granat

Twoje tętnice są zablokowane? I jak może pomóc Ci granat?

Z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wynika, że sok z owocu granatu przeciwdziała chorobie miażdżycowej. Regularne spożywanie soku zapobiega osadzaniu się tłuszczu w ścianach tętnicy. Granat jest naturalnym przeciwutleniaczem i to właśnie jemu zawdzięczamy tę niezwykłą właściwość zdrowotną.

granatW składzie granatu znajdziemy wysoki poziom polifenoli oraz wielu innych naturalnych przeciwutleniaczy. Zapobiega to powstawaniu chorób miażdżycowych. Przy regularnym spożyciu soku z granatu obniża się również poziom złego cholesterolu w organizmie znanego jako LDL. Są to lipoproteiny o niskiej gęstości. Istnieje wiele dowodów, które potwierdzają tę tezę. Wskazują również na to, że granat ma działanie przeciwzapalne.

W momencie kiedy tętnice są zatkane obieg krwi w żyłach znacznie się zmniejsza. Ma to wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Miażdżyca prowadzi do licznych chorób serca a typowymi jej objawami mogą być zaburzenia pamięci, percepcji ruchowej, czy nawet nieodwracalne niedowłady. Chory skarży się na częste omdlenia i inne schorzenia, nad którymi nie jest w stanie zapanować. Uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego wynikającego z chorób miażdżycowych w zaawansowanym stanie bywa niezwykle trudne, a czasem niemożliwe do wyleczenia.

Według ekspertów granat wykazuje następujące właściwości zdrowotne:

  • Przeciwzapalne – stan zapalny jest często głównym sprawcą rozwoju chorób przewlekłych, w tym choroby serca
  • Antybakteryjne i przeciwwirusowe – rozwój wtórnych zakażeń wirusowych i bakteryjnych jest częstym schorzeniem, które pojawia się w wyniku narastania blaszki tętniczego,
  • Przeciwutleniające – zmniejsza stres oksydacyjny we krwi
  • Pomaga w zapobieganiu gromadzenia się lipidów o niskiej gęstości (LDL) w mięśniu serca
  • Reguluje ciśnienie – sok może skutecznie hamować enzym przekształcający się w szkodliwą angiotensynę, zwiększając jednocześnie poziom tlenku azotu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia
  • Zmniejsza stężenie białka chemotaktycznego monocytów-1 i włóknienie mięśnia sercowego

Niweluje wszelkie nieprawidłowości w wynikach badania EKG i zapobiega nadmiernemu wzrostowi mięśnia sercowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *