bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne – właściwości lecznicze, zastosowanie zioła

Bagno zwyczajne – Ledum palustre  jest rośliną porastającą polskie bagna, a także występującą w USA i Kanadzie oraz Europie Północnej. W Polsce roślinę tę uznano za gatunek chroniony. Przez długi czas w Europie stosowano bagno zwyczajne jako alternatywę dla herbaty. Mimo iż roślina nie jest trująca, to spożywana w nadmiarze może powodować skutki uboczne w postaci bólu głowy i jej zawrotów.

Właściwości lecznicze zioła

Z uwagi na swoje właściwości bagno zwyczajne uznawane jest za roślinę leczniczą o wielu zastosowaniach. Przede wszystkim znane są jego właściwości antyseptyczne. Od XIII wieku bagno było stosowane w ziołolecznictwie na terenie Skandynawii, między innymi na wszy, insekty i owady. Pierwsze zastosowanie w odniesieniu do organizmu ludzkiego dotyczyło chorób gardła i leczenia kaszlu, bowiem bagno wykazuje właściwości antybiotyczne.

Trzy lecznice cele

W medycynie naturalnej bagno zwyczajne wykorzystuje się w trzech zasadniczych celach. Doustnie stosowane wpływa pozytywnie na leczenie sztywności i bolesności stawów, zwłaszcza w kostkach i stopach. Od 1995 roku bagno zwyczajne oficjalnie jest promowane jako lek na chorobę Lyme. Poza tym bagno jest surowcem do produkcji leków na nocne poty.

Roślina wpływa kojąco na rozdrażnienie i leki. W Polsce bagno zwyczajne to przede wszystkim specyfik na mole. Roślinę wykorzystuje się także jako lek pierwszej pomocy w zapobieganiu powstania infekcji lub jej rozprzestrzeniania się. Prócz tego wśród właściwości leczniczych bagna wymienić warto pomoc na siniaki, ukąszenia, rany, nacięcia a także efekt czarnych oczu.

Napar z ziela bagna zwyczajnego stosuje się do płukania jamy ustnej i na ból zębów. Wedle niektórych zielarzy bagno zwyczajne pomaga również na bóle reumatyczne, dnę moczanową oraz obrzęki. Działa rozkurczowo w stanie zapalnym tchawicy i oskrzeli, a także pomaga na zmiany skórne przy stanach zapalnych takich jak opryszczka, trądzik, grzybica.

Zastosowanie – bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne jest zimozielonym krzewem osiągającym do 150cm wzrostu. Liście krzewu są surowcem leczniczym zawierając olejki eteryczne. W razie braku świeżego ziela stosuje się suszone i sproszkowane. Roślina zbierana jest w okresie kwitnienia. Do sporządzenia leków wykorzystywane są końcówki liściowate ziela. Ziele suszy się i mieli po czym zanurza w wodzie i alkoholu.

Poza wyciągiem z ziela stosuje się bagno zwyczajne również pod postacią herbaty lub wywaru. W sklepach zielarskich kupić można także postać tabletki bagna zwyczajnego. Napar stosuje się głównie na przeziębienia, kaszel. Picie kilku łyżek naparu dziennie to nie jedyny sposób na zdrowie, bowiem z bagna zalecane są kąpiele, zwłaszcza w leczeniu chorób reumatycznych. Na odmianę na zmiany skórne stosuje się nalewkę, która należy wcierać w skórę.

Uwaga!

Bagno zwyczajne może powodować uczulenie objawiające się kichaniem i kasłaniem.

Coraz więcej zastosowań

Metoda prób i błędów oraz obserwacji z dnia na dzień przybywa dolegliwości na jakie bagno jest skutecznym panaceum. Prócz reumatyzmu wiele osób poleca roślinę na artretyzm, jak też na anginę, świnkę czy skąpe krwawienia menstruacyjne, skąpomocz. Najbardziej cenionymi właściwościami bagna jest jego działanie uspokajające i antyseptyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *