Dąbrówka kosmata – zastosowanie dla zdrowia

Dąbrówka kosmata (Ajuga genevensis) jest rośliną uprawianą, ozdobna jak też występuje w stanie dzikim na terenach Europy i Azji,. Możemy ją spotkać w Polsce, w tym jako roślinę leczniczą. Kwitnie wiosną na jasnoniebieski kolor na dość wysokiej do 25cm wysokiej łodydze. Należy do roślin okrywowych, płożących, bowiem jej liście wyrastają maksymalnie do 8cm ponad podłoże. Wykorzystywane są w ziołolecznictwie, ceniona za trwałość o bogactwo składników.

Dąbrówka kosmata leczy

Wyciąg z liści oraz kwiatów charakteryzuje mieszanka związków organicznych i lotnych, głównie flawonoidów, fenoli i garbników. W medycynie ludowej dąbrówka kosmata służyła leczeniu siniaków, stłuczeń i rozmaitych urazów związanych z krwawieniem wewnętrznym. Ponadto stosowano ją do leczenia gruźlicy oraz biegunek i kaca. W czasie wojny wykorzystywana była jako preparat przeciw malarii zastępując chininę. Wyciskano wówczas świeży sok z liści, a one same tłuczone przykładano na rany, owrzodzenia i poparzenia. Współczesna fitoterapia zaleca dąbrówkę kosmatą na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody i kamicę żółciową. Ekstrakt z dąbrówki działa łagodząco i leczniczo w gruźlicy, krwotokach, również stanach zapalnych narządów rodnych, jak tez reumatyzmie. Dąbrówka stosowana jest w preparatach napotnych jako główny składnik.

Ulga dla układu oddechowego

Dąbrówka kosmata zawiera liczne związki działające przeciwzapalnie, dzięki czemu zioło to łagodzi trudności w oddychaniu, kaszel, a także ból gardła i duszności. Działa kojąco na układ oddechowy i eliminuje wszelkie jego podrażnienia. Dodatkowo przyczynia się do wzmożenia wydalenia śluzu zalegającego w oskrzelach, płucach, dzięki czemu oczyszcza układ oddechowy.

Dąbrówka na bezsenności

Od dawna ziele dąbrówki stosowane jest jako środek nasenny. To doskonała wiadomość dla osób cierpiących na bezsenność. Co się z tym wiąże dąbrówka może być stosowane w walce ze stresem. Niewyjaśniony niepokojów i chroniczny stres wyleczyć może napar z dąbrówki kosmatej pity regularnie. Skuteczność działania naparu widoczna jest także w kondycji serca, którego rytm jest spowalniany i stabilizowany. Niwelowanie nadmiaru hormonu stresu przez ziele pomaga także w przemianie materii i gospodarce hormonalnej, zwłaszcza w regulacji pracy tarczycy. Dąbrówka kosmata spisuje się doskonale jako lek wspomagający leczenie nadczynności tarczycy. Prócz tego odkryto jej działanie na poziom estrogenów. Tym samym roślina chroni kobiety przed bólem piersi i tkliwością. Ponadto przeciwdziała miażdżycy, udarom mózgu, czy atakom serca.

Zewnętrzne właściwości lecznicze

Dąbrówka przyspiesza gojenie się ran i przeciwdziała zapaleniom skóry, infekcjom. Można dokonywać okładów z naparu dąbrówki, jak również przemywać zmiany skórne dla uzyskania szybkiego efektu. Działanie dąbrówki sprawia iż komórki są pobudzane do wzrostu i regeneracji. Związki fitochemiczne z rośliny zwalczają wolne rodniki, oczyszczają organizm z toksyn, poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu a według wielu osób potrafią odmładzać.

Zastosowanie

Z dąbrówki kosmatej wykonuje się najróżniejsze mikstury. Zarówno są popularne napary do picia, jak i balsamy do smarowania, płukanki na dziąsła, czy owrzodzenia z zioła jest popularnie stosowany na odciski, piegi i afty, również miejsca po ukąszeniu np. osy, czy oparzeniach. Posiekane liście są dobrym lekarstwem na rany otwarte, zaś napar z suszu wzmacnia włosy i paznokcie. Zastosowanie naparu jest także polecane w chorobach oczu, leczy ono stany zapalne powiek, spojówek. Ponadto napar z dąbrówki może działać rozluźniająco na zmęczone oczy i niwelować tak zwane cienie pod oczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *