położenie skośne dziecka

Położenie skośne dziecka – jak pomóc dziecku, charakterystyka

Położenie skośne dziecka do porodu zdarza się bardzo rzadko. W tym przypadku dziecko przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Chociaż czasami udaje się lekarzom wykonać obrót zewnętrzny przez główkę, co umożliwia poród naturalny.

Od mniej więcej 32 tygodnia ciąży, gdy w brzuchu zaczyna robić się coraz mniej miejsca, maluszek zaczyna przygotowywać się do porodu. Układa się w taki sposób, w jaki chce się wydostać na świat. Najlepszą pozycją dla dziecka jest ułożenie główkowe. Jadnak czasami maluszek płata figla i układa się w innej pozycji.

Jakie wyróżnia się rodzaje położeń dziecka przygotowującego się do porodu?

Położenie podłużne główkowe, w ramach którego wymienia się potylicowe przednie, potylicowe tylne oraz odgięciowe. Pierwsze z wymienionych jest to pozycja najbardziej prawidłowa, która pozwala na poród z wykorzystaniem drogi naturalnej, pod warunkiem, że maluch zwrócony jest twarzą w stronę kręgosłupa mamy, plecami do powłoki brzusznej, natomiast główka pochylona jest do przodu, w taki sposób, żeby broda dotykała klatki piersiowej. Czaszka maluch ma wówczas najmniejszy obwód i maluszek może lepiej wpasować się w kanał rodny matki.

W ułożeniu potylicowym tylnym główka skierowana jest w dół, a potylicą uciska kręgosłup kobiety. W tej sytuacji poród może odbyć się drogami natury, jednak jest trochę trudniejszy i bardziej bolesny. Trwa także trochę dłużej, gdyż maluch może mieć trudność wiązaną z wpasowaniem się w kanał rodny. W rzadkich sytuacjach wykorzystuje się kleszcze bądź próżnociąg.

W ułożeniu odgięciowym elementem przodującym jest twarzyczka, czoło albo kość ciemieniowa. Taka pozycja spotykana jest najczęściej u wieloródek, w przypadku wcześniaków, w ciąży bliźniaczej, bądź gdy główka malucha jest mała.

Wyróżnia się również położenie podłużne miednicowe, które najczęściej występuje w przedwczesnych porodach, wtedy gdy dzieci nie zdążyły jeszcze przyjąć właściwej pozycji. W tym przypadku pociecha układa się główka do góry, a miednica w dół. Elementem przodującym są pośladki. Taki położenie utrudnia poród z wykorzystaniem sił natury, przebiega dłużej oraz wymaga pomocy ręcznej personelu medycznego. Dlatego większość takich porodów odbywa się przez cesarskie cięcie.

Warto wspomnieć o płożeniu poprzecznym, w którym maluch układa się w poprzek łona kobiety. W tym rodzaju położenia jest duże niebezpieczeństwo pęknięcia macicy kobiety. W pewnych sytuacjach można spróbować wykonać zewnętrzny obrót zewnętrzny. Jednakże najczęściej wykonywane jest cesarskie ciecie.

Innym rodzajem jest położenie skośne, które występuje bardzo rzadko (1% przypadków).

Położenie skośne dziecka – charakterystyka

Jest to odmiana położenia poprzecznego. W tym przypadku oś ciała dziecka nie przechodzi ani w sposób pionowy, ani poziomy w stosunku do macicy kobiety, a przecina ją w dowolnym kącie. Maluszek ułożony jest na przykład plecami albo barkiem do dołu. W tej sytuacji główka dziecka znajduje się po prawej bądź po lewej stornie miednicy matki.

Biorąc pod uwagę duże niebezpieczeństwo, pojawienia się urazów nie zaleca się w tym przypadku porodu z wykorzystaniem sił natury. Specjaliści w tej sytuacji wybierają przede wszystkim cesarskie ciecie. Czasami lekarz dokonuje zewnętrznego obrotu przez główkę, co daje możliwość porodu z użyciem sił natury.

Położenie skośne dziecka – przyczyny niewłaściwego ułożenia płodu do porodu

Jedną z przyczyn skośnego ułożenia dziecka i innych nietypowych pozycji jest niewłaściwa budowa miednicy kostnej matki. W sytuacji, gdy miednica jest za mała, zbyt wąska bądź też za długa, dziecko nie ma miejsca, aby ułożyć się w odpowiedni dla niego sposób. Wśród pozostałych przyczyn, które mają wpływ na nietypowe ułożenie dziecka do porodu wymienia się:

  • wady rozwojowe macicy,
  • małowodzie (mała ilość płynu owodniowego), które może doprowadzać do ograniczania ruchomości dziecka,
  • wielowodzie (zbyt duża ilość wód płodowych), które może wpływać na zwiększenie ruchomości malucha,
  • zbyt krótki sznurek pępowinowy,
  • ciąża bliźniacza,
  • łożysko przodujące,
  • przedwczesny poród,
  • obecność wad wrodzonych płodu, na przykład wodogłowie.

Położenie skośne dziecka – w jaki sposób pomóc maluszkowi przyjąć właściwą pozycję do porodu?

Gdy podczas badania USG lekarz zaobserwuje, że dziecko ułożyło się w sposób niewłaściwy, kobieta może spróbować wpłynąć na określoną sytuację. W sytuacji, gdy ciąża nie jest zagrożona, należy starać się zapewnić sobie oraz dziecku dużą porcję ruchu w ciągu dnia. Podkreślić należy fakt, że leżenie na łóżku nie wpływa na odpowiednią pozycję dziecka do porodu.

W takiej sytuacji w czasie wizyty u ginekologa trzeba poprosić specjalistę o poradę w zakresie ćwiczeń, jakie trzeba wykonać i które pomogą maluchowi obrócić się do odpowiedniej pozycji, a jednocześnie będą bezpieczne dla kobiety, a także dziecka. Pamiętać należy także o tym, by nie wykonywać ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem.

Dobrym sposobem według niektórych specjalistów jest mycie podłogi na kolanach i przekonywanie w ten sposób maluszka do wykonania przewrotu z głową w dół. Czy to jest dobry sposób? Nie zaszkodzi sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *