chwasty

Chwasty w diecie – pokrzywa, dzikie zielsko, właściwości

Chwasty w diecie – dieta z udziałem chwastów może być zdrowa i często bywa niedoceniana. Tymczasem chwasty w diecie dostarczają mnóstwa substancji odżywczych, cennych dla zdrowia. Nazwy dań z chwastami brzmią dość wyjątkowo bo czy nabierzemy apetytu na tort z pokrzywy lub risotto z kończyną?

Chwasty w diecie

Wbrew prozom chwasty w diecie to rarytas, nie zaś pożywienie biedaków cierpiących z powodu nędzy i ubóstwa. Wiele roślin jest jadalnych, a jednocześnie są chwastami. Co więcej potrafią być one smakowite, aromatyczne. Wielu kucharzy swój sekret przypraw właśnie skrywa we chwastach.

Chwasty to gatunki inwazyjne, z którymi aktywnie walczą ogrodnicy nie doceniając ich właściwości dietetycznych. Niegdyś w wielu domach chwasty gościły na stołach z uwagi na brak innych roślin dostępnych na przednówku.

Dziś o nich zapomniano a powoli trendy w modzie dotyczącej diety i zdrowego stylu życia pomagają chwastom wrócić do menu. Między innymi tworzone są książki kucharskie dla dań z chwastami.

Dzikie zielsko

Jak się okazuje popularne zielsko może być odżywcze, pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Ziołolecznictwo czerpie wiele z chwastów, które są głównym elementem kuchni surwiwalowej. By wiedzieć co jeść, jak jeść i w czym to pomaga dobrze jest zdobyć wiedzę o jadalnych roślinach, sposobie ich rozpoznawania, zwłaszcza kwiatów.

Co więcej chwasty bardzo często są toksyczne na surowo, czy też w dużej dawce. Nie sposób pominąć tę wiedzę, chcąc włączyć je do diety. Możliwości spożywania chwastów jest mnóstwo. Mogą być urozmaiceniem sałatki, jak też zupy, sosu, czy dodatkiem do mięs. Należy podkreślić, iż wiele ziół dziś cenionych i znanych nam dobrze z przepisów niegdyś była również dzikim zielem.

Dzikie hodowlane chwasty

Obecnie rzadko można pozyskać chwasty typowo dzikie, które nie są uprawiane. Większość jednak pochodzi z upraw kontrolowanych, nawet jeśli jest to nasz własny ogródek. Najwięcej naturalnych właściwości mają te dzikie chwasty, które radzą sobie same bez żadnej pielęgnacji i dotyku ręki człowieka.

Zawierają one związki polifenolowe takie jak: flawonoidy, alkaloidy, glikozydy, olejki eteryczne. Dzięki tym związkom walczą o byt w trudnych warunkach. Ponadto obfitują w błonnik i minerały.

Pokrzywa – uniwersalny chwast

Pokrzywa coraz częściej znajduje się na naszych stołach. Jest zielskiem wszechstronnym. Nadaje się do lodów jak i zupy, do sałatki. Zawiera wapń, magnez, witaminę K oraz karoten. Również mniszek lekarski jest idealnym zielskiem, podobnie jak babka lancetowata. Zaletą chwastów jest ich szeroka dostępność i taniość. Praktycznie nic nas nie kosztują.

Zamiast do sklepu wybieramy się po nie łąkę w zapuszczone miejsca ogrodu itp. By jednak użyć chwastów w kuchni należy wiedzieć jak je zbierać i kiedy. W przypadku pokrzywy liczą się szczyty rośliny, najlepiej młodych pokrzyw. Należy zbierać zdrowe, nieuszkodzone rośliny i zadbać i przewiewność ich transportu, przechowywania.

Po drugie, nigdy nie wolno zapominać o tym, by rośliny dokładnie umyć przed spożyciem. Zielsko należy zbierać z terenów stosunkowo czystych, z dala od dróg, samochodów, skażonej gleby itp. Najlepiej smakują młodziutkie rośliny, zbierane wiosną i wczesnym latem.

Ale chwastów nie brakuje do późnej jesieni. Warto rośliny odnawiać poprzez koszenie starych wyrośniętych. Warto zauważyć ze nasiona pokrzywy także są użyteczne, zwłaszcza jako dodatek do mięsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *