zespół Eagle'a

Zespół Eagle’a – typy schorzenia, przyczyny, leczenie, objawy

Zespół Eagle’a to inaczej zespół przedłużonego wyrostka rylcowatego (Eagle’s syndrome). Schorzenie to występuje stosunkowo rzadko. Przyczyny występowania zespołu Eagle’a nie są wciąż znane.

Zespół Eagle’a – typy schorzenia

W zakresie Zespołu Eagle’a wyróżnia się kilka jego typów. Pierwszy to typ klasyczny, drugi to zespół tętnicy szyjnej, zaś trzeci – zespół gnykowy. Czwartym z typów jest rzekomy zespół gnykowy. Objawy schorzenia zależą od typu zespołu. W klasycznej postaci objawia się napadowym i silnie klującym bólem zlokalizowanym wokół migdałka i dna jamy ustnej.

Ból promieniuje wówczas do ucha i kąta żuchwy. Występuje odynofagia polegająca na bolesności w trakcie jedzenia i uczuciu ciała obcego w gardle. Ból może powodować samo otwarcie ust, a tym bardziej życie czy przełykanie. W przypadku typu drugiego jakim jest typ tętnicy szyjnej zasadniczym objawem są omdlenia.

Pojawiają się również niedowłady i utraty przytomności w wyniku obrócenia głowy. Dolegliwości te są powodowane drażnieniem gałązek nerwów czaszkowych, które przebiegają w przestrzeni przygardłowej. Ponadto może być to również efekt drażnienia włókien współczulnych, które występują w ścianie tętnic szyjnych.

Przyczyny schorzenia

Wśród przyczyn występowania zespoły Eagle’a wymienia się ucisk na nerw mięśnia rylcowo-gnykowego, bądź rylcowo-językowego lub rylcowo-gardłowego. Inną z przyczyn upatruje się w ucisku nerwu trójdzielnego. Mimo iż znamy przyczynę dolegliwości to wciąż nie znamy przyczyny jej powstawania. Diagnoza zespołu Eagle’a stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania palpacyjnego migdałka podniebiennego. Ponadto wskazana jest diagnostyka obrazowa okolicy.

Pomóc może także wykluczenie guzków krtani czy przedniego trójkąta szyi. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne stany zapalne głowy i szyi, migreny, klasterowe bóle głowy i neuralgie nerwów czaszkowych. Eliminując te schorzenia i przyczyny dolegliwości ostatecznie można stwierdzić zespół Eagle’a.

Leczenie

Leczenie dolegliwości zespołu Eagle’a wymaga farmakoterapii i to złożonej. Poza lekami aplikowanymi choremu należy uwzględnić leczenie neuromodulacją oraz blokadami nerwów poprzez podanie sterydów i leku znieczulającego. Czasem niezbędna jest pomoc chirurgiczna i odcięcie zwapnionego więzadła bądź wyrostka rylcowatego.

Uciążliwość objawów

Objawy choroby są niestety bardzo uciążliwe i obniżają komfort życia, zwłaszcza jedzenia. W zaawansowanym stadium schorzenia konieczne jest żywienie przez sondę. Zespół Eagle’a występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych utrudniając funkcjonowanie. Jako iż schorzenie należy do rzadkich trudno jest trafić na lekarza kompetentnego w diagnozie. Czas rozpoznania jest tutaj istotny i warto jest jak najwcześniej udać się po pomoc medyczną, gdy pojawia się objawy zespołu Eagle’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *