Dynia zwyczajna dla zdrowia

Dynia to niezwykłe warzywo kojarzące się z nadchodzącą jesienią. Dynię cechuje obfity skład w substancje odżywcze, witaminy i minerały. Ceniona za zawartość cynku, jak tez niskokaloryczność. Pestki dyni są doskonałym środkiem na pasożyty, owsiki i tasiemca.

Wartości odżywcze dyni

Dynię jako pierwsi docenili meksykańscy Indianie. W medycynie naturalnej ceniono dynię za właściwości lecznicze, zaś w kuchni za niepowtarzalny smak. Przepisów na przetwory, ciasta i dania z dynią jest bez liku i są kultywowane od pokoleń. Pierwszym ciastem dyniowym była wydrążona dynia z miodem, mlekiem i przyprawami. Po dziś dzień dynia zwyczajna cieszy się największa popularnością w Ameryce, czego przykładem jest tradycja Halloween. Warto pamiętać, iż dynie występują zarówno w odmianach jadalnych jak i ozdobnych, niekoniecznie pomarańczowych barwach.

Dynia w walce z cukrzycą

W przypadku cukrzycy wartościowa dynią jest dynia figolitna, która zawiera D-chiro-inozytol, który zastępuje insulinę. Dzięki tej substancji cukrzycy mogą cieszyć się zregenerowaną trzustką. To ta substancja odpowiada za podwyższenie poziomu insuliny i jednoczesne obniżenie poziomu cukru we krwi. Spadek poziomu cukru jest korzystny pod kątem minimalizacji ilości wolnych rodników, które uszkadzają komórki produkujące insulinę. Ekstrakt dyni może stanowić profilaktyczny preparat jak też lek wspomagający leczenie cukrzycy. Podkreślić należy, iż w cukrzycy pomaga zaledwie ekstrakt z miąższu dyni. Sama dynia jako warzywo nie jest zalecana diabetykom, gdyż jej indeks glikemiczny jest zbyt wysoki.

Profilaktyka nowotoworowa

Dynia zwyczajna to źródło beta-karotenu, żółtego barwnika roślinnego, który wykazuje szereg właściwości leczniczych. Karotenoidy są doskonałymi przeciwutleniaczami, które hamują procesy destrukcji i starzenia się komórek. Dzięki temu działaniu zapobiega rozwojowi nowotworów, między innymi skutecznie hamuje postęp nowotworu żołądka, piersi, płuc jak również jelita grubego. Ponadto beta karoten doskonale obniża poziom cholesterolu będąc przydatny w leczeniu schorzeń układu krążenia. Tym samym beta karoten zawarty w dyni może zapobiec miażdżycy, udarowi mózgu, zawałom serca itp. Dynia potrafi regulować ciśnienie krwi, stabilizować prace serca i odciążać układ krążenia poprawiając jego wydolność.

Dynia zwyczajna na zwyrodnienie plamki żółtej

Poza wymienionymi wyżej właściwościami betakarotenu, dynia odgrywa ważną rolę w profilaktyce tzw. AMD czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Zawarty w dyni beta=karoten poprawia funkcjonowanie wzroku, zaś witamina A, w jaką jest przekształcany przez ludzki organizm potrzebna jest do widzenia o zmroku. Działania profilaktyczne sprzyjają uniknięciu ślepoty starczej. Warto zauważyć, iż dynia wpływa także na tzw. zespół suchego oka. Pozytywny wpływ odnotowuje również w hamowaniu uszkodzenia soczewki i postępie zaćmy.

Środek odrobaczający

To warzywo doskonale spełnia swoja funkcję jako środek odrobaczający i przeciwpasożytniczy. Świeże pestki dyni zawierają kukurbitacynę, którą zabezpiecza przed drobnoustrojami nie tylko nasiona, ale również organizm ludzki. Prócz odrobaczenia dynię stosuje się w leczeniu naturalnym schorzeń prostaty. Pestki dyni wedle podań ludowych wpływają na zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego. Dodatkowo badania naukowe wskazują na działanie hamujące rozwój raka prostaty. Zwyczajowo pestki dyni uchodzą za afrodyzjak i za środek przedłużający żywotność plemników.

Sprzymierzeniec diety

Każdy kto dba o jakość spożywanych pokarmów i ich ilość winien zainteresować się dynią, gdyż jest to warzywo pożywne, smaczne a do tego zawiera niewiele kalorii bo zaledwie 26 kcal na 10dag. Z uwagi na dużą zawartość błonnika sprzyja odchudzaniu i odtruciu organizmu z toksyn. Dodatkowo ma właściwości odkwaszające. W wielu krajach, między innymi w Szwajcarii uchodzi za jadalne warzywo zwane dzikim karczochem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *