Domowe sposoby na migrenę

Domowe sposoby na migrenę

Migrena jest bardzo silnym, o charakterze napadowym bólem głowy, który może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz aktywność zawodową. Szacuje się, że dolegliwością tą dotkniętych jest około 10-12% populacji. Jeżeli dodatkowo towarzyszą mu nudności lub wymioty oraz światłowstręt, najprawdopodobniej są to oznaki migreny. Bywa znacznym utrudnieniem codziennej aktywności oraz może znacząco wpływać na pogorszenie jakości życia. Zarówno objawy, jak i sposoby jego zwalczania mogą być u każdego osobniczo u każdego pacjenta diametralnie inne. Zdecydowanie częściej pojawia się ona u kobiet niż mężczyzn. Przeważnie migrena dotyka osoby w wieku średnim, jednak zdarza się również, że jej objawy bywają widoczne już w okresie dojrzewania. Choroba charakteryzuje się częstymi nawrotami, a przerwa między jednym a drugim atakiem bólu może trwać od paru dni do kilku miesięcy.

W większości przypadków, chorzy próbują walczyć z migreną konsultując przebieg leczenia z lekarzem. Jeżeli już decydują się na działania samodzielne to poprzez stosowanie silnych leków przeciwbólowych, stosują też gorące kąpiele i lecznicze masaże oraz starają się unikać silnego światła. Migrena przewlekła może rozwinąć się w wyniku poważnych urazów, zabiegów chirurgicznych lub jako powikłanie różnych chorób, nawet tak prostych jak grypa. Przyczyną migreny może być także silny stres lub długotrwała, nieleczona depresja. W sporadycznych przypadku, gdy tradycyjne środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a ból utrzymuje się ciągle przez okres ponad 15 dni, konieczny może okazać się pobyt chorego na leczeniu szpitalnym.

Ze względu na uciążliwość leczenia szpitalnego jak również z braku czasu i możliwości częstego kontaktowania się z lekarzem z celu leczenia notorycznie powtarzających się ataków bólu migrenowego, warto wprowadzić w swoim życiu kilka zmian i zasad których należy przestrzegać, co z pewnością pomoże jeśli nie całkowicie wyeliminować bóle migrenowe to poważnie je ograniczyć. Można to zrobić nie wychodząc z domu.

Domowe sposoby na migrenęDuże znaczenie pełni odpowiednia dieta. Dobrze jest gdy możemy unikać produktów mocno przetworzonych, takich jak konserwy, sery żółte, nabiał, produkty bogate w tłuszcze nasycone, a także potrawy długo smażone. O ile to możliwe, należy wprowadzić ograniczenia w spożywaniu kofeiny zawarta w różnych produktach.

Należy przywiązywać dużą wagę do proporcji pomiędzy pracą a wypoczynkiem i korzystać z jego aktywnych form życia. O ile możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy żyć zgodnie z naturalnym rytmem dobowym. Należy minimalizować powstawanie i uczestniczenie w sytuacjach stresowych oraz szybkie tempo życia. Ponadto warto znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne.

Silnie niekorzystny wpływ na dolegliwości migrenowe ma przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach. Powodem tego jest niewystarczająca zawartość tlenu we wdychanym powietrzu. O ile mamy taką możliwość należy unikać niewietrzonych pomieszczeń, otworzyć drzwi lub uchylić okno. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt gorąco można też skorzystać z wentylatora. W czasie letnich, upalnych dni , w miarę możliwości powinniśmy unikać podróży zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej (gdy pojazdy są nieklimatyzowane.)

Osobom, które uskarżają się na migrenowe bóle głowy zaleca się zwiększenie (w miarę możliwości) aktywności fizycznej. Dobry wpływ na nasz organizm ma jazda na rowerze, spacery, pływanie czy ćwiczenia gimnastyczne, które swobodnie możemy wykonywać w domu. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, dobrze jest, jeżeli możemy to robić 3 razy w tygodniu. W początkowej fazie możesz to początkowo robić rzadziej, tak, aby nie doprowadzić do uciążliwych bóli mięśniowych. Błędem jest przeciążanie organizmu, np. intensywnymi ćwiczeniami na siłowni czy też w upale. Ćwiczenia powinniśmy rozpocząć rozgrzewką, nie zapominając o żadnej partii ciała.

Dla pacjentów uskarżających się na bóle migrenowe duże znaczenie ma właściwy rytm dobowy. Widoczne zmniejszenie liczby ataków migreny daje zachowanie właściwych proporcji między snem a aktywnością dzienną. Osoby śpiące zbyt krótko lub zbyt długo, w cyklu dobowym, narażone są na częstsze występowanie dolegliwości bólowych. W celu unormowania problemów z zasypianiem lub bezsennością dobrze jest skorzystać z naparów ziołowych, np. waleriany lub dostępnej w aptece melatoniny.

Bardzo dobre efekty w walce z zapobieganiem migrenie może dać nauka technik relaksacyjnych. Jest ona bardzo ważna zarówno dla kontrolowania bólów o pochodzeniu migrenowym, ale także dla ogólnego polepszenia stanu zdrowia. Techniki relaksacyjne opierają się na aktywacji ośrodków mózgu, które odpowiedzialne są za znoszenie uczucia bólu. Powodują one uwolnienia się naturalnych mediatorów chemicznych, które z kolei docierają do centrów bólowych i wyciszają je. Techniki relaksacyjne mają za zadanie nie tylko wyciszenie i uspokojenie danej osoby, lecz głównie są drogą do uruchomienia naturalnych mechanizmów, które dają możliwość opanowania i zniesienia bólu. Ćwiczenia powinny być wykonywane przez co najmniej 15-20 minut w sposób ciągły. Starajmy się unikać ich przerywania, chociażby poprzez zarezerwowanie sobie czasu na nie, tak , aby nikt nam nie przeszkadzał.

Komentarze

  1. Mnie atak migreny nie utrudnia życia, a „jedynie” całkowicie z niego wyłącza. Leżę wówczas w cichym, ciemnym pokoju i staram się nie ruszać, bo każda minimalna aktywność fizyczna powoduje dodatkowy ból. Minęło ładnych kilka lat z chorobą zanim zdecydowałam się na wizytę u neurologa. Teraz prowadzę notatki z migrenami, by lepiej poznać czynniki wywołujące atak, a mojemu lekarzowi ułatwi dobór odpowiedniej metody leczenia i obserwację charakteru migren – sam tak stwierdził :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *