Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży – przyczyny, czy jest niebezpieczne?

Chrapanie w ciąży jest dość powszechną przypadłością, dotyczy jednej na trzech ciężarnych i występuje nawet u kobiet, którym wcześniej się to nie zdarzało. Bywa sporym problemem, nie tylko dla przyszłej mamy, ale i dla partnera. Kiedy zaczyna się chrapanie podczas ciąży? Co jest przyczyną? Czy można temu zapobiec? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Chrapanie w ciąży – przyczyny

Statystycznie 20-30% kobiet doświadcza przypadłości chrapania w ciąży. Przyczyn może być wiele, najczęstszym powodem jest przyrost masy ciała. Dochodzi wówczas do zwiększenia ucisku na poszczególne narządy oraz mięśnie np. przeponę, powoduje to zmniejszenie przestrzeni dostępnej do oddychania. Skutkiem jest zwężenie dróg oddechowych. Wąskie drogi oddechowe oznaczają niedostateczną ilość tlenu, zatem następuje chrapanie. Przyrost masy ciała powoduje również zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w okolicy szyi oraz gardła, co ogranicza zdolność swobodnego oddychania.

Kolejną przyczyną chrapania w ciąży może być obrzęk nosa. Podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, co skutkuje zwiększonymi naczyniami krwionośnymi. Powiększenie to może spowodować konieczność oddychania przez usta, a co za tym idzie – chrapanie. Dość powszechną przyczyną są również przeziębienia oraz alergie uniemożliwiające poprawne oddychanie.

Chrapanie w ciąży może być także spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej przyszłej mamy. Przykładowo zmiany poziomu estrogenu mogą powodować obrzęk błony śluzowej nosa, utrudniający oddychanie.

Chrapanie w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Nie zawsze chrapanie w ciąży oznacza coś złego, jednak w przypadku jego nasilenia lub nagłego wystąpienia warto zgłosić się do lekarza. Niedobór tlenu spowodowany chrapaniem, nakazuje dziecku dostosowanie się do środowiska ze zmniejszoną zawartością tlenu. Zwężone drogi oddechowe, mogą być związane z tzw. stanem przedrzucawkowym. Jest to niezwykle wysokie ciśnienie krwi występujące podczas ciąży, niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Stan przedrzucawkowy pojawia się przy ciśnieniu powyżej 140/90 mm Hg, jego objawami są najczęściej bóle głowy, wymioty oraz senność. Może także spowodować przedwczesny poród, dlatego też konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, gdy chrapanie jest bardziej intensywne niż zwykle lub gdy nie występowało przed ciążą.

W niektórych przypadkach chrapanie w ciąży może oznaczać cukrzycę ciążową. W takim przypadku lekarz powinien zlecić test przesiewowy glukozy w okolicach 24-28 tygodnia ciąży. Cukrzyca ciążowa to nic innego jak nietolerancja węglowodanów, wywołana przez zaburzenia hormonalne. Nie jest to jednak choroba powszechna, występuje zaledwie u 2-4% ciężarnych.

Istnieje możliwość, że chrapanie w ciąży wiąże się również z bezdechem sennym. Chorzy doświadczają blokady w drogach oddechowych, która powoduje, że przez krótki czas (najczęściej kilka sekund) przestają oddychać podczas snu. Może się to zdarzyć wiele razy podczas nocy. W wyniku bezdechu krew w niewystarczającym stopniu nasycana jest tlenem. Bezdech, jeszcze bardziej niż chrapanie zwiększa prawdopodobieństwo powikłań zdrowotnych, takich jak choroby mózgu czy serca. Podobnie jak chrapanie może powodować stan przedrzucawkowy oraz cukrzycę ciążową.

Lekarze twierdzą również, iż w przypadku chrapania w ciąży, u przyszłych mam częściej występują obrzęki na twarzy, nogach, stopach czy dłoniach. Z kolei dzieci częściej otrzymują niższą punktację w skali Apgar oraz posiadają mniejszą wagę urodzeniową. Przypadłość ta może się również wiązać z większym prawdopodobieństwem konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Chrapanie w ciąży – jak sobie radzić?

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się lub zminimalizowania chrapania w ciąży jest odpowiednie oddychanie. Warto w tym przypadku zainteresować się ćwiczeniami oddechowymi, można skorzystać z pomocy specjalisty np. instruktora jogi. Ćwiczenia fizyczne również mogą okazać się pomocne, prócz poprawy jakości oddychania mogą zapobiec np. nadmiernemu przybieraniu masy. Ulgę mogą przynieść inhalacja (np. na bazie wody morskiej) lub korzystanie z nawilżacza powietrza, zwłaszcza wieczorem przed snem. Znaczenie może mieć także odpowiednia temperatura pomieszczenia podczas snu.

Istotna jest również odpowiednia pozycja podczas snu. Zaleca się spanie na lewym boku oraz ewentualną wymianę poduszki na bardziej płaską i większą. Oczywiste wskazówki, takie jak prowadzenie zdrowego stylu życia, utrzymywanie odpowiedniego tempa wzrostu wagi, również mają duże znaczenie. Z racji ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego warto też kontrolować ciśnienie krwi. Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą ulgi, w można zwrócić się do lekarza z pytaniem o możliwość stosowania specjalnych pasków na nos lub kropli ułatwiających oddychanie.

Chrapanie w ciąży jest dość powszechne, ale nie powinno się go bagatelizować lub ignorować. Mimo iż jest częstym zjawiskiem, powinno być uważane za niebezpieczne i kontrolowane poprzez regularne wizyty u lekarza, który zleci odpowiednie badania. Jeśli chrapanie nie występowało przed ciążą to prawdopodobnie minie wkrótce po urodzeniu dziecka. Hormony zostaną uregulowane, a nadwaga zacznie się zmniejszać, co ułatwi oddychanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *