Krwiściąg lekarski

Krwiściąg lekarski – właściwości i zastosowanie homeopatyczne

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) jest rośliną popularną w Europie oraz Azji. Swoją popularność w Ameryce zawdzięcza osadnikom brytyjskim. Z czasem stosuje się roślinę coraz rzadziej mimo iż wykazuje silne działanie przeciwkrwotoczne. Od wieków ziele używa się do hamowania krwawienia różnego pochodzenia. Między innymi od tej właściwości pochodzi nazwa rośliny. Ponadto ziele stosowane było jako ekstrakt winny w leczeniu chorób płuc działając wykrztuśnie.

Zderzenie ze współczesnością

Zapomniane właściwości krwiściągu są na nowo odkrywane, jednak jego działanie nie jest tak intensywne jak wielu innych ziół, stad też rzadziej stosuje się go w ziołolecznictwie. Aktualnie ziele stosowane jest w farmakologii, w homeopatii wydaje się być zepchnięte na margines. Niegdyś leczono krwiściągiem stany zapalne układu pokarmowego, a także wrzody oraz przewlekłe biegunki. Dziś zioło jest składnikiem wielu mieszanek homeopatycznych, preparatów na wrzody, zmiany skórne i problemy z trawieniem.

Działa mało spektakularnie ale za to delikatnie a skutecznie. Wciąż krwiściąg lekarski warto używać w domowej medycynie i mieć go pod ręką czy to na biegunkę, czy też przy krwawieniu z nosa. Roślina na bardzo silne działanie przeciwbakteryjne i można ja stosować na zewnątrz w postaci okładu na przykład na trądzik, czy na hemoroidy, oparzenia, egzemy i zranienia. Odwarem z krwiściągu leczyć można nadmierną potliwość, wystarczy moczyć w odwarze ręce, stopy. Chcąc ograniczyć łojotok włosów warto wykonywać płukanki na włosy z krwiściągiem lekarskim.

Sposoby używania rośliny zielnej – krwiściąg lekarski

Z krwiściągu lekarskiego wyrabia się nie tylko odwary, kompresy ale również nalewki i napary. By stworzyć leczniczy napar wystarczy 6 gram ziela suszonego. Stosowanie preparatów z tym zielem warto kontrolować, gdyż nadmierne jego przyjmowanie może działać odwrotnie i mogą występować skutki przeciwne do zamierzonych. Poza homeopatią krwiściąg lekarski stosowany był i nadal może być w kuchni.

Młode liście rośliny są jadalne i stanowić mogą urozmaicenie sałatek. Czasem krwiściąg służy wyrobowi masła ziołowego do czego idealnie się nadaje. Wśród znanych form przyjmowania ziela jest tez herbata parzona z suszonego ziela, doskonały lek na gardło, odkażający i przeciwbólowy zarazem.

Występowanie rośliny

Krwiściąg lekarski rośnie zwykle dziko, chociaż spotkać go można też w ogrodach. Rzadziej występuje jako zorganizowana uprawa. Często jest po prostu roślina ozdobną a przy okazji leczniczą. Dorasta do 150 cm wysokości z okazałym kwiatem. Ponadto jest rośliną miododajną. występ[uje głównie w zaroślach, na łąkach iw lesie, przy brzegu rzek i jezior. Lubuje się w glebie wilgotnej.

W celu leczniczym zbiera się ziele wiosną i latem. Uważać należy na podobieństwo rośliny do krwiściągu mniejszego, który różni zaledwie wzrost. Działanie rośliny w odmianie lekarskiej jest silniejsze, zwłaszcza w zakresie niwelowania obrzęków i hamowania krwawień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *