Wąkrota azjatycka – Gotu kola – Centella asiatica – jest aromatycznie pachnącą rośliną z rodziny baldaszkowatych. Zielona wąkrota azjatycka, jest zadomowiona w tropiku. Jej dynamicznemu przyrostowi sprzyja bardzo wilgotna gleba ale można również hodować ją w domu . W medycynie ajuwerdyjskiej należy do najważniejszych leczniczych roślin. Dlaczego? Otóż według legendy to właśnie w liściach wąkroty azjatyckiej przewracał się z boku na bok ranny, bengalski tygrys i dzięki temu został uzdrowiony. Dlatego inną bardzo popularną nazwą tej rośliny jest „trawą tygrysią”.
Wąkrota azjatycka – zastosowanie
Istnieje bardzo wiele zalet które są przypisywane wąkrocie azjatyckiej. Wśród najbardziej popularnych wymienia się miedzy innymi jej wspaniałe właściwości usprawniające krążenie obwodowe i mózgowe. Wymieniana jest także jako lek o działaniu tonizującym, powodujący odprężenie, wzmacniający pamięć.
Dlatego też w wielu przypadkach wąkrota azjatycka zalecana jest w stanach zwiększonego wysiłku umysłowego. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i uzdrawiające, zapobiega powstawaniu guzów i wrzodów , łagodzi powstawanie blizn i wzmacnia żyły. W pielęgnacji skóry nadaje się do pielęgnacji dojrzałej skóry , ponieważ wspiera produkcję obwodowych naczyń krwionośnych i własną produkcję kolagenu skóry. Również skóra z wypryskami, zapalna, po oparzeniach korzysta z jej leczniczych właściwości. Anemiczna cera źle ukrwiona skóra odzyskuje jej zdrowy, świeży wygląd.
Istnieje także możliwość zewnętrznego stosowania tego zioła. W szczególności zaleca się go wspomagająco w leczeniu ran, oparzeń i zmian skórnych takich jak trądzik, opryszczka, pokrzywka. Istnieje bardzo wiele wskazań do jego zastosowania miedzy innymi:
– leczenie blizn,
– obrzęki nóg,
– żylaki,
– żylaki odbytu.
Wąkrota azjatycka – właściwości lecznicze
Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek lekarstwa czy zioła warto sobie odpowiedzieć na pytanie na co i w jaki sposób ma ono nam służyć? Otóż w przypadku wąkrota azjatyckiego jego skład mówi sam za siebie. Zawiera on w bardzo dużych ilościach azjatykozyd, madekasozyd, centellozyd, bramozyd, braminozyd, tankunizyd, scefoleozyd oraz kwas azjatykowy, kwas bramikowy, kwas tankunikowy, kwas madekasowy i kwas centelikowy . Co to oznacza w praktyce? Powyższe saponiny triterpenowe są wtórnymi metabolitami rośliny. Są one syntetyzowane podczas wzrostu i rozwoju rośliny i wpływają bezpośrednio na jej aktywność farmakologiczną.
Skład rośliny jest w głównej mierze uzależniony od miejsca w którym wzrasta i się rozwija. Dlatego nasilenie działania wąkrota azjatyckiego będzie inne na Sri Lance a inne w na przykład w Południowej Afryce.
Korzystny wpływ związków czynnych surowca na proces syntezy kolagenu, elastyny oraz strukturę naczyń krwionośnych wykorzystywany jest nie tylko w lecznictwie ale również w kosmetyce. Głównie jako składnik kosmetyków przeciw-zmarszczkowych oraz przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. Ponadto stosowany w profilaktyce obrzęków i cieni pod oczami. Odnajduje także swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów po ukąszeniu owadów.
Wąkrota azjatycka posiada właściwości odmładzające i wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jej regularne zażywanie poprawia pamięć, zapobiega depresji, zmniejsza niepokój. Zalecana jest także w przypadku cukrzycy, charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Wykazuje się bardzo pozytywny wpływ wąkrota azjatyckiego na układ sercowo-naczyniowy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zawarte w roślinie triterpeny działają na naczyniową i okołonaczyniową tkankę łączną. W konsekwencji stymulują one syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej poprzez modulowanie działania fibroblastów w ścianach naczyń, co w efekcie poprawia ich elastyczność i napięcie.
Wyciągi z wąkroty azjatyckiej przyspieszają gojenie się ran. Na dowód dobroczynnych właściwości wąkrota azjatyckiego przeprowadzono liczne badania które potwierdzają jego skuteczne lecznicze właściwości. Doustne podawanie etanolowego wyciągu z wąkroty azjatyckiej potęguje nabłonkowanie i szybsze zmniejszanie się powierzchni rany.
Ponadto wyciągi z Centella asiatica stosuje się z dobrym skutkiem w terapii blizn. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ substancje aktywne zawarte w roślinie stymulują powstawanie tkanki bliznowatej poprzez produkcję kolagenu typu 1.
Wąkrota azjatycka – sposób użycia
Wąkrota azjatycka posiada bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie ale także w kosmetologii. W formie sproszkowanego ziela zaleca się przyjmowanie wąkroty krajowej i azjatyckiej w dawce 2 g rano i w południe, a także 5-10 ml nalewki wąkrotowej o nazwie Tinctura Hydrocotylae 1:5 rano i w południe. Napary 2-3% wypić od rana do popołudnia.
W niewielu przypadkach zaleca się napary z połowy łyżeczki na szklankę wrzątku, warto pamiętać iż dawki ekstraktu rzędu 100 mg dziennie nie są skuteczne i mogą być potraktowane raczej jako placebo. Można stosować równocześnie z kofeiną, lecytyną, cynaryzyną, teobrominą, hiperycyną, karnityną, kamforą, tauryną i witaminami oraz aminokwasami. Połączenie preparatu z witaminami grup A, C i E oraz cynkiem wzmacnia jego oddziaływanie. Nie łączyć z hordeiną, strychniną, kulczybą, aminkiem egipskim, lobeliną i winkaminą. Należy zawsze pamiętać o rozsądnym i mądrym stosowaniu nawet najbardziej bezpiecznych z ziół.