Dereń jadalny

Dereń jadalny w walce z uciążliwym i długotrwałym przeziębieniem

Dereń jadalny zapomniany w walce z przeziębieniem? Jesień, coraz więcej wilgoci, deszczu i chłodnego powietrza to wszystko sprzyja namnażaniu się wirusów krążących w powietrzu. Jeśli do tego wszystkiego dołożymy osłabienie organizmu to możemy być pewni iż w niedługim czasie dopadnie nas przeziębienie. Czyli stan zdrowia którego nikt nie lubi. Dlatego warto już zawczasu pomyśleć o tym trudnym okresie w ciągu roku, przygotować się na niego, zrobić odpowiedni zapas i przygotować organizm poprzez wzmocnienie go i dostarczenie niezbędnych pierwiastków i witamin.

Dereń jadalny zapomniany w walce z przeziębieniem

Dereń jadalnyDereń jadalny to roślina której owoce odeszły do tak zwanego lamusa. Bardzo dawno bo już w czasach starożytnych roślina ta i jej owoce były doskonale znane jako roślina jadalna. Dereń jadalny swoje całe dobro ukrył w owocach które smakowo porównywane są niejednokrotnie do owocu wiśni. Pamiętajmy aby spożywać owoce tylko w pełni dojrzale gdyż to właśnie one posiadają najwięcej dobroczynnych właściwości. Istniej obecnie wiele sposobów wykorzystania owocu derenia jadalnego. Wśród najbardziej popularnej metody jest przerobienie go na dżem o znacznych właściwościach przeciw-przeziębieniowych i wzmacniających odporność organizmu.

W ostatnich latach zostaje na nowo odkryta i doceniona w szczególności w medycynie naturalnej. Warto więc zapoznać się z nią bliżej, zbadać i poznać jej właściwości które dzięki bardzo bogatemu składowi w realny sposób pozwolą zapobiec lub w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia przeziębienie w najtrudniejszym okresie jesienno-zimowym.

Co świadczy o skuteczności derenia jadalnego w walce z przeziębieniem?

Otóż w znacznym stopniu zawdzięczamy jego zbawienne i niezastąpione działanie unikatowemu i niepowtarzalnemu składowi. Owoce derenia jadalnego są przede wszystkim bogate w witaminę C, ale oprócz tego zawierają cukry (glukoza, sacharoza), kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy i składniki mineralne (potas, wapń, fosfor, magnez, miedź, cynk, mangan i inne). Dawniej w medycynie ludowej przetwory z derenia (zwłaszcza nalewki) traktowano jako lek podawany na gorączkę, anemię lub dolegliwości żołądkowe. Obecnie spożywanie owoców derenia jadalnego poleca się osobom zmagających się z przeziębieniem, słabą przemianą materii i nadwagą. To właśnie wyżej wymienione właściwości powodują iż dereń jadalny staje się niezastąpiony w walce z infekcjami jesiennymi  i problemami z częstym przeziębienie. Nie bójmy się czerpać z tego co naturalne i zdrowe.

Niezastąpiony sok z owoców derenia jadalnego w walce z przeziębieniami

Krzew derenia jadalnego z powodzeniem każdy z nas może zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym by już po około 1 roku cieszyć się własnymi owocami derenia jadalnego. Przeziębienia dopadają każdego dlatego warto samodzielnie i w naturalny sposób bez sztucznych dodatków i ulepszaczy przygotować niezastąpiony środek w walce z przeziębieniem.

Składniki niezbędne do wykonania soku z derenia jadalnego

  • około 1 -1,5 kilograma owoców derenia jadalnego,
  • ½ kg cukru (zamiennie z miodem),
  • woda – średnio około 2,5 – 3 litrów.

Sposób przygotowania krok po kroku doskonałego soku na przeziębienie z derenia jadalnego:

Konieczne jest wydrylowanie owoców derenia jadalnego w celu przygotowania soku. Następnie należy dokładnie wypłukać przygotowane owoce i umieścić w dużym garnku. Całość produktu umieszczonego w garnku zalewamy wodą, najlepiej jeśli będzie ona wrząca. Tak zalane owoce należy odstawić na około dobę.

Kolejnym krokiem po upływie doby jest odcedzenie owocu derenia jadalnego, tak aby pozostał sam sok. Sok należy zagotować i przelać go ponownie do owoców derenia pozostawiając tak przygotowany wywar na około dobę lub więcej.

Po upływie określonego czasu powtarzamy cała procedurę, a następnie dodajemy cukier i przystępujemy do gotowania.

Całość przelewamy do wcześniej przygotowanych słoiczków i pasteryzujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *