Domowy sposób na oczyszczenie wątroby

Domowy sposób na oczyszczenie wątroby – sposób na toksyny

Domowy sposób na oczyszczenie wątroby – nowoczesny styl życia powoduje, że rzadko mamy czas na to, aby skupić się na stanie zdrowia swojej wątroby i całego  organizmu. Często sięgamy po gotową, wysoce przetworzoną żywność, pozbawioną wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W składzie gotowych dań można znaleźć również liczne dodatki, które także nie sprzyjają naszemu samopoczuciu i zdrowiu. Warzywa i owoce, które kupujemy w supermarketach są z kolei naładowane pestycydami.

W rezultacie, spożywanie takich potraw wpływa niepoprawnie na funkcjonowanie naszej wątroby. Nie można tego faktu bagatelizować, ponieważ to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za eliminowanie nagromadzonych toksyn z organizmu.

Zdaniem ekspertów ds. Zdrowia, detoksykacja wątroby jest zabiegiem, który każdy powinien wykonywać raz na jakiś czas. Czyniąc detoksykację nie tylko usuwamy szkodliwe czynniki, ale poprawiamy również zdolność organu do wchłaniania białek.

Domowy sposób na oczyszczenie wątroby

Dieta odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu wątroby.  Należy uważnie dobierać składniki do swojej diety, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów a jednocześnie nie obciążać zanadto najważniejszego narządu. Nieleczona wątroba może przynieść poważne komplikacje zdrowotne, dlatego już teraz warto dowiedzieć się jak skutecznie tego unikać.

Oto naturalna receptura,  która pomoże skutecznie oczyścić wątrobę bez wychodzenia z domu!

Składniki, których potrzebujesz:

  • garść świeżych liści mięty
  • trochę soku z cytryny
  • trochę soku pomarańczowego
  • 1l wody filtrowanej
  • odrobina naturalnego miodu do smaku

Przygotowanie

Doprowadź wodę do wrzenia a następnie dodaj do niej liście mięty. Zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne pięć minut w niższych temperaturach. Ostudź napar i dodaj sok z cytryny oraz startą z niej skórkę. Na koniec dopraw miodem do smaku.

Ta niesamowita recepta nie tylko oczyści wątrobę, ale również poprawi trawienie. Spożywaj wedle uznania – na gorąco lub na zimno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *