zapalenie błony naczyniowej

Zapalenie błony naczyniowej oka – przyczyny, objawy

Zapalenie błony naczyniowej oka jest wieloprzyczynowym schorzeniem oczu. Niestety trudno jest ustalić co jest główną przyczyną choroby. Schorzenie skutkuje pogorszeniem się wzroku. To trudne do leczenia schorzenie charakteryzujące się tendencją do nawrotów oraz powikłań. Jednym z powikłań jest zaćma oraz jaskra

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka to poważna choroba w wyniku której można całkowicie stracić wzrok. Dlatego jeśli odczuwasz ból oka i jego przekrwienie, bądź zauważasz pogorszenie ostrości widzenia nie bagatelizuj tych symptomów. Udaj się do lekarza, konsultacja okulistyczna nigdy nie zaszkodzi.

Aby zdiagnozować zapalenie błony naczyniowej niezbędne są badanie u laryngologa, stomatologa jak również reumatologa a czasem nawet i ginekologa. To schorzenie jest na trzecim miejscu wśród przyczyn utraty wzroku. Częstość jego występowania waha się od 52 do 93 przypadków na 100 000 osób na rok. Często bywa zbyt późno rozpoznawane. Zwykle obejmuje osoby między 20 a 40 rokiem życia.

Zapalenie błony naczyniowej oka – błona naczyniowa

Błona naczyniowa jest środkową częścią oka, ściany gałki ocznej. Zlokalizowana jest pomiędzy twardówka a siatkówką. W jej skład wchodzi tęczówka, ciało rzęskowe oraz naczyniówka. Objawami zapalenia w obrębie błony naczyniowej jest zaczerwienienie gałki ocznej oraz silny ból oka. Ponadto występuje światłowstręt i łzawienie oraz tzw. męty i niedowidzenie, problemy z ostrością widzenia.

Zapalenie błony naczyniowej oka – przyczyny, diagnoza i leczenie

Pochodzenie choroby nie jest oczywiste i może mieć wiele przyczyn. Zwykle są to stany zapalne o podłożu infekcyjnym bądź stany autoimmunologiczne. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, sarkoidoza oraz choroby bakteryjne jak gruźlica.

Ponadto schorzeniu sprzyja choroba zębów, zatok i jamy ustnej, a także łuszczyca, półpasiec, borelioza. Wśród przyczyn znajduje się również toksoplazmoza i inne choroby odzwierzęce. Ryzyko zachorowania zwiększają podróże, kontakty ze zwierzętami, spożywanie surowego mięsa oraz narkotyki i niebezpieczne współżycie. Specyficzną przyczyną jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (IMZS), które rozwija się u dzieci poniżej 16 roku życia. Dochodzi wówczas do zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej.

Leczenie schorzenie nie jest łatwe, a przede wszystkim jest długotrwałe, wymaga stałego monitorowania stanu zmian. Głównie jest to leczenie zachowawcze. Wymaga współpracy wielu specjalistów. W zapaleniu błony naczyniowej podaje się maści i krople do oczu z kortyzonem a w przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotykoterapię, wirusowej – leki przeciwwirusowe.

Jednym z powikłań, które mogą się pojawić w następstwie zapalenia błony naczyniowej są zrosty między tęczówką a soczewką, prowadzące do utraty wzroku. Jeśli powikłaniem jest zaćma lub jaskra wskazana jest operacja oka lub oczu.

Zapalenie błony naczyniowej oka – rodzaje choroby

Z uwagi na fakt, iż błona naczyniowa składa się z trzech różnych części rodzaje choroby odnoszą się właśnie do tych części składowych. Wyróżnia się zapalenie przedniej części błony naczyniowej – tęczówki i części ciała rzęskowego oraz zapalenie środkowej części błony tzw. części płaskiej ciała rzęskowego. Zazwyczaj ten rodzaj choroby dotyczy jednego oka. Pojawiają się w tej postaci męty i zaburzenia nerwu wzrokowego. Trzecim rodzajem zapalenia jest zapalenie tylnej części błony – naczyniówki i siatkówki o postaci ostrej lub przewlekłej. Ponadto istnieje również zapalenie wszystkich struktur błony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *