bodziszek cuchnący

Bodziszek cuchnący – właściwości lecznicze i zastosowanie

Bodziszek cuchnący – ziele bodziszka cuchnącego o wiele bardziej znane jest pod swą łacińską nazwą Geranium robertianum, aczkolwiek w polskiej medycynie ludowej bodziszek cuchnący to również Ziele Łaski Bożej, bociani nosek, pychawiec. Zapach bodziszka przypomina pluskwy i do przyjemnych nie należy, mimo to jest to niezwykle cenne zioło, pomagające na wiele przypadłości. Przede wszystkim to kluczowy składnik leków i mieszanek zielarskich na wrzody, biegunkę, krwotoki z nosa, a także na otwarte rany.

Bodziszek na bielactwo

Zwyczajowo bodziszek stosowany jest w leczeniu bielactwa, chociaż jego skuteczność nie jest potwierdzona. Napar z bodziszka w porze letniej łagodzi towarzyszące bielactwu problemy ze skórą, stad też uchodzi bodziszek za lek na to schorzenie. Ochrona przed słońcem, jaką zapewnia bodziszek jest cenioną właściwością w przemyśle kosmetycznym, co za tym idzie bodziszek stał się surowcem kosmetycznym, składnikiem kremów z ochroną UV.

Dobrze wiedzieć jak wygląda bodziszek cuchnący

Nie trudno jest pomylić bodziszka z innymi roślinami, głównie po zapachu, niemniej dobrze wiedzieć jak wygląda ta roślina. Sięga zaledwie 50 cm wysokości i jest rośliną dwuletnią, porasta zbocza dróg, zarośla i lasy, a także skalniaki. Kwitnie od maja do września i jest również uprawiana w ogrodach na rabatach dekoracyjnych. Jako surowiec zielarski bodziszek winien być suszony i pochodzić z terenów niezanieczyszczonych. W składzie bodziszka znajdują się garbniki oraz flawonoidy oraz olejek eteryczny, a także kwas jabłkowy, cytrynowy, witamina C i geranina.

Właściwości lecznicze bodziszka cuchnącego

Lista właściwości jest dość długa, warto jest wymienić działanie przeciwzapalne oraz przeciwbiegunkowe, ale również przeciwkrwotoczne. Nie można zapomnieć o właściwościach ochronnych wątroby, nerek, jak też antyoksydacyjnych i przeciwwysiękowych. Bodziszek dobrze wpływa zarówno na kondycję skóry, jak tez na procesy regeneracyjne, wzmaga je i podnosi odporność dostarczając do organizmu niezbędnych składników wzmacniających. Bodziszek cuchnący pomaga wchłaniać się siniakom i leczyć stłuczenia, otarcia naskórka, a także jest jednym z naturalnych środków zaradczych do walki z hemoroidami i chorobami odbytu.

Sposób użycia

Bodziszek stosuje się w formie suszonej. Najpopularniejszym sposobem zastosowania jest napar, chociaż nie jedynym. Picie naparu pomaga w problemach z rozwolnieniem, jak i przy obfitych i bolesnych miesiączkach. Bodziszek polecany jest w stanach zapalnych narządów rodnych i nie tylko. Napar z tego ziela pomaga w wielu dolegliwościach ginekologicznych. Co więcej można go stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Przemywanie nim skóry, płukanie jamy ustnej, czy okłady na rany odkaża i wspiera w leczeniu.

Bodziszek do inhalacji

Bodziszek cuchnący to także dobre ziele do inhalacji w leczeniu górnych dróg oddechowych. Substancją odpowiedzialną za pozytywny wpływ na układ oddechowy jest olejek eteryczny z bodziszka. Mimo wszystko znacznie częściej bodziszek cuchnący stosowany jest w schorzeniach dermatologicznych jak AZS, łuszczyca, czy trądzik, odleżyny, owrzodzenia. Okłady z bodziszka polecane są również na zapalenie spojówek i problemy oczne. Od niedawna bodziszek zaleca się również w leczeniu nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *