jabłoń domowa

Jabłoń domowa – właściwości lecznicze, czym się wyróżnia, skład

Jabłoń domowa –  kompozycja składników jakie wypełniają owoce jabłoni domowej sprawia iż jabłka maja zastosowanie medyczne od tysięcy lat. Są one wykorzystywane w profilaktyce ale również kuracji wielu schorzeń. Dzięki zawartości błonnika obniżają cholesterol oraz wzmagają metabolizm, przyczyniając się do niwelowania nadwagi, a także minimalizując ryzyko miażdżycy.

Spożycie owoców chroni również przed chorobami serca i udarem mózgu. Jabłka wspierają cykl wypróżnień, zwłaszcza dzieciom cierpiącym na zaparcia, regulują również poziom cukru we krwi i są doskonałą słodka przekąską, alternatywą dla słodyczy. Wartość spożywcza jabłek jest ogromna, ich spektrum oddziaływania również. Warto jest z nich korzystać, zwłaszcza w sezonie, kiedy są one tanie i świeże.

Jabłoń domowa (Malus domestica) to jedno z najpopularniejszych drzew w polskim sadzie. Należy do gatunku różowatych i jest gatunkiem zbiorczym, bowiem odmian jabłoni jest kilka tysięcy i wciąż są komponowane nowe krzyżówki. Jabłoń doskonale rośnie w klimacie umiarkowanym i owocuje w milionach ton rocznie, co stanowi drugie miejsce po owocach cytrusowych. Aktualnie mimo iż Polska wiedzie prym w Europie w produkcji jabłek, to Chiny są dominującym producentem jabłoni.

Jabłoń domowa – czym się wyróżnia

Jabłoń jest drzewem liściastym i osiąga do 12 metrów wysokości. Znane są odmiany niskopienne i wysoce wydajne pod kątem owocowania. Pień jabłoni zwykle jest skrzywiony, zaś kora występuje w kolorze szarobrunatnym z pęknięciami. Owalny kształt liści z ostrym czubkiem to znak rozpoznawczy jabłoni. Drzewo kwitnie wiosną białymi kwiatami z lekkim zabarwieniem różowym od środka.

Intensywny zapach kwiatów dorównuje zapachowi dojrzewających jabłek. Najistotniejsza częścią jabłoni domowej są owoce czyli szupinki, a potocznie jabłka. Maja one wiele właściwości leczniczych i składników odżywczych. W Polsce są najpopularniejszym owocem stosowanym w kuchni. Spożywane są na surowo, jak też smażone, gotowane, pieczone, zarówno na słodko jak tez jako dodatek do mięs i innych potraw, zwłaszcza surówek. Jabłka są kluczowym dodatkiem ciast i deserów oraz jogurtów.

Skarbnica witamin

Dieta oparta na jabłkach jest nie tylko dietą odchudzająca ale pełną zdrowia. Najważniejszym składnikiem owocu jabłoni domowej jest witamina C, która wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami, bakteriami oraz wirusami. Najwięcej tej witaminy znajdziemy tuż pod skórką, dlatego nie warto jest obierać jabłek a spożywać wraz ze skórką. Należy pamiętać o dokładnym myciu owoców, zwłaszcza kupionych w sklepie, bowiem na skórce gromadzą się nie tylko kurz i brud z transportu ale też kumulują opryski, jakie stosują sadownicy.

Każda odróbka termiczna jabłka powoduje ubożenie jego składu, stad najcenniejsze są surowe owoce, które można również fantazyjnie przyrządzić, a dzieciom zetrzeć na papkę. Jabłka nie uczulają i nie bez powodu są jednym z pierwszych posiłków jakie spożywają niemowlęta. W jabłkach znajduje się poza witaminą C także witamina A zwana retinolem. Ma ona zbawienny wpływ na kondycję skóry i jej wygląd.

Dodatkowo retinol pozytywnie wpływa na widzenie, ostrość wzroku i zapobiega tak zwanej kurzej ślepocie. Ponadto wykazuje właściwości antynowotworowe i regeneracyjne. Owoce jabłoni to także źródło witamin z grupy B, które oddziałują in plus na układ nerwowy. W jabłkach występuje również wapń, magnez, potas i fosfor, jak i sód oraz cynk. Mając niedobory minerałów warto spożywać codziennie jedno jabłko, by je uzupełnić.

Unikalny skład i wartość jabłek

Kompozycja składników jakie wypełniają owoce jabłoni domowej sprawia iż jabłka maja zastosowanie medyczne od tysięcy lat. Są one wykorzystywane w profilaktyce ale również kuracji wielu schorzeń. Dzięki zawartości błonnika obniżają cholesterol oraz wzmagają metabolizm, przyczyniając się do niwelowania nadwagi, a także minimalizując ryzyko miażdżycy.

Spożycie owoców chroni również przed chorobami serca i udarem mózgu. Jabłka wspierają cykl wypróżnień, zwłaszcza dzieciom cierpiącym na zaparcia, regulują również poziom cukru we krwi i są doskonałą słodka przekąską, alternatywą dla słodyczy. Wartość spożywcza jabłek jest ogromna, ich spektrum oddziaływania również. Warto jest z nich korzystać, zwłaszcza w sezonie, kiedy są one tanie i świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *