choroby mózgu

Choroby mózgu a aktywność fizyczna – ćwicz swój mózg, stres

Choroby mózgu – powszechnie mówi się o tym, iż aktywność fizyczna redukuje ryzyko zachorowań między innymi na choroby mózgu. Faktycznie poprzez zachowanie aktywnego trybu życia możemy uniknąć demencji starczej, choroby Alzheimera, jak również udaru. Jak to możliwe? Sekret tkwi w dotlenieniu komórek. Aktywność fizyczna wymusza ich dotlenienie, a to sprzyja ich regeneracji i wzmocnieniu, spowolnieniu procesów starzenia.

Choroby mózgu nie dotyczą osób aktywnych

Osoby aktywne, uprawiające systematycznie sport, niekoniecznie wyczynowo zachowują swą samodzielność i zdolność umysłową, sprawność fizyczna znacznie dłużej niż osoby o statycznym stylu pracy i życia. Aktywni mają też lepszą kondycję samopoczucia, nie zapadają na depresję, ani nerwicę. Wszelkie napięcia psychiczne rozładowują poprzez wysiłek.

W dodatku organizm przyzwyczajony do wysiłku generuje więcej energii, hormonów szczęścia i dostarcza więcej tlenu wszystkim komórkom ciała. To niesamowity potencjał, który trudno jest zniszczyć nawet w drodze niefortunnego wypadku. Organizm jest silny i odporny, co za tym idzie doznając udaru osoby aktywne przed udarem świetnie radzą sobie z regeneracją mózgu i odzyskują sprawność w stosunkowo dużym zakresie.

Aktywność do walki ze stresem

Czynnikiem wywołującym większość chorób mózgu w obecnych czasach jest stres. Do walki z nim idealna jest aktywność. Pokonując stres minimalizujemy ryzyko zachorowań. Badania dowodzą iż aktywność fizyczna redukuje poziom wypłukiwania z komórek mięśni szkieletowych dobroczynnych białek. U zwierząt zaobserwowano iż braki tychże białek powodują rozkojarzenie, dekoncentrację i podatność na bodźce zewnętrzne w postaci nadwrażliwości słuchowej, wzrokowej i czuciowej.

Te wszystkie elementy składają się na całokształt samopoczucia, jakie odgrywa wiodącą rolę w odporności człowieka na choroby, w tym choroby mózgu. Ponadto przy okazji badań zauważono iż wyćwiczone mięśnie maja zdolność produkcji enzymów odpowiedzialnych za oczyszczenie komórek z substancji toksycznych. Dzięki aktywności jesteśmy w stanie samoczynnie oczyszczać organizm, uwalniając go od patogenów.

Pokonaj zaburzenia hormonalne

Większość z nas doznaje zaburzeń hormonalnych z powodu zanieczyszczenia środowiska, stresu oraz niezdrowej żywności w diecie. By uniknąć problemów, również z nastrojem, ale przede wszystkim z kreatywnością , skupieniem, zdolnością uczenia się warto zadbać o aktywny wypoczynek i systematyczne treningi ciała. Wysiłek każdorazowo dodaje nam sił witalnych, dotlenia, oczyszcza i odżywia, dzięki czemu jesteśmy sprawniejsi, również umysłowo.

Co więcej podczas wysiłku regulacji ulega poziom hormonów, przez co odczuwamy satysfakcję, szczęście, pogodę ducha niezbędna do pokonywania wyzwań w pracy i życiu prywatnym. Poprzez aktywność uczymy się systematyczności, obowiązkowości i pielęgnujemy motywację. Dodatkowo aktywność ma swoje cele, co za tym idzie nadajemy życiu i swemu działaniu sens. Po prostu chce nam się żyć bez względu an to czy mamy lat piętnaście, pięćdziesiąt czy dziewięćdziesiąt.

Ćwicz swój mózg

Nie tylko poprzez czytanie encyklopedii, rozwiązywanie szarad możemy ćwiczyć mózg. Również poprzez kontemplowanie przyrody, bieganie, czy podnoszenie ciężarów jesteśmy w stanie ćwiczyć komórki mózgowe otrzymując plastyczność umysłu na długie lata. Gimnastyka umysłu skutecznie zapobiega zaburzeniom psychicznym oraz guzom mózgu, zatorom i zakrzepom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *