zęby ósemki

Zęby ósemki (zęby mądrości) – usuwanie ósemki, transplantacja zębów

Zęby ósemki nazywane są zębami mądrości, tymczasem bywają przekleństwem tych, którym wyrastają. Z inteligencją i błyskotliwością umysłu zęby te nie mają niczego wspólnego. Mogą za to uprzykrzyć życie i dostarczyć nam wiele bólu, gdy zaczną się wyrzynać i wyrosną nieprawidłowo.

Zęby ósemki

Tak zwane ósemki pojawiają się bardzo późno, zwykle w wieku dorosłym lub są zatrzymane. Oznacza to ze wyrosły ale nie wyrznęły się, stad też widoczne są tylko w obrazie RTG. okres wzrostu ósemek zazwyczaj obfituje w ból. Zęby ósemki, którym udało się przebić charakteryzują się krótką żywotnością. Bardzo często wymagają usunięcia, naprawy, gdyż ulegają szybko próchnicy, powodują wady zgryzu, bóle głowy.

Ostatnie zęby trzonowe powinny pojawić się między 17 a 25 rokiem życia, u niektórych osób pojawiają się później rozwijając się sukcesywnie, powoli i stopniowo na przestrzeni kilku lat. Czasami zdarza się też, że wyrastają one u osób starszych, które noszą ruchome protezy.

Zęby ósemki do usunięcia

W wielu przypadkach położenie ósemek kwalifikuje je od razu do usunięcia. Niestety zabiegi usuwania ósemek nie należą do łatwych, bywają bolesne i ryzykowne z uwagi na bliskość nerwów szczękowych. Dostęp do tylnej części jamy ustnej jest trudny zarówno dla szczoteczki do zębów jak również dentystycznych kleszczy. Z kolei próchnica w ósemkach może z czasem przenieść się na sąsiadujące zęby.

Ósemki mocno są zakotwiczone w łuku zębowym, a ich korzenie często są podkręcone co utrudnia zabieg ich ekstrakcji. Konieczne jest znieczulenie miejscowe podczas zabiegu chirurgicznego. Wskazaniem do usunięcia jest zaawansowana próchnica, bo wtedy ząb trzeba leczyć kanałowo, co często jest niewykonalne lub bardzo trudne i nieskuteczne zarazem. Również gdy ósemki rosną krzywo, wrastając w policzek, ściskają inne zęby lub w wyniku ich pojawienia się dziąsła ulegają infekcjom wskazana jest ekstrakcja tychże zębów, nawet gdy są zdrowe.

Zawiązki zębów mądrości można usunąć już 14-latkowi, wtedy zabieg jest łatwiejszy do wykonania. W wielu krajach usuwa się ósemki standardowo po 18tym roku życia, aby uniknąć komplikacji.

Nie wszyscy mają zęby mądrości

Część osób nie posiada zębów mądrości wcale, część posiada tylko zawiązki ich lub są one zatrzymane. To wynik zatrzymania wzrostu na pewnym etapie i poniekąd skutek ewolucji, bowiem z czasem coraz więcej osób nie posiada ósemek i wskazuje to na redukcję szczek. Powodem tego zjawiska jest pokarm jaki przyjmujemy.

Jemy coraz bardziej przetworzoną żywność, część twarzowa czaszki rozrasta się w mniejszym stopniu niż u naszych przodków. Brak zębów mądrości tym samym w niczym nie przeszkadza a może zaoszczędzić bólu, jednak wpływu na to czy nam one wyrosną czy nie nie mamy zbyt wielkiego.

Transplantacja zębów

Jak się okazuje zębów ósemki mogą być przydatne w transplantacji w miejsce utraconego zęba. Są to zabiegi rzadkie ale możliwe. Przyjmują się one głównie u osób młodych. Zabieg polega na przeniesieniu zawiązka zęba mądrości (w odpowiednim stadium rozwoju) w miejsce brakującego trzonowca. Implanty zębowe jednak wypierają tę metodę, będąc znacznie skuteczniejszą alternatywą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *