Ciało obce w uchu

Ciało obce w uchu – przyczyny, objawy, usuwanie ciała obcego z ucha

Ciało obce w uchu jest obiektem o obcym charakterze, które wpada do kanału słuchowego, jamy zewnętrznej lub środkowej ucha ze środowiska zewnętrznego. Obce ciało w uchu jest bardzo powszechną patologią, szczególnie u dzieci, ponieważ często wkładają do swoich uszu małe części zabawek, i fragmenty różnych przedmiotów.

Ciało obce w uchu – przyczyny

Ciałem obcym może być dowolny przedmiot, owad lub inna żywa istota, kawałek waty, zatyczka z woskowiny, część aparatu słuchowego, nasiona roślin itp. Obecności ciała obcego w uchu towarzyszy ból ucha, hałas w głowie, uczucie ucisku, zmniejszenie słuchu. Jeśli ciało obce znajduje się w uchu przez długi czas, rozwija się proces zapalny, który może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie i skorygowanie problemu w odpowiednim czasie. Przyczyną dostania się ciała obcego do ucha mogą być różne czynniki. W dzieciństwie jest to najczęściej celowe umieszczanie fragmentów zabawek w kanale usznym, więc rodzice mają obowiązek uważnie obserwować dziecko, nie dawać małym dzieciom zabawek składających się z drobnych szczegółów.

U osób dorosłych ciało obce w uchu charakteryzuje się przypadkowym wniknięciem. Często przyczyną dostania się ciała obcego może być uraz, w wyniku, którego do ucha wnika piasek, ziemia, kawałek szkła, owad, itp. Ciało obce w uchu może nie dawać zagrożenia dla zdrowia jak i stać się wystarczająco niebezpieczne dla życia danej osoby. Poziom ryzyka powikłań zależy od rodzaju ciała obcego, jego lokalizacji i czasu zgłoszenia się do lekarza.

Ciało obce w uchu: objawy, diagnoza, usunięcie

W przypadku ciała obcego w uchu, czasami osoba może nie odczuwać żadnych objawów, dzieje się tak, gdy mały, gładki przedmiot dostanie się do ucha bez uszkodzenia skóry kanału słuchowego i błony bębenkowej. Większe ciała obce blokują fale dźwiękowe przez trąbkę słuchową, powodując zmniejszenie słuchu, w tym przypadku osoby skarżą się na zatory w uchu.

Objawy ciała obcego w uchu

Jeśli ciało obce ma ostre wypukłości, często dochodzi do uszkodzenia kanału słuchowego i błony bębenkowej skóry. Po czym w uchu może pojawić się krwawa wydzielina, a chory odczuwa ból w uchu. Zaostrzone ciało obce może przebić błonę bębenkową. Jest to obarczone rozwojem ostrego zapalenia ucha środkowego, mogącego przekształcić się w postać ropną.

Każde ciało obce ma właściwości drażniące skórę kanału słuchowego zewnętrznego, co objawia się nadmiernym tworzeniem się woskowiny. Zwiększona wilgotność w kanale słuchowym przyczynia się do obrzęku niektórych ciał obcych (fasoli, kukurydzy, grochu). A także całkowitego zamknięcia światła kanału słuchowego, co powoduje dyskomfort, ból, znaczne zmniejszenie słuchu.

Wraz ze znacznym powiękzeniem ciała obcego, tkanki w uchu są ściskane, co prowadzi do ich martwicy. Takie ciało obce jest zaklinowane w kanale słuchowym, co komplikuje jego eliminację. Bateria w uchu jest szczególnie niebezpieczna dla człowieka. Ma tendencję do przewodzenia prądu elektrycznego w wilgotnym środowisku i uszkodzenia pobliskich tkanek.

W przypadku późnego usunięcia ciała obcego w uchu rozwija się reakcja zapalna. U tych osób powstaje upośledzenie słuchu, ból ucha i wydzielina śluzowo-ropna z zewnętrznego kanału słuchowego. W ciężkich przypadkach następuje wzrost temperatury ciała, pojawia się ból głowy, pogarsza się ogólny stan zdrowia. Rozwija się obrzęk kanału słuchowego, co dodatkowo utrudnia usunięcie ciała obcego.

Diagnostyka

Ciało obce – w przypadku większych rozmiarów ciała obcego laryngolog może zobaczyć je gołym okiem. W trakcie badania dorosłych i dzieci laryngolog używa lejka lub otoskopu, małżowina uszna jest odciągnięta w dół i do tyłu. W przypadku późnego rozpoznania, obrzęk zwiększa się, co komplikuje wizualizację i usunięcie ciała obcego. Jeśli proces zapalny ma charakter ropny, laryngolog pobiera próbkę do analizy bakteriologicznej w celu określenia wrażliwości na leki przeciwbakteryjne. Gdy w wyniku urazu ciało obce dostanie się do ucha, lekarz zleci badanie rentgenowskie czaszki. Ważnym punktem w diagnozie obcego ciała ucha jest diagnoza różnicowa. Diagnoza, której celem będzie wykluczenie guza, perforacja błony, uszkodzenie kanału słuchowego zewnętrznego i krwiaka.

Leczenie

Bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie ciała obcego, nim reakcja zapalna zacznie się rozwijać. Procedura usuwania ciała obcego z ucha

Jeśli nie ma podejrzenia perforacji błony bębenkowej, która jest określana podczas kontroli i otoskopii, usunięcie ciała obcego rozpoczyna się od przepłukania kanału słuchowego. Procedura odbywa się za pomocą ciepłej wody destylowanej. Przy użyciu strzykawki (woda jest pobierana do strzykawki i płukanie jest wykonywane pod małym ciśnieniem). Płukanie jest zabronione w przypadku obecności w uchu baterii lub płaskich, cienkich przedmiotów. Przedmiotów, które mogą pod ciśnieniem wody przemieszczać się głębiej.

Ponadto, usunięcie obcego ciała z ucha może być wykonane za pomocą cienkiego zaczepu. Zaczepu którego zakrzywiony koniec, powolnym, płynnym ruchem, jest obracany na ciało obce, podnosząc je i wyciągając. Podczas usuwania spuchniętych nasion, ucho jest przemywane alkoholem etylowym, który wspomaga odwodnienie i zmniejsza rozmiar ciała obcego.

W większości przypadków usunięcie obcego ciała z ucha nie wymaga użycia środków znieczulających. Ale jeśli to konieczne, taka opcja jest możliwa. Bardzo ważnym krokiem po usuwaniu ciała obcego z ucha jest, dokładne zbadanie skóry kanału słuchowego. A także błony bębenkowej pod kątem uszkodzeń i perforacji (jest to ważne, aby określić właściwą taktykę do dalszego leczenia).

Żywe ciało obce w uchu: objawy, diagnoza, usunięcie

Żywe obce ciało w uchu wywołuje bardzo nieprzyjemne i bolesne odczucia, łaskotanie i hałas w uchu. Ciągłe ruchy ciała obcego w uchu podrażniają koniec nerwu błędnego, powodując zawroty głowy i odruch wymiotny. Dzieci czasami mają drgawki. Niektóre gatunki owadów charakteryzują się wydzielaniem toksycznych substancji powodujących martwicę tkanek kanału słuchowego.

Nieznośny dyskomfort spowodowany przez żywe ciało obce w uchu zmusza do natychmiastowego skontaktowania się ze specjalistą. Aby złagodzić dyskomfort, zalecane jest przemywanie ucha roztworem oleju. Należy to robić tylko wtedy, gdy jest pewność, że przyczyną dyskomfortu jest żywe ciało obce. Przed usunięciem żywego ciała obcego zazwyczaj laryngolog unieszkodliwia intruza. Natychmiastowe leczenie u lekarza minimalizuje ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *