Dziurawiec skrzydełkowaty – zastosowanie w ziołolecznictwie

Dziurawiec skrzydełkowaty (Hypericum tetrapterum) występuje w Europie jak też na Kaukazie i Bliskim Wschodzie. W Polsce bywa także inwazyjnym chwastem, porasta głównie tereny nizinne i niższe partie gór, spotyka się go w rowach, na łąkach, skarpach. Charakteryzuje się wysoka łodygą u szczytu rozgałęzioną z typowym oskrzydleniem. Roślina osiąga około 60 cm wysokości i kwitnie na jasny żółty w lipcu oraz sierpniu.

Własnościowi lecznicze – dziurawiec skrzydełkowaty

Roślina ta uchodzi za doskonały lek na depresję i wahania nastroju. Z tego względu znajduje zastosowanie w leczeniu objawów menopauzy i stanów lękowych, niepokoju itp. ponadto dziurawiec łagodzi bóle miesiączkowe i PMS, a także reguluje gospodarką hormonalną. Według badań naukowych dziurawiec skrzydełkowaty chroni również przed rozwojem nowotworów oraz infekcjami wirusowymi. Substancjami aktywnymi ziela dziurawca są bioflawonoidy oraz rozmaite przeciwutleniacze. W fitoterapii stosowany jest jako lek przeciwwirusowy, przeciwzapalny oraz antydepresant naturalnego pochodzenia.

Surowiec zielarski

Właściwości przeciw depresyjne sprawiły iż dziurawiec zyskał popularność w medycynie naturalnej. Jest on powszechnie stosowany w mieszankach uspokajających i wyciszających. Z dobrodziejstwa dziurawca korzysta wielu psychiatrów polecając go swoim pacjentom. Dzięki zawartości w składzie dziurawca unikalnego zestawienia chemicznych substancji hamuje on wychwytywanie pewnych neuroprzekaźników, między innymi serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Efektem działania rośliny jest dobre samopoczucie, rozluźnienie, pozytywny nastrój i nastawienie do życia. U wielu pacjentów odnotowuje się przypływ energii i malejące objawy depresji. Ponadto w psychiatrii obserwuje się inne działanie dziurawca odnoszące się do regulacji poziomu hormonów niwelując chroniczne zmęczenie i uczucie beznadziejności. Dodatkowo dziurawiec skrzydełkowaty to także lek wspomagający metabolizm oraz skuteczny preparat przeciw bezsenności. Eliminacja hormonów stresowych działa kojąco na cały organizm przywracając mu równowagę i właściwe działanie wszystkich układów. To zjawisko pomaga także na rozluźnienie mięśni podczas PMS i menopauzy. Wykorzystuje się dziurawiec w regulacji czynności tarczycy. Zioło to zmniejsza objawy niedoczynności tarczycy i reguluje poziom wytwarzanych hormonów.

Dziurawiec dla uzależnionych

Działanie przeciw uzależniające dziurawca wciąż jest w fazie badań, jednak te które zostały wykonane wskazują na to, iż ziele pomaga wyjść z nałogów. To cenna informacja dla osób uzależnionych od alkoholu czy tytoniu i substancji psychoaktywnych. Dziurawiec łagodzi objawy odstawienia i głodu. Co więcej wiele badań wskazuje na właściwości przeciwwirusowe dziurawca, w tym zapobieganie AIDS. Mankamentem w wykorzystaniu działania przeciwwirusowego ziela jest to, iż wymagane są bardzo duże dawki spożycia dziurawca dla uzyskania należytych efektów terapii. Tak wysokie stężenia leków mogłyby wywołać niepożądane skutki uboczne.

Na bóle stawów i mięśni

Przeciwzapalne właściwości dziurawca sprawdzają się w leczeniu bólów mięśni, stawów, oraz jelit. Pozytywne oddziaływanie dziurawca widoczne jest także w leczeniu zmian skórnych. Dodatkowo zaznaczyć należy iż dziurawiec skrzydełkowaty rewelacyjnie obniża ciśnienie krwi i wzmacnia układ krążenia, chroniąc serce przed choroba wieńcową, zawałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *