Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek dwuletni, wiesiołek dziwny – zastosowanie

Wiesiołek dwuletni, wiesiołek dziwny (Oenothera biennis) – znany pod wieloma postaciami nazw. Niekiedy nazywany jest nocną świecą, a dawniej wierzbówką lub winozielem. Wiesiołek dwuletni osiąga wysokość do 100 cm, łodygę ma najczęściej pojedynczą mocną, szorstką i owłosioną. Charakterystyczne liście są długie owalne z czubkiem, średniozielone, w pierwszym roku układają się w rozetki, a w następnym wzdłuż łodygi. W odróżnieniu od liści korzeń jest dość gruby. Cechuje go z wierzchu kolor żółty, a w środku biały.

Okres kwitnięcia przypada na wczesne lato aż do połowy jesieni. Kwiaty wiesiołka otwierają haczykowato wygięty kielich o zmierzchu, płatki zaś przy księżycu witają noc delikatnym słodkim zapachem i tajemniczym fosforyzującym światłem. Wiesiołek dwuletni posiada kwiaty  koloru żółtego zebrane w kłos, płatki serduszkowate krótsze od działek kielicha, ale dłuższe od pręcików.

Owoc stanowi wydłużona wąska klapowa torebka z drobnymi okrągłymi nasionkami oleistymi, koloru beżowego.

Wiesiołek dwuletni należy do niego ok. 120 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej, Południowej. W Europie występuje około 70 gatunków, w Polsce około 30 przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni. Jego podstawowym miejscem bytowania w Polsce są niziny, dlatego najczęściej można go spotkać na lekkich piaszczystych glebach przy drogach i na wzgórzach oraz na obrzeżach suchych, sosnowych lasów.

Podstawowym surowcem leczniczym są drobne nasiona. Zbiera się je gdy są w pełni dojrzałe. Ścina się wtedy całe pędy i wkłada do papierowych toreb aby nasiona nie osypały się na ziemię, suszy się w przewiewnym miejscu i w cieniu.

Wiesiołek dwuletni, wiesiołek dziwny – zastosowanie

Istnieje wiele sprawdzonych i potwierdzonych zastosowań w których wykorzystuje się wiesiołka dwuletniego. Głównie posiada on właściwości o działaniu:
– wzmacniającym cały organizm,
– antycukrzycowym,
– przeciwmiażdżycowe,
– usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn,
– reguluje przemianę materii,
– odtruwającym,
– obniża poziom cholesterolu we krwi,
– działanie przeciwzawałowe,
– usprawnia krążenie,
– łagodzi zatrucia,
– działa ochronnie na wątrobę, trzustkę,
– wspomaga gospodarkę hormonalną,
– bogate działanie antyalergiczne,
– łagodzi objawy uczuleń,
– zwalcza różnego rodzaju choroby skóry i włosów,
– łagodząco i leczniczo na choroby narządów płciowych i układu moczowego,
– łagodzi objawy w okresie menopauzy,
–  wzmacnia produkcję estrogenu,
– przeciwświądowo,
– działanie antynowotworowe,
– przeciw-zmarszczkowo,
– wspomaga pracę przewodu pokarmowego,
– wspiera  układ oddechowy.

Wiesiołek dwuletni, wiesiołek dziwny – właściwości lecznicze

Wydaje się niekiedy iż wiesiołek dwuletni jest ziołem zapomnianym. Jeśli tak się dzieje to warto odświeżyć i odnowić sobie wiedzę na jego temat, ponieważ miedzy innymi to właśnie wiesiołek posiada dwa jakże wyjątkowe kwasy. To właśnie nim zawdzięcza on swoje prozdrowotne właściwości.

Wiesiołek dwuletniW jego skład wchodzą m.in.:
–  kwas linolowy
–  gamma-linolenowy (GLA).

Kwas linolowy stanowi niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy. Zaliczany jest do grupy kwasów omega-6, które regulują czynności fizjologiczne w organizmie i uczestniczą w przemianach biochemicznych. Od dawna znane jest korzystne działanie kwasu linolowego na skórę, bywa on zatem częstym składnikiem kosmetyków ponieważ bardzo dobrze oddziałuję na kobiecą skórę. Olej wiesiołkowy zawiera aż 70 proc. kwasu linolowego.

Kwas gamma-linolenowy, bardzo rzadki kwas występujący u roślin, również należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Za co odpowiada i jakie funkcje pełni w naszym organizmie? Otóż GLA obniża poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie, korzystnie wpływa na gospodarkę trójglicerydów, a także redukuje stany zapalne i łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jego zastosowanie jest bardzo szeroko pojmowane dlatego stosuje się go w przypadku schorzeń o podłożu miażdżycowym, a także w chorobach sercowo-naczyniowych. Kwas gamma-linolenowy wzmacnia również odporność . W oleju z wiesiołka kwasu GLA jest ok. 9 proc.  Amerykańscy uczeni odkryli, że kwas gamma-linolenowy jest także skuteczny w profilaktyce raka piersi – hamuje aktywność genu odpowiedzialnego za wzrost komórek rakowych.

Wiesiołek dwuletni, wiesiołek dziwny – sposób użycia

Istnieje wiele postaci oraz form przyjmowania wiesiołka dwuletniego. Wśród najbardziej rozpowszechnionych metod jest olej z wiesiołka który można pić. Możliwe jest także  przyjmowanie go w postaci kapsułek albo stosować bezpośrednio na skórę. Zaleca się w przypadku stosowania zewnętrznego  3-4 krople należy wmasować opuszkami palców i masować skórę przez 20-30 sekund, by olej dobrze się wchłonął. Olej wiesiołkowy zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa też odmładzająco.

Wysokość zalecanej dawki to 6-8 gramów (u dorosłych) i 3-4 gramów (u dzieci) dziennie. Olej można śmiało dodawać do jedzenia.

Uwaga: oleju z wiesiołka, tak jak wielu innych olei, nie należy podgrzewać, ponieważ traci on wtedy swoje cenne właściwości.

Olej wiesiołkowy dostępny jest w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Warto więc zaopatrzyć domową apteczkę w ten wszechstronnie działający preparat.

Komentarze

  1. Roślina niedoceniana, a prawdę mówiąc posiadająca mnóstwo dobroczynnych właściwości. Tak naprawdę niewiele jest roślin tak „wszechstronnych” jak wiesiołek :) Odkąd łykam kapsułki z olejem z wiesiołka (w zielonym opakowaniu z napisem Gal), a trwa to już około 2 lat nie wypadają mi włosy, ma lepszą cerę, mniej bolesne okresy i ogólnie czuje się po prostu lepiej.

    1. Akurat te kapsułki są faktycznie najlepsze. No i olej z wiesiołka nasz polki, a nie sprowadzany nie wiadomo skąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *