Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze, użycie

Kasztanowiec zwyczajny –jest to bardzo okazałe drzewo o bardzo kruchym drewnie. Charakteryzuja go gałęzie okryte liśćmi naprzeciwległymi , dłoniastymi. Można go spotkać szczególnie w przydrożnych zadrzewieniach alejowych i parkach wiejskich. W większości przypadków kasztanowiec rośnie  zawsze pojedynczo i w dużym rozproszeniu, nigdzie nie tworzy czystych drzewostanów. Kwiaty kasztanowca zwyczajnego zebrane są w tak zwane wiechy. Owocem jest zaś kolczasta torebka która zawiera w sobie od 1-3 nasionek czyli kasztanami.

Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej na niewielkich obszarach północnej Grecji, Albanii, Macedonii, Serbii i Bułgarii.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

Owoce kasztanowca posiadają bardzo dużo licznych właściwości wskazujących na zbawienny jego wpływ na różne schorzenia. Zawierają m.in. flawonoidy, garbniki, kumaryny i karotenoidy. Do najcenniejszych  składników zalicza się escyna , czyli mieszanina saponin. Co to jest? Otóż są to związki, które pełnią konkretną funkcję w organizmie człowieka, a mianowicie uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność.

Do surowców leczniczych wyszczególnionych z kasztanowca zalicza się miedzy innymi owoce (kasztany) i kwiaty. W celach terapeutycznych wykorzystywana jest także kora tego drzewa. Zbiera się także nasiona  ale tylko i wyłącznie te które są całkowicie dojrzałe. Łatwo poznać kiedy ten czas następuję gdyż właśnie wtedy nasiono wypada z torebki. Kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewie, po czym dosusza w temperaturze około 60°C.

Kasztanowiec wytwarza okazałe kwiaty w postaci złożonego grona, zwykle białe lub czerwone i to właśnie one zebrane w czasie słonecznej pogody, suszy się w temperaturze otoczenia. Z kolei kora jest pozyskiwana wiosną z młodych gałązek. Kwiaty grzbieciste, o średnicy około 2cm, białe z żółtoczerwonymi plamami, zebrane w duże, stożkowato wzniesione kwiatostany, długości 20-30cm. Kora kasztanowca jest początkowo szara i gładka, później ciemnieje i pęka, tworząc łuszczące się płytki. Drewno kasztanowca wykorzystuje się rzadko. Dlaczego? ponieważ jest miękkie i mało trwałe,  głównie do produkcji mebli.

Kasztanowiec zwyczajny posiada największe pąki spośród wszystkich drzew europejskich. Po ich rozwinięciu się wydają duże, dłoniasto złożone liście składające się z 5-7 odwrotnie jajowatych listków o piłkowanych brzegach i ciemnozielonym kolorze. Jesienią przebarwiają się na żółto, opadając w całości razem z długą szypułką, stosunkowo wcześnie.

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze

Kasztanowiec zwyczajny posiada bardzo wiele zalet. Bardzo często wchodzi w skład leków produkowanych na skalę przemysłową, ale także wykorzystywany do leczenia chorób serca  oraz wspomagająco w usprawnieniu krążenia.  Dlatego potwierdzono naukowo iż wyciągi z owoców kasztanowca usprawnia przepływ krwi w naczyniach żylnych, a tym samym zapobiega zastojom i zakrzepom.

W medycynie naturalnej stosuje kasztanowiec zwyczajny w zaburzeniach krążenia żylnego kończyn dolnych, żylakach odbytu oraz w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył dodatkowo ta wspaniała roślina zwiększa elastyczność i wzmacniają odporność.

Medycyna ludowa wskazuje na zastosowanie kasztanów do leczenia uporczywej biegunki, czerwonki, a w odległej przeszłości nawet do leczenia malarii.   Dzięki nim usprawnieniu ulega przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń, poprawie ulega krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów oraz skóry.

Kasztanowiec zwyczajny jest najczęściej spotykanych w takich schorzeniach jak:
– hemoroidy,
– w licznych bólach stawów i krzyża,
– w bólach ramion,
– pomocniczo w kurczach mięśni żylnych,
– w zakrzepowym zapaleniu żył,
– w zastojach żylnych,
– obrzękach kończyn,
– wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek,
– w dolegliwościach okresu klimakterium,
– w stanach zapalnych wątroby,
– obrzękach skóry i tkanki podskórnej,
– obrzękach płuc i mózgu,
– krwiakach,
– zapaleniu ścięgien,
– posiada działanie wykrztuśnie,
– posada działanie  rozkurczowe,
– przeciwzapalnie,
– przeciwbakteryjnie.

Kasztanowiec zwyczajny – sposób użycia

Nalewka z kasztanowca

Kasztanowiec zwyczajnyPrzepis; należy wymieszać pół szklanki  suchych liści, kwiatów, pąków, kory lub nasion zalać 400 ml wódki. Składniki muszą się wytrawiać średnio 14 dni, następnie zaleca się przefiltrowanie. Nalewkę z nasion zażywać 3 razy dz. po pół łyżeczki. Uwaga przedawkowanie powoduje nudności i gwałtowne wymioty.

Macerat

Przepis; należy 2 łyżki świeżych lub suchych liści zalać 1 szkl. przegotowanej wody o temp. Pokojowej. Kolejno  przykryć i odstawić na 6-8 godzin w ciemne miejsce. Dopiero po upływie tego czasu przecedzić. Zaleca się spożywanie średnio  4-6 razy dziennie po 100 ml.

Odwar

Przepis: należy  1 łyżkę suszonych kwiatów zalać 1 szklanką wody i gotować 3min, odstawić na 10min. Pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia po jedzeniu.

Napar

Przepis; należy  1 łyżkę kory zalać 2 szklaki wody. Następnie gotować 5-10min. Zaleca się pić 2-3 razy dziennie 10-15min przed jedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *