Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa może przyczynić się do poprawy stanu Twojego zdrowia?

Trawa cytrynowa to wielosezonowe zioło o bardzo orzeźwiającym smaku i zapachu. Stanowi podstawę kuchni wietnamskiej oraz tajskiej. Naturalnie pochodzi z Indii, ale współcześnie uprawiana jest na całym świecie. W jej składzie znajdziemy mnóstwo cennych składników odżywczych o prozdrowotnych właściwościach.

Korzyści wynikające ze stosowania trawy cytrynowej w codziennej diecie

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że trawa cytrynowa jest niezwykle potężnym źródłem naturalnych fito chemikaliów, które występują tylko w roślinie. Wspierają one nasz układ autoimmunologiczny i poprawiają dzięki temu ogólne funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto w trawie cytrynowej znajdziemy również silne przeciwutleniacze, które zapobiegają działaniu wolnych rodników. Przeprowadzone badania jednoznacznie dowodzą, że osoby, które stosują w swojej diecie tę rośliną mają aż 85% mniej aktywnych wolnych rodników.

Trawa cytrynowa chroni również żołądek

Twój żołądek posiada ochronną podszewkę zwaną śluzówką. To ona ma zapobiegać uszkodzeniom żołądka. Na co dzień spożywamy jednak mnóstwo substancji, które osłabiają podszewkę a to powoduje liczne dolegliwości żołądkowe oraz trawienne. Zgodnie z tradycyjną medycyną trawa cytrynowa wykazuje właściwości ochronne żołądka.

Jak stosować tę roślinę?

Osoby, które nie kosztują się w kuchni tajskiej oraz wietnamskiej często zadają sobie to pytanie. Dla nich trawa cytrynowa nie jest bowiem aż tak popularnym ziołem. Okazuje się jednak, ze jej stosowanie w codziennej diecie jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Jej związki są dostępne w wielu suplementach diety, które znajdziemy na aptecznych półkach. Równie często jednak spotkamy się z nią w postaci świeżych oraz suszonych źdźbeł.

Świeża świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, przyprawa do zup oraz wywarów. Sporządzona z niej parówka oczyści drogi oddechowe, ukoi podrażnienia na twarzy i odetka zatkany podczas przeziębienia nos. Aromaterapia z trawą cytrynową jest znanym i cenionym sposobem leczenia wśród specjalistów medycyny alternatywnej.

Herbata z trawą cytrynową

Smak trawy cytrynowej jest niezwykle zbliżony do smaku zwyczajnej i znanej nam wszystkim cytryny. Aromat oraz posmak jest orzeźwiający, ale nie aż tak intensywny jak w przypadku owoców. Herbatę z trawą cytrynową można przygotować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie świeżych źdźbeł. Wystarczy tylko oczyścić je pod bieżącą wodą i posiekać na niewielkie części. Następnie wkładamy je do filiżanki, zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i parzymy przez około dziesięć minut.

Podobnie należy postępować w przypadku suszonych ziół. Wówczas jednak przed zaparzeniem należy roztłuc je w moździerzu. Smak będzie intensywniejszy a absorpcja składników odżywczych szybsza i łatwiejsza dla organizmu.

Trawa cytrynowa powinna znajdować się w każdym domu. Jej zastosowanie jest wszechstronne a dobroczynne właściwości zdrowotne nieocenione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *