rośliny lecznicze

Rośliny lecznicze i zioła, które mają dobry wpływ na OCZY

Rośliny lecznicze i zioła – wszyscy – niemal od urodzenia do późnej dojrzałości – w dużej mierze uzależnieni jesteśmy od korzystania z telefonów, tabletów i komputerów. W związku z tym, coraz częściej też uskarżamy się na problemy z oczami. Co gorsza, dolegliwości dotyczą coraz młodszych grup wiekowych.

Trudno się dziwić – męczące promieniowanie w połączeniu z brakiem naturalnych ruchów mięśni gałek ocznych, skupionych na niewielkiej powierzchni ekranu, nie pozostaje bez konsekwencji. Ponieważ nie wyobrażamy sobie całkowicie zrezygnować z dobrodziejstw Internetu, powinniśmy wspomagać oczy w codziennym funkcjonowaniu.

Rośliny lecznicze dobre na oczy

Od lat obserwuje się wzrost zainteresowania fitoterapią, czyli naturalnymi metodami leczenia z wykorzystaniem cennych substancji pozyskiwanych z roślin.  Popularyzacja tych preparatów w połączeniu z intensywnymi badaniami kierunkowymi przynosi coraz większe korzyści.

Pojawiają się informacje o kolejnych możliwościach wykorzystania poszczególnych roślin. W oczekiwaniu na nowinki, warto już teraz skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają nam znane od dawna rośliny dobre dla naszych oczu. Wśród nich najpopularniejsze to:

  •         Świetlik lekarski – ma właściwości przeciwzapalne i ściągające. Łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk.
  •         Rumianek – polecany przy zapaleniu spojówek, jako uzupełnienie leczenia. Ponadto działa łagodząco i pomaga regenerować zmęczone oczy. Usuwa widoczne oznaki zmęczenia z okolic oczu.
  •         Nagietek lekarski – ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, dlatego pomaga zmniejszać podrażnienia i przeciwdziała łzawieniu.
  •         Szałwia – okłady z tego zioła działają relaksująco na zmęczone, zaczerwienione i podrażnione oczy.
  •         Chaber/bławatek – zmniejsza dolegliwości, łagodzi pieczenie i ból oraz zmniejsza obrzęk.
  •         Gwiazdnica pospolita – doskonała na okłady przy zaczerwienionych oczach, łagodzi podrażnienia i przywraca oczom naturalny blask.
  •         Skrzyp polny – zmniejsza zaczerwienienie oczu i opuchliznę wokół oczu. Wykorzystuje się go również jako okład, gdy na powiece pojawi się jęczmień.
  •         Pietruszka zielona – dobrze oczyszcza oczy, dlatego raz na czas warto stosować jej napar, kiedy pracujemy w warunkach znacznego zanieczyszczenia i spalin.
  •         Prawoślaz – zmiękcza skórę wokół oczu, łagodzi stan napięcia wywołany długotrwałą praca przed komputerem.
  •         Kwiaty bzu czarnego i jasnoty białej w połączeniu z liśćmi orzecha włoskiego, pokrzywy, brzozy i mięty pieprzowej stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia tzw. kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmierzchu oraz po wejściu z jasnego do ciemniejszego pomieszczenia.

Profilaktyka

Jakkolwiek dobrze nie działałyby stosowane preparaty ziołowe, należy pamiętać, że w przypadku znacznego przemęczenia oczu dolegliwości będą się mimo wszystko nasilać. Dlatego poza wspomaganiem ich naturalnymi specyfikami koniecznie należy przestrzegać codziennej higieny pracy. Oczy muszą odpoczywać od promieniowania, dlatego należy co godzinę odejść od ekranu, popatrzeć w dal – najlepiej na zieleń w oddali.

Przy okazji warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które przywrócą mięśniom oczu należytą sprawność. Ponadto odpowiednia ilość snu, unikanie zadymionych pomieszczeń i stosowanie dobrego oświetlenia powinny być priorytetem dla każdego, kto „pracuje oczami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *