bylica pospolita

Bylica pospolita – unikalne właściwości lecznicze, zastosowanie

Bylica pospolita, nie mylić z bylica polną osiąga nawet 1,5m wysokości i jest rośliną wieloletnią w odróżnieniu od jednorocznej bylicy polnej. Nazwa bylica, po łacinie Artemisia wywodzi się od bogini Artemidy, bogini dziewictwa, polowań i płodności. Roślina występuje zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach półkuli północnej.

Wygląd bylicy pospolitej

Ze względu na podobieństwo z bylicą polną nie trudno jest pomylić obie rośliny. Liście bylicy są pierzastodzielne, zielone z zewnątrz i pokryte kutnerem białym na spodzie. Roślina kwitnie na kolor żółtobrązowy, czasem czerwony. Do połowy swej wysokości jest zdrewniała, przez co nazywana jest półkrzewem. Kwitnie od czerwca do września, charakteryzując się niezwykle świeżym aromatem korzennym. Surowcem zielarskim są kwiaty oraz korzenie, które zbiera się latem i następnie suszy w temperaturze ok. 30 stopni.

Działanie bylicy

Bylica pospolita jest zielem wykorzystywanym w medycynie ludowej. Obecnie stosuje się ją do leczenia zapalenia błony śluzowej i wrzodów żołądka. Podobnie jak kuzynka bylica polna, polecana jest na problemy kobiece. Jest idealnym środkiem krwotocznym, co za tym idzie skutecznie wywołuje miesiączki, rozrzedza krew, przez co stają się mniej skąpe i bolesne. Bezsprzecznie pobudza menstruację. Niegdyś wierzono, iż napar z bylicy pospolitej pomaga na niepłodność, jednak właściwość ta nie została jednoznacznie potwierdzona. Za to dowiedziono iż zioło oczyszcza macicę, odpręża i rozgrzewa.

Bylice zażywa się głównie pod postacią nalewki. Pomaga ona w problemach z układem pokarmowym, głównie w obszarze trawienia. Właściwością udowodnioną przez zielarzy jest dobroczynny wpływ bylicy pospolitej na funkcjonowanie i regeneracje wątroby. Właściwości odkażające bylicy pospolitej są ważną cechą tego chwasta. Działanie to sprzyja niszczeniu pasożytów w przewodzie pokarmowym.

Inne zastosowania bylicy

To na co stosuje się bylicę zależy głównie od jej składu. Roślina ta zawiera lotny olej, flawonoidy i pochodne kumaryny oraz triterpeny. Takie zestawienie daje bylicy właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wykrztuśne i przeciwastmatyczne. Poza leczeniem żołądka, nadkwasoty i dolegliwości jelitowych bylicą leczyć można przeziębienie, kolki, gorączkę, a także kamice żółciową, wysoki poziom cukru, rwę kulszową i padaczkę. Ponadto bylica świetnie spisuje się na trądzik i wypryski na skórze.

Bylica w sztuce kulinarnej

Bylica pospolita jest często dodawana jako przyprawa do mięs. Jest bogata w olejki eteryczne, dzięki czemu nadaje potrawom aromatu i goryczkowatego smaku. Dawniej stosowana w celach leczniczych, dziś bardziej smakowych. Jest oryginalnym dodatkiem i składnikiem mieszanek ziołowych sosów, przypraw. Niemniej na ilość spożywanej rośliny należy uważać, gdyż zbyt duże dawki bylicy powodują zatrucie toksyczne. Bylice dodawać możemy do dań mięsnych, jak też zup i sosów. Z uwagi na to, ze poprawia trawienie jest doskonała przyprawą dań ciężkostrawnych.

Bylica pospolita – ciekawostka

W języku ukraińskim bylica pospolita to niechworoszcz lub czornobyl, od którego pochodzi nazwa miasta Czarnobyl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *