Skurcz mięśni podczas pływania

Skurcz mięśni podczas pływania – jak przeciwdziałać skurczom?

Skurcz mięśni podczas pływania, wbrew pozorom zdarza się dosyć często. Skurcze mięśni definiowane są jako nieprzyjemne, mechaniczne oraz gwałtowne napięcie mięśnia bądź całkowitej ich grupy. Mogą pojawić się także w okresie pływania, co doprowadza do obniżenia bądź chociażby niemożności zrobienia jakiegoś ruchu w wodzie. W wypadku pływaków przeważnie dochodzi do skurczu mięśni ud oraz pośladków, stawów kolanowych i mięśni kończyn górnych.

W czasie skurczu mięśni najistotniejsze jest, żeby jak najszybciej wydobyć się z wody. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić owego indywidualnie, należy wezwać kogoś, kto znajduje się blisko o pomoc. Niezwłocznie po wyjściu z wody zaczynamy pocieranie mięśnia, jaki padł ofiarą skurczu. Niezbędne jest łagodne opukiwanie nogi. Robimy to tylną stroną dłoni. Ból, jaki prowadzi skurczom mięśni jest niewątpliwie niezwykle ogromny. Czasami powoduje on, iż nie jesteśmy w stanie chociażby wezwać pomocy. Wtedy nie można histeryzować. Żeby bezpiecznie wydobyć się z wody, należy w miarę możliwości napiąć mięsień. W tymże celu należy poruszać kończyną, robiąc ruchy w górę, dół i na boki. Rozcierając bolący mięsień, zawsze robimy ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Nigdy odwrotnie.

Czym jest skurcz mięśni?

Skurcz mięśni podczas pływania to gwałtowne, instynktowne, nieprzyjemne oraz niedługo utrzymujące się (paru bądź kilkunastominutowe) napięcie mięśnia bądź partii mięśni, jakie ogranicza bądź uniemożliwia zrobienie ruchu w wodzie. Podczas pływania przeważnie dochodzi do kurczów mięśni kończyn dolnych, natomiast w szczególności mięśni łydek. Niekiedy dochodzi do poważnego skoku napięcia w mięśniach ud oraz pośladków lub stawach kolanowych i mięśniach kończyn górnych.

Skąd to się bierze?

Najpowszechniejszą podstawą poważnych skurczów mięśni jest przemęczenie. W tenże sposób organizm dosyć znacznie daje do zrozumienia, iż ma dosyć oraz wymaga wypoczynku. Na drugim miejscu pojawiają się schorzenia tzw. gospodarki wodno-elektrolitowej. Elektrolity to trzy elementy, bez jakich ludzkie ciało nie może działać, więc magnez, potas oraz sód. W wypadku skurczów mięśni ważne są dwa pierwsze.

Magnez odpowiada za komunikację pomiędzy nerwami i mięśniami. Gdy którakolwiek ze stron źle odczuwa impulsy, rozpoczynają się kłopoty m.in. w formie skurczów. Potas wspomaga układ krążenia, natomiast gdy tenże nie funkcjonuje dobrze, mogą pojawić się nieprzyjemne kurcze. Olbrzymie znaczenie ma również to, co jemy. Dieta uboga w magnez, żelazo, potas lub cynk może przejawiać się nieprzyjemnymi skurczami. Smakosze kawy oraz mocniejszych trunków także muszą się liczyć z tymże, iż takie kłopoty podpadną oraz ich. Czemu? Oba owe trunki wypłukują drogocenny magnez.

Jak sobie radzić ze skurczem w wodzie?

W czasie kiedy staniemy się ofiarą skurczu pływackiego, musimy zachować spokój oraz uporać się z tymże kłopotem. Przede wszystkim należy wyjść jak najszybciej z wody, osobiście czy przy pomocy pozostałych osób, jakie właśnie są z nami na basenie czy kąpielisku. Kiedy znajdziemy się na lądzie, zaczynamy lekki masaż bolącego miejsca w kierunku serca. W tymże celu stosujemy nie jedynie palce, lecz również całe pięści czy chociażby dłonie. Ponadto należałoby zrobić mały nacisk zbytnio napiętej struktury w celu jej zdetonizowania. Niezwykle doskonałym sposobem będzie także klepanie chorobliwego obszaru całą ręką, pięścią, i również paliczkami lub brzegiem dłoni. Na sam koniec należałoby zrobić ostre rozciągnięcie uciążliwego odcinka ciała.

Rozciąganie, skakanie oraz suplementacja – jak przeciwdziałać skurczom?

Osoby, jakie czują kurcze, przeważnie sięgają po magnez w formie pastylek bądź tabletek musujących. Można w tenże sposób uzupełnić deficyty magnezu, lecz należałoby zadbać o to, aby magnez oraz pozostałe minerały dostarczać w jedzeniu. Dodatkowo należy unikać sytuacji, gdy minerały owe wypłukujemy. W trakcie dolegliwości, laksacje, strucia pokarmowego powinniśmy dostarczyć kolejną porcję minerałów oraz wypić więcej wody. Wchłanianiu się minerałów przeszkadza również palenie tytoniu. Gdy trenujesz, w szczególny sposób zadbaj o rozciąganie po wysiłku. Rozciągaj się niezwykle dokładnie oraz stopniowo, możesz również rolować mięśnie.

Dzięki temu nie jedynie unikniesz skurczów, lecz również zabezpieczysz się przed zakwasami oraz co najistotniejsze – przed kontuzjami. Przed każdym intensywnym treningiem, natomiast takim jest pływanie w morzu lub jeziorze, obowiązkowo wykonaj rozgrzewkę w celu napięcia mięśni. Zamierzasz spędzić w wodzie więcej aniżeli godzinę? Pamiętaj, żeby co 30 minut wyjść na brzeg oraz zrobić sobie pięciominutową pauzę, w trakcie której rób masaże odprężające mięśnie. Należałoby wiedzieć, iż mięśnie należy rozciągać również po ukończeniu kąpieli morskich.

Właściwa dieta

Żeby przeciwdziałać skurczom mięśni, stosuj dietę bogatą w magnez, cynk, żelazo, wapń oraz potas. W związku z tymże codziennie jedz np. zielone jarzyny. W normalnym jadłospisie zawrzyj również świeże napoje owocowe, nabiał oraz kasze. Jedną spośród podstaw występowania nagłych skurczów mięśni jest deficyt lub nadmiar soli w organizmie, więc jej zjedzenie należy zmniejszyć do jednej płaskiej łyżeczki dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *