nadciśnienie

Nadciśnienie a picie kawy – wpływ kawy na nadciśnienie

Nadciśnienie i picie kawy to niezbyt rozsądne rozwiązanie. Kawa jest napojem wielu osób, które nie potrafią sobie wyobrazić dnia bez jej wypicia. Jaki ma ona wpływ na zdrowie i na nadciśnienie?

Kawa pobudza

Kofeina pobudza i stymuluje mózg do pracy podobnie jak cukier. Uważa się również iż kawa podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Za to działanie ma odpowiadać kofeina wraz z jej metabolitami, do których zaliczyć trzeba teofiline oraz teobrominę. To właśnie te substancje aktywne działają na nas pobudzająco stymulując produkcję neuroprzekaźników. Wśród nich stymulują wydzielanie się dopaminy, adrenaliny i serotoniny, czyli hormonów,zapewniających nam poczucie realizacji, szczęścia, zadowolenia.

Pobudzają one korę mózgową i tym samym poprawiają nam nastrój redukując poziom zmęczenia. Obserwuje się też pozytywny wpływ na pamięć. Kawa co do zasady poprawia prace serca, zwłaszcza usprawnia pracę mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych. Dzięki temu działaniu zwiększa możliwości wysiłku fizycznego.

Nadciśnienie i picie kawy

Wedle przeprowadzonych badań nad wpływem kawy na nadciśnienie i ciśnienie tętnicze udowodniono iż kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia jedynie o 4-5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8-10 mmHg rozkurczowego. Co więcej u kawoszu, pijących kawę regularnie od dawna wzrost ciśnienia nie następuje i tym samym kawa nie ma zupełnie wpływu na jego wzrost, spadek.

Wynika to głównie z powodu rozwoju tolerancji na kofeinę, nie zaś z działania kofeiny. Niestety obiektywnie patrząc na osoby które kawy nie pijają często kofeina działa pobudzająco i co za tym idzie również podwyższa ciśnienie. Warto wspomnieć, iż mówimy tu o dawkach do sześciu kaw na dobę.

Wpływ kofeiny

U osób, które nie wykształciły tolerancji na kofeinę pojawić się może poza pobudzeniem drżenie rąk i kołatanie serca, przyspieszony oddech a czasem wręcz rozdrażnienie utrudniające koncentrację. Często kawosze zazdroszczą takiego działania kofeiny na osoby nieprzyzwyczajone do picia kawy, jednak z drugiej strony mogą się cieszyć faktem, iż mimo nadciśnienia, jego leczenia nie muszą rezygnować z kawy.

Sporadyczna kawa okazuje się większym zagrożeniem niżeli jej nałogowe picie codziennie. Tym samym kawa raz w tygodniu u osób ze skłonnościami do choroby wieńcowej, niedokrwieniem serca i nadciśnieniem może przyczyniać się do rozwoju choroby, również powodować udar lub zawał serca.

Dawkowanie

Bez względu na preferencje smakowe nie powinno się przekraczać ilości sześciu kaw dziennie. Osoby, które kawę pijają okazjonalnie a mają problem z ciśnieniem tętniczym całkowicie powinny z picia kawy zrezygnować. Również podczas zażywania lekarstw na nadciśnienie można pić kawę o ile picie to będzie regularne.

Zaleca się by leki przyjmować przed wypiciem kawy i odczekać czas na ich wchłoniecie się. Co ważne, nie wolno zapijać leków kawą. Nie ma w tym momencie znaczenia czy są to leki na nadciśnienie, przeciwbólowe, czy jakiekolwiek inne. Kofeina zawarta w kawie wpływa na metabolizm leków i często go obniżą, a bez wątpienia zaburza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *