Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Pięciornik gęsi – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Pięciornik gęsi – to bylina o krótkim kłączu, długich zakorzeniających się rozłogach i liściach przerywanopierzastych , pod spodem srebrzysto owłosionych. Roślina dość popularna w Polsce, rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, nad brzegami stawów i rowów, oraz na polach uprawnych. Preferuje gleby wilgotne, zarówno lekkie jak i ciężkie. Najczęściej zachwaszcza brzegi pól uprawnych oraz lucernę i koniczynę.

Pięciornik jest wartościowym uczestnikiem pastwisk i łąk. Ze względu na smak bardzo chętnie jest zjadany przez wszystkie zwierzęta gospodarskie, gryzonie i drób, często uważa się go za ulubiony przysmak gęsi.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Pięciornik gęsi o sięga wysokość od 15 do 60 cm. Kwiaty są dość charakterystyczne, pojedyncze, o średnicy ok. 2 cm, pięciopłatkowe, złocistożółte. Owoc stanowi  jajowata lub nerkowata, czerwonobrunatna, matowa i gładka niełupka. Korzenie są mocne, mięsiste, wrzecionowato zgrubiałe, silnie rozwinięte.

Pięciornik gęsi to roślina owadopylna, kwitnie od V do VIII. Zbiór ziela najlepiej przeprowadzać od maja do lipca, kłącza zaś w październiku i marcu.

Pięciornik gęsi – zastosowanie

W zielu pięciornika gęsiego występują garbniki, cholina, gorycz, witamina C,  flawonoidy, śluz, kwasy organiczne ,sole mineralne. Wykazuje działanie żółciopędne, pobudzające czynność żołądka, przeciwskurczowe. Stosujemy najczęściej w mieszankach ziołowych. Tradycyjnie stosowany doustnie jako pomocniczy w biegunkach o niewielkim nasileniu a także zewnętrznie do płukania w łagodnych stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Rośliny suszy się w miejscu cienistym, często przewracając, w temperaturze nie przekraczającej 40 C.

Ziele pięciornika gęsiego polecane jest w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, biegunkach, przy braku łaknienia, wzdęciach, bólach brzucha na tle spastycznym. Ziele poprawia trawienie i wpływa dodatnio na czynność wątroby, szczególnie wskazane przy bolesnych skurczach i wzdęciach. W bólach kurczowych polecane są rozgniecione liście ,które należy przykładać na chore miejsce.

W wielu krajach północnej Europy z młodych pędów pięciornika kiedyś sporządzano wzmacniające sałatki, a jego wysuszone kłącza były popularną namiastką herbaty. Na Ukrainie pięciornikowe ziele zaparzano mlekiem i taki napój miał, nie drażniąc nerek, zwiększyć wydzielanie moczu. Na Litwie i Łotwie herbatką ze srebrnika leczono astmę. W lecznictwie wielu krajów lekko zmiażdżone liście stosuje się do okładów przy reumatyzmie i żylakach.

Pięciornik gęsi – właściwości lecznicze

Pięciornik gęsi posiada bardzo szeroki grono zastosowań. Wśród najczęściej spotykanych i wymienianych wskazuje się na:
– kamicę żółciową,
– zapalenie pęcherzyka żółciowego ,
– stany zapalne trzustki,
– łagodzi dysfunkcje trądzikowe,
– przyspiesza gojenie się ran,
– łagodząco w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła,
– eliminuje bóle menstruacyjne,
– działa przeciwskurczowo,
– przeciwbiegunkowo,
–  poprawia czynność układu pokarmowego.

Oprócz wyżej wymienionych zastosowań stosowany jest także w  stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i krtani połączonych z nadprodukcją śluzu stosuje się płukanki z srebrnika pospolitego. Działają one przeciwzapalnie i ściągająco. Z tego samego względu płukanki można wykorzystać do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku pleśniawki i zapalenia dziąseł.
Pięciornik gęsi wykorzystuje się również do przyrządzania kompresów na hemoroidy, które również działają ściągająco.

Pięciornik gęsi działa dezynfekująco w przypadku zapalenia dróg oddechowych lub moczowych. W ginekologii stosuje się go przeciw nadmiernym krwawieniom. Srebrnik pospolity ma zastosowanie także podczas bolesnych miesiączek, ponieważ napar z ziela działa przeciwbólowo.

Napar można używać do przemywania twarzy dotkniętej trądzikiem. Również działa to ściągająco, odkaża rany i przyśpiesza gojenie się ich.

Dzięki zawartości substancji gorzkich poprawia apetyt i ułatwia trawienie.

Pięciornik gęsi – sposób użycia

Napar z ziela pięciornika gęsiego

Pięciornik gęsiPrzepis; należy do szklanki wrzącej wody należy wsypać łyżkę rozdrobnionego ziela i pozostawić na 15minut pod przykryciem. Napar z ziela pięciornika spożywa się 3 razy dziennie po pół szklanki w przypadku zaburzeń trawienia, niestrawności oraz kłopotów z wątrobą bądź z hemoroidami.

Odwar

Przepis; należy łyżkę stołową ziela pięciornika gęsiego zalać szklanką wrzątku, gotować powoli pod przykryciem około 3 minuty. Odstawić na 10 minut, odcedzić. Pić po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu.

Kompres

Przepis; należy 2 łyżki ziela zagotować w 1/2 litra wody. Odstawić na 20 minut. Przykładać kompres na chore miejsca przy hemoroidach oraz w zapaleniu odbytu, sromu, a po wyschnięciu ponownie zwilżyć i nasączyć wywarem.

Napar

Przepis; należy 1 łyżkę stołową mieszanki z(pięciornika gęsiego,pięciornika kurze ziele i owoców czarnej jagody),zalać szklanką wrzącej wody,zaparzać 15 minut pod przykryciem,odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po ¼ szklanki naparu między posiłkami(napar możliwie najcieplejszy)

Napar z mieszanki

Przepis; należy 20g ziela pięciornika,15g ziela rdestu ptasiego i 10g babki lancetowatej. 2 łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku,zaparzać 15 minut pod przykryciem,odcedzić. Pić kilka razy dziennie małymi porcjami napar ma działanie przeciwbiegunkowe.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *