lukrecja

Lukrecja – korzyści płynące z lukrecji, menopauza, zdrowie jelit

Lukrecja – Roślina lukrecji, Glycyrrhiza Glabra, jest zielonym, liściastym ziołowym, wytwarzającym purpurowe kwiaty gatunkiem. Jej rodzinny region to tereny Azji, Europy i Indii, roślina lukrecji stała się znana ze swoich korzyści zdrowotnych, jak w przypadku kwiatów. Więc co może zrobić lukrecja? Spójrzmy!

Korzyści płynące z lukrecji

Istnieją cztery podstawowe sposoby, w odniesieniu do których korzeń lukrecji może przynieść korzyść organizmowi.

Lukrecja – zdrowie żołądkowo-jelitowe

Uważa się, że korzeń lukrecji jest pomocny w złagodzeniu wszelkich problemów żołądkowo-jelitowych. Niektóre dowody sugerują, że ekstrakt korzeni lukrecji może pomóc w objawach niestrawności czynnościowej, co jest powszechnym stanem, który powoduje dyskomfort trawienny w okolicy wokół żeber. Dla osób żyjących z czymś poważniejszym, takim jak choroba wrzodowa, badania wskazują, że zioło może być skuteczne przeciwko bakteriom powodującym owrzodzenia.

Menopauza

Kobiety rozważające leczenie zastępcze hormonalne (HRT) mogą chcieć postawić na korzeń lukrecji. Jest to ważne, ponieważ HRT ma zwiększone ryzyko raka, problemów sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Ostatnie badania sugerują również, że ekstrakt korzeni lukrecji był pomocny w zmniejszaniu liczby i czasu trwania owrzodzeń.

System immunologiczny

Niektóre badania wskazują, że korzeń lukrecji ma specyficzne właściwości wspomagające immunologię. Być może nawet w odniesieniu do produkcji limfocytów T. Jego elementy mogą również stymulować produkcję interferonu, kluczowego składnika zdolności organizmu do zwalczania szkodliwych organizmów.

Szkodliwe organizmy

O lukrecji od dawna wiadomo że działo przeciwko niektórym rodzajom organizmów szkodliwych organizmów. Niektóre badania sugerują, że przeciwutleniacze w lukrecji wyjaśniają niektóre zdolności zwalczania niesprzyjających organizmów za pomocą tej rośliny.

Dowody wskazują również na skuteczność rośliny przeciwko organizmom szkodliwym, które mają wpływ na zdrowie stomatologiczne, powołując się na znaczenie roztworu zawierającego lukrecję – należy z niego korzystać każdego dnia po regularnym szczotkowaniu zębów. Lukrecja powinna ona traktowana jako dodatkowe podejście do ogólnego higienicznego stylu życia.

Korzyści z lukrecji

Oprócz korzyści zdrowotnych lukrecji wymienionych powyżej, istnieją również dowody wskazujące na inne korzyści zdrowotne. Na przykład korzeń lukrecji może pomóc leczyć ból gardła, a nawet łagodzi czerwoną, podrażnioną skórę.

Efekty uboczne i użycie

Choć lukrecja jest wspaniałym ziołem, to zawiera składnik zwany glycyrrhiziną, który faktycznie przyczynia się do je słodyczy. Duże ilości glicryryzyny mogą prowadzić do stanu zwanego pseudoaldosteronizmem – co może powodować, że człowiek staje się zbyt wrażliwy na hormon w kory nadnerczy to może przynieść bóle głowy, zmęczenie, nadciśnienie, a nawet zawału serca. Aby uniknąć tych i innych działań niepożądanych, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia przed dodaniem znacznej ilości korzenia lukrecji do swojej diety lub leczenia się za pomocą suplementu lukrecji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *