topola czarna

Topola czarna – właściwości lecznicze, zastosowanie i napary

Topola czarna to wysokie drzewo, które dorasta do 30 metrów. Charakteryzuje się luźną koroną o ciemnobrunatnej barwie. Liście topoli są szerokie, zaś owoc stanowi torebka z pękającymi klapami.

Topola czarna – charakterystyka rośliny

Topolę czarną spotkać można w bardzo wielu i różnych miejscach. Spotykana jest na brzegu zbiorników i cieków wodnych, ale też w lesie liściastym. Surowcem zielarskim są pączki topoli, które zbiera się wczesna wiosną. Roślina przed użyciem wymaga suszenia. Topola czarna jest cenna dla medycyny ludowej, naturalnej, bowiem pączki zawierają rozmaite związki salicynowe oraz flawonoidy, w tym olejek lotny i garbniki.

Dzięki tym substancjom topola wykazuje szereg właściwości jakie są pożądane jako lekarstwa. Woski i żywice wzbogacają skład topoli, jednak to garbniki i flawonoidy odpowiadają za silne działanie odkażające, regeneracyjne i bakteriobójcze. Ponadto topola czarna to rewelacyjny środek napotny i moczopędny.

Zastosowanie topoli

Topolę czarną można stosować z powodzeniem w warunkach domowych. Jej zastosowanie jest łatwe i bezpieczne. Najczęściej stosowana jest w zapaleniach dróg moczowych, ale także poleca się topolę na skazę moczanową, gdyż zwiększa ona wydzielanie się moczu, a zarazem redukuje poziom kwasu moczowego we krwi. To oczekiwane działanie w wielu schorzeniach układu moczowego i nie tylko.

Prócz leczenia dróg moczowych skuteczność topoli czarnej odnotowuje się w terapii bólów reumatycznych, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym, seniorów z artretyzmem itp. Populus nigra bo taką nosi nazwę łacińską topola czarna jest skutecznym preparatem w kuracji zapobiegającej hemoroidom. Zewnętrzne działanie topoli czarnej jest bardzo dobrym lekiem na rany i stany zapalne skóry.

Napary z pączków topoli

Topolę czarną spożywa się głównie pod postacią naparu. Z pączków topoli przygotowuje się napar nie przekraczając dawki bazowej – 30g, które należy zalać litrem wody, bądź słodkiego wina. Po około pół godziny parzenia należy napar przecedzić i spożywać kilka razy dziennie po jednej szklance. Zewnętrznie topola czarna stosowana jest w postaci zmiażdżonych pączków bezpośrednio przykładanych do ran, jak też poprzez kompresy z naparu.

Poza naparami topola czarna służy do wyrobu nalewek. Wystarczy pączki topoli zalać spirytusem i odstawić na osiem dni oraz systematycznie wstrząsać mieszaniną. Dawka nalewki dzienna nie powinna przekroczyć 60 kropli na cukrze. Nalewkę stosuje się przede wszystkim przeciw chorobom pęcherza, nieżytowi płuc i opłucnej. Rzadziej z topoli wykonuje się maści, które stosowane są na hemoroidy, żylaki nóg, jak też owrzodzenia nóg i trudno gojące się zranienia.

Właściwości topoli cenne dla zielarzy

Topola czarna to powszechnie stosowany składnik wielu mieszanek ziołowych o działaniu odkażającym, odtruwającym i wzmacniającym odporność. Najczęściej dodaje się topole do owocu dzikiej róży i jarzębiny, berberysu czy głogu. By uzyskać lekarstwo należy mieszaninę ziołowa zalać wodą z miodem oraz dodatkiem drożdży. Tak przyrządzony specyfik poprawia przemianę materii oraz wzmaga wydalanie moczu i reguluje cykl wypróżnień.

Zapobiegawczo stosuje się miksturę jako kuracje przeciw kamicy żółciowej. Aby topola czarna działała moczopędnie wystarczy dodać do niej rumianek i brzozę, które mieli się na drobny miałki proszek a następnie dodaje do miodu. Jest to wspaniały lek dla dzieci, który chętnie spożywają. Przynosi on ulgę we wzdęciach oraz skurczach wszelkiego pochodzenia, zwłaszcza w etapach nagłego wzrostu mięśni, kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *