miejscach rąk. Ogólne powiększenie węzłów chłonnych może pojawić się jako powód infekcji nowotworu albo zapalenia ogólnoustrojowego.

Powiększone węzły chłonne najczęściej występują w takich lokalizacjach jak szyja albo miejsca pod żuchwą, obszar pach lub okolice uszu.

Pierwsza z wymienionych lokalizacji może świadczyć obecności zakażenia albo ropnia zębów choroby wirusowej lub zakażenia górnych dróg oddechowych. Zdecydowana większość powodów obrzęków węzłów chłonnych w określonym obszarze charakteryzuje się łagodnym przebiegiem.

Obrzęk węzłów chłonnych zlokalizowany za uszami może być związany z zakażeniem w okolicy szyi lub też ewentualnie oczu. Najczęściej występującą przyczyna obrzęku pojawiającą się w określonym miejscu to ropień albo zakażenie tkanek miękkich.

Węzły chłonne w okolicach pach są bardzo ważne pod względem anatomicznym w przypadku nowotworu piersi. Bardzo często podlegają one badaniu u pacjentek, u których podejrzewa się obecność raka piersi. Pełnią również bardzo istotne znaczenie przy oznaczaniu stopnia zaawansowania, a także prognozowania nowotworu piersi. Węzły chłonne w obszarze pach mogą także ulegać powiększeniu na skutek zakażenia albo też urazu.

Do powiększenia węzłów chłonnych w pachwinie może dojść w wyniku niektórych chorób, które przenoszone są droga płciową, miejscowych zakażeń, powstałych także w kończynach dolnych, czy też obejmujących narządy płciowe.

Powiększone węzły chłonne – przyczyny

Do powiększenia węzłów chłonnych dochodzi najczęściej na skutek wirusowych zakażeń dróg oddechowych, wśród których wymienia się przeziębienie. Co więcej, często występują tutaj zakażenia ucha, ospa wietrzna, opryszczka albo zakażenie HIV, chłoniaki albo inne nowotwory, na przykład płuc czy też piersi. Do powiększenia węzłów chłonnych prowadzi aktywność bakterii paciorkowców, pasożytów przyczyniających się do toksoplazmozy czy też leiszmaniozy.

Powiększone węzły chłonne – objawy

Symptomy, które związane są z powiększeniem węzłów chłonnych to najczęściej ból w okolicy obrzęku, katar albo ból gardła, gorączka, zmęczenie, a także zmniejszenie wagi. Występują przypadki, w których objawy mogą przebiegać w formie bezobjawowej albo też bardzo łagodnej.

W sytuacji, w której powiększenie węzłów chłonnych przeciąga się przez ponad dwa tygodnie albo też pojawia się zmniejszenie masy ciała, wysoka gorączka, zmęczenie, lub też powiększony węzeł w okolicy szyi sprzyja trudnościom podczas oddychania albo połykania, należy natychmiast zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Powiększone węzły chłonne – leczenie

W zależności od przyczyny prowadzącej do powstania powiększenia węzłów chłonnych konieczne może być leczenie u lekarza hematologa lub onkologa albo specjalisty od chorób zakaźnych. Potrzebna może być także opinia chirurga w celu biopsji albo też usunięcia węzła. Powiększenie węzłów chłonnych nie jest związane z podjęciem szczególnych działań leczniczych. Podstawowe działanie w tym zakresie może być związane z przyjmowaniem preparatów o charakterze przeciwbólowym oraz obniżającym gorączkę.

W sytuacji w której, powodem obrzęku jest infekcja, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków, albo też środków przeciwwirusowych. Jeżeli doszło do wystąpienia zakażenia, może pojawić się okoliczność jego usunięcia. W przypadku obecności obrzęku, który powstał na skutek nowotworu działania lecznicze mogą obejmować zabieg operacyjny, promieniowanie albo chemioterapię.
Powiększenie węzły chłonne – leczenie z wykorzystaniem metod domowych

Leczenie domowymi sposobami polega na wykorzystywaniu ciepłych, mokrych okładów. W przypadku, w którym węzeł chłonnych jest nieruchomy oraz twardy konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *