amfetamina

Amfetamina – groźny narkotyk, jak działa ten narkotyk?

Amfetamina to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych narkotyków, po które sięgają nastolatki. Powszechnie nazywana amfą, czy też setką lub fetą. Jest to środek psychostymulujący. Jego działanie jest długotrwale pobudzające. Mimo iż fizycznie nie uzależnia, to uzależnia psychicznie.

Amfetamina

Amfetamina swoim wyglądem przypomina proszek. Smak jego jest gorzko cierpki, zaś kolor proszku może się różnic i być zarówno biały jak i ceglasty. Amfetamina wraz z pochodną metaamfetaminą, które pochodzą z nielegalnych „fabryk” zazwyczaj maja żółtawy odcień i zapach jaj, co wskazuje na brak oczyszczenia narkotyku. Narkotyk dostępny jest pod kilkoma postaciami, co może być mylące. Można go łykać w postaci tabletek, jak również palić pod postacią kryształków.

Działanie amfy

Amfetamina jest ceniona za swoje działanie pobudzające. Działa bardzo szybko od chwili jej zażycia. Efekt pojawia się już w 3 do 5 minut, jeśli narkotyk będzie wciągnięty prze znos. Doustne spożywanie amfetaminy daje efekt po około 20 minutach. W przypadku wstrzykiwania lub palenia na efekty nie trzeba czekać, gdyż są natychmiastowe.

Działanie narkotyku utrzymuje się kilka godzin i zależy głównie od spożytej dawki. Wśród efektów działania narkotyku wymienia się przede wszystkim zwiększoną wydolność psychomotoryczną oraz poprawę koncentracji. Skutkiem jest możliwość zapamiętania większej ilości informacji w tym samym czasie, przez co amfa jest chętnie zażywana przez studentów w czasie sesji, czy przed egzaminami.

Ponadto zażycie narkotyku dodaje odwagi, poprawia pewność siebie, samoocenę i redukuje wszelkie lęki, stres. Mimo iż z pozoru poprawia samopoczucie to niestety również wyzwala agresję i nerwowość. Stajemy się drażliwi i możemy mieć wrażenie ruszania się skóry. Konsekwencją zażycia narkotyku jest też bezsenność, a przy długotrwałym zażywaniu również spadek wagi. Dla wielu osób te efekty są pożądane.

Jak rozpoznać, ze ktoś jest pod wpływem amfetaminy?

Gdy masz podejrzenie, ze ktoś bierze amfę obserwuj jego zachowanie. Po zażyciu narkotyku osoba ta wprawia siew stan euforii i silnego pobudzenia, nie rzadko wciąż coś robi bez efektów, musi być w ruchu, jest gadatliwa, jednak jej myśli są niepozbierane i wypowiedzi nie mają sensu. Ponadto osoby po narkotyku nie jedzą i nie odczuwają apetytu, wręcz cechuje ich jadłowstręt.

Poza tym wyraźnie maja rozszerzone źrenice, szybki oddech oraz podwyższone ciśnienie krwi. Cechuje ej również zwiększone wydalanie moczu. Charakterystycznym objawem jest też tzw. zejście kiedy organizm wydala narkotyk i pojawia się senność, ból głowy, niepokój, wzmożenie łaknienia i obniżenie napięcia mięśniowego. Mogą na tym etapie również pojawić się myśli samobójcze. Przyjęcie amfetaminy podczas zejścia radykalnie zmienia zachowanie.

Skutki niepożądane

Poza pożądanymi efektami istnieje też ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zażywania amfetaminy. U wielu osób nie występują one bezpośrednio po zażyciu, a dopiero po tzw. zejściu. U osób wrażliwych na amfetaminę niemal zawsze dochodzi do omamów słuchowych i wzrokowych a także silnego pobudzenia które niweluje samokontrolę. Zauważa się też zmniejszoną potencję, jak również skrajne wyczerpanie organizmu wymagającego regeneracji co najmniej dwudniowej.

Te ostatnie objawy dotyczą ciągu zażywania amfetaminy przez kilka dni. Łatwo wówczas o przedawkowanie narkotyku. Objawem przedawkowania są bóle klatki piersiowej, jakie mogą być przyczyną udaru, zapaści, niewydolności krążeniowej. Najczęstszą przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest paraliż mięśni oddechowych – uduszenie się lub zatrzymanie akcji serca wskutek arytmii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *