Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości lecznicze, użycie

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) to roślina wieloletnia, osiągająca 15-60 cm czasami nawet 120 cm z kłączem. Roślina ta ma okrągłą wyprostowaną łodygę z wystającymi włoskami, które ją pokrywają. Liście mogą być podłużne, lancetowate, nierównoboczne, nie są ustawione parami naprzeciwko siebie.

Wielkość kwiatów ma 1,5 cm średnicy, koloru bladoróżowego. Znajdują się one na wyprostowanych szypułkach. Owoc jest w cienkiej i wydłużonej torebce, zawierającej dużą liczbę jajowatych nasion. Roślina kwitnie w czerwcu-lipcu, jesienią występują małe, nadziemne pędy z rozetami liści.

Roślina preferuje łąki i lasy, rowy, obszary bagienne, plaże. Można ją spotkać się w pobliżu żywopłotów w ogrodach. Wierzbownica drobnokwiatowa rośnie w małych grupach. Jej kolebką jest Europa, w tym Wielka Brytania, siedlisko rozciąga się od Szwecji do Afryki Północnej i Azji Zachodniej do Indii, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest także powszechna. W tych regionach rośnie pod wodą, na brzegach strumieni, bagien i wilgotnych polanach.

Wierzbownica drobnokwiatowa – właściwości lecznicze

W części nadziemnej rośliny znajdują się alkaloidy, glikozydy flawonowe, sterole. Substancjami czynnymi są: garbniki, flawonoidy, beta-sitosterol. Biologicznie aktywne substancje rośliny: betasitosterol, flawonoidy: mirycetyna, kwercetyna, kemferol, elagitaniny, zwłaszcza A i B, oraz inne pochodne kwasu galusowego.

Dzięki wymienionym składnikom wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Stwierdzono, że eliminuje z organizmu wolne rodniki i toksyny, które mogą przyczynić się do wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto zioła posiada inne właściwości lecznicze takie jak: przeciwbakteryjne, rozkurczowe, uspokajające, przeciwalergiczne i przeciwbólowe.

Zielarze zalecają stosowanie tego zioła w leczeniu chorób prostaty. Niektórzy lekarze uważają, że roślina ta może być stosowana w leczeniu raka prostaty, ale większość ekspertów doszła do wniosku, że nawet, jeśli nowotwór jest łagodny, niewielka ilość zioła może trochę złagodzić chorobę. Ekstrakty z wierzbownicy drobnokwiatowej są stosowane w chorobach:

 • Prostaty
 • Zaburzeniach miesiączkowania, upławach
 • Pęcherza moczowego i nerek
 • Nocnego moczenia
 • Układowych chorobach autoimmunologicznych
 • Chorobach androgenowych.

Chociaż właściwości lecznicze wierzbownicy drobnokwiatowej dopiero niedawno zostały odkryte przez współczesną medycynę, przez setki lat była stosowana w medycynie ludowej. Obecnie wierzbownica drobnokwiatowa wykazuje właściwości lecznicze przy zmianach skórnych o podłożu hormonalnym np. trądzik.

Normalizując poziom hormonów w organizmie, roślina przyczynia się do usuwania stanu zapalnego i pryszczy. Z powodu takich korzyści, zioło jest wybierane, jako składnik kremów dla skóry trądzikowej. Dzięki takim właściwościom zioło przeciwdziała łysieniu androgenowemu i łojotokowi skóry.

Wierzbownica drobnokwiatowa – zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa jest bardzo pomocna mężczyznom cierpiącym na gruczolaka prostaty. Pomaga zatrzymać proces zapalny, który występuje w tkankach organizmu, i łagodzi objawy bólowe, które towarzyszą tej chorobie. Podobnie roślina działa z zapaleniem gruczołu krokowego, ułatwiając proces oddawania moczu.

Jest również przydatny wywar z rośliny na zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego, zapalenie pęcherza moczowego i nerek. Według niektórych uzdrowicieli ludowych, zioło jest w stanie wyleczyć raka prostaty i narządów płciowych, ale nie ma danych na ten temat potwierdzonych oficjalną medycyną.

Właściwości przeciwzapalne wierzbownicy drobnokwiatowej są wykorzystywane do użytku zewnętrznego. Roślinę nakłada się na rany w celu wczesnego leczenia tkanek zaatakowanych przez stany zapalne np. trądzik, czyraki, wysypka.

Wierzbownica drobnokwiatowa być również stosowana, jako lekarstwo na nerwice, zaburzenia snu i do uspokojenia układu nerwowego.

Jest dobrym lekarstwem przy:

 • Zaburzeniach metabolicznych
 • Niedokrwistości
 • Ropiejących ranach, otarciach
 • Wrzodach
 • Odleżynach
 • Zapaleniu mieszków włosowych
 • Trądziku
 • Łojotoku skóry głowy
 • Łysieniu androgenowym
 • Bólach głowy
 • Bezsenności
 • Bólu gardła
 • Zapaleniu ucha.

Wierzbownica drobnokwiatowa – sposoby użycia

Herbatka ziołowa na bazie wierzbownicy drobnokwiatowej ma właściwości lecznicze. Aby ją przygotować należy wziąć dwie łyżeczki suszu i zalać 1/4 litra gorącej wody. Mieszanka musi być zaparzana przez piętnaście minut. W ciągu dnia można wypić dwie filiżanki herbaty ziołowej.

Istnieje również inny przepis na terapeutyczną herbatę ziołową. Aby to zrobić, trzeba 1 łyżeczkę zioła zmielić, następnie zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 10-15 minut, po czym przecedzić. Można wypić 1 szklankę 2 razy dziennie. Wieczorem przed pójściem spać i rano na pusty żołądek.

Wywar z korzeni wierzbownicy drobnokwiatowej do płukania i mycia źle gojących się ran. Należy zalać 10 g ziemnych kłączy 250 ml wrzącej wody i gotować przez 20 minut. Następnie odcedzić i pić po 1 łyżce do trzech – czterech razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *