Przewlekły katar

Przewlekły katar – przyczyny, leczenie, objawy i diagnoza

Przewlekły katar może, ale nie musi oznaczać chorobę. Warto się mu jednak przyjrzeć, bowiem może być to pierwsza oznaka alergii lub problemów z drogami oddechowymi. Katar wbrew opiniom może sygnalizować nowotwór. Zatem warto jest odbyć wizytę u laryngologa, aby sprawdzić jaka jest faktyczna przyczyna kataru i ją osunąć.

Przewlekły katar

Przewlekły katar to najczęściej konsekwencja niedoleczonego zapalenia zatok lub alergii. Czasem jednak sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga dalszej diagnostyki. Jeśli katar nam nie przechodzi, trwa co najmniej dwa tygodnie i nie ma widocznej przyczyny jego powstania warto jest umówić się do laryngologa na kontrolną wizytę.

Badanie pozwoli wykryć powód kataru. Prócz kataru rozciągniętego w czasie warto zwrócić uwagę na katar napadowy. Jeżeli zauważymy u siebie ataki kataru w związku z jakimiś wydarzeniami jak np. konkretna pogoda lub zjedzenie określonych produktów udajmy się do lekarza, bowiem najpewniej to wynik alergii.

Często na przewlekły katar, zwany też przewlekłym nieżytem nosa, cierpią osoby starsze, on także wymaga konsultacji medycznej. Może być spowodowany zaburzeniami naczynioruchowymi. W rzadkich i skrajnych przypadkach katar jest objawem rozwoju raka. O wiele częściej nęka on osoby z nadciśnieniem i niewydolnością krążeniową a także cukrzyków. Wówczas powodem są niedobory witaminy A oraz zaburzenia hormonalne.

Przewlekły katar – objawy i diagnoza

Objawami kataru przewlekłego jest wodnista wydzielina, zalegająca w drogach oddechowych. Może być ona ropna oraz śluzowa, jednak najczęściej jest wodnista. Poza wydzieliną pacjenci odczuwają zatkanie nosa, które jest wynikiem obrzęku błony śluzowej.

Dostrzega się trudności w oddychaniu, brak powonienia, czasem też strupki wokół nosa i w nosie. Leczenie tego stanu zależy od przyczyny go powodującej. Dlatego ważna jest diagnoza. Istotne jest to iż jest to stan przewlekły oraz to co go powoduje.

Zazwyczaj z przewlekłym katarem mamy do czynienia po przebytych i nawracających się infekcjach wirusowych i bakteryjnych. To efekt niedoboru odporności, jak i wad anatomicznych. Bardzo częste infekcje powodują zakażenie zatok, a przewlekły stan zapalny zatok także jest powodem przewlekłego kataru.

Naczynioruchowy przewlekły katar

Nie jest to alergia. Stan ten wynika z nadreaktywności błony śluzowej nosa bez podłoża alergicznego. Napady kichania i wyciek wodnistej wydzieliny oraz obrzęk błon śluzowych wywoływane są u tych osób zmianami temperatury, drażnieniem substancjami chemicznymi (zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy), intensywnymi zapachami a nawet suchym, zimnym lub gorącym powietrzem.

Zdarza się też ze katar może powodować zmiana pozycji ciała. Powodem takiego kataru jest nieodpowiednie przewodnictwo nerwowe. Katar ten leczy się farmakologicznie. Czasem w razie potrzeby stosowana jest operacja mająca na celu korektę tkanek i połączeń nerwowych.

Przewlekły katar a ciąża

Katar przewlekły bywa iż występuje w ciąży. T szczególny przypadek powodowany burzą hormonalną. Zazwyczaj obserwuje się go w drugiej połowie ciąży.

Wysoki poziom estrogenów zmienia funkcjonowanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za reakcje błony śluzowej nosa. Wówczas gruczoły śluzowe stają się nadmiernie, a błona śluzowa przekrwiona. Ten katar mija samoistnie po porodzie i nie wymaga leczenia. Ten sam typ kataru dopada osoby w wieku dojrzewania i menopauzy, a także seniorów i wynika z zaburzeń hormonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *