babka zwyczajna

Babka zwyczajna – uczulenie, naturalny plaster na rany, skład babki

Babka zwyczajna – zanim wyplewisz z trawnika babkę zwyczajną poznaj jej właściwości lecznicze. Roślina pod nazwą babka zwyczajna nazywana jest też babką większą, szerokolistną, bądź podróżnikiem. Jest ona spokrewniona z babką lancetowatą, ale występuje o wiele powszechniej. Roślina pochodzi z kontynentu euroazjatyckiego, występuje niemal wszędzie. W niektórych krajach można spotkać uprawy babki w celach leczniczych, jak chociażby w Argentynie.

Ślad białego człowieka

Indianie babkę zwyczajną nazwali śladem białego człowieka, bowiem wszędzie tam gdzie się pojawił, tam pojawiała się i babka. Obecnie jest częstym chwastem nie tylko na łąkach ale i miejskich trawnikach. Posiada szerokie rozetowe liście i kwiatostan w formie kłosa. Jej pyłki potrafią uczulać.

Babka zwyczajna – właściwości babki

Nasiona babki zwyczajnej zawierają polisacharydy, te zaś po dodaniu wody tworzą lepką substancję, która nadaje się jako tymczasowy i zdrowy, bo naturalny plaster na rany. Naukowcy badający skald babki wykryli w roślinie szereg substancji mogących pozytywnie wpływać na zdrowie. Stwierdzono, że świeże liście babki zwyczajnej, zebrane wczesną wiosną, zawierają 6 mg/100 g ß-karotenu i 19 mg/100 g kwasu askorbinowego.

Roślina jest dobrym źródłem włóknika, zwanego błonnikiem pokarmowym. Niestety liście babki w terenach zanieczyszczonych mogą być obciążone metalami ciężkimi, w tym ołowiem. Ekstrakty z baki zwyczajnej działają tonizująco, wodne wyciągi z liści wykazują działanie przeciwzapalne, grzybo i bakteriobójcze. Herbatki z babki natomiast wyróżnia działanie antyoksydacyjne, odmładzające i oczyszczające, pozytywnie wpływające na estetykę skóry.

Niektóre podgatunki babki wykazują również działanie przeciwmiażdżycowe. Już w średniowieczu ceniono babkę za panaceum na zmęczenie i bezsenność. Jednym ze zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest sposób na skaleczenia i ukąszenia jakim jest przyłożenie liścia babki do rany i potarcie nim. Potwierdzone medycznie badania wskazują iż babka to także dobry środek ziołoleczniczy w leczeniu układu naczyniowego, oddechowego, moczowego oraz pokarmowego. Pomaga także w chorobach oczu, malarii, robaczycy.

Surowiec leczniczy

Babkę zwyczajną stosuje się w postaci suszonej, surowej, świeżej. Zanim jednak użyjemy babki należy zadbać o jej oczyszczenie. Jako surowiec zielarski zaleca się zbieranie młodych liści babki. Poza przyłożeniem na rany liście babki świetnie smakują w sałatkach. Pod postacią suszoną babka służy wykonywaniu herbat i odwarów, również okładów. Bezwzględnie podobnie jak występuje powszechnie, tak też ma powszechne zastosowanie w lecznictwie.

Polecana jest w schorzeniach skóry, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu naczyniowego, w stanach zapalnych, wzdęciach, zaparciach i nowotworach. Z uwagi na duża ilość witamin zawartych w liściach polecana jest do spożycia na surowo w kuchni, jako dodatek do wielu dań, również w wersji gotowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *