Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Akupunktura, leczenie igłami – jak wygląda zabieg? Skuteczność leczenia

Akupunktura to metoda naturalna polegająca na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami przez co zmienia się układ energetyczny organizmu. Igły stymulują organizm do obrony i przywrócenia równowagi. Metoda ta sprawdza się w leczeniu bólu przewlekłego i znana jest od tysiącleci. Jej technika nie uległa zmianie od wieków.

Akupunktura, gdy leki zawodzą

Kiedy farmakologia nie daje rady pokonać choroby, gdy inne schorzenia wykluczają stosowanie silnych leków warto spróbować akupunktury. Rzadko metoda ta pozwala wyleczyć schorzenie, ale często pomaga uśmierzyć ból, a to już wielki plus. Akupunktura ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do zabiegu niezbędna jest wiedza ale i specjalne igły.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Nakłuwa się konkretne miejsca zwane punktami akupunkturowymi. Są one rozmieszczone na przebiegu tzw. meridianów, czyli kanałów energetycznych. Można też nakłuwać punkty pozameridianowe, np. uszne. Terapeuta winien umieć dopasować nakłucia do rozpoznanej dolegliwości jak i konkretnego pacjenta. Liczba i lokalizacja nakłuć może się różnić w zależności od osoby jak i schorzenia.

Również ilość zabiegów bywa zmienna. Z pewnością jeden zabieg to za mało by odczuć ulgę. Większość pacjentów wymaga od kliku do kilkunastu zabiegów nakłuć. Przy bardziej uporczywych dolegliwościach potrzebne są serie po kilkanaście zabiegów. Zaleca się by nakłucia wykonywać nie częściej jak dwa razy w tygodniu. Co za tym idzie kuracja trwa od miesiąca do kilku miesięcy.

Akupunktura – jak wygląda zabieg?

Do nakłuć wykorzystuje się jednorazowe sterylne igły. Są one specjalnie polerowane, wykonane ze srebra, złota, chociaż najczęściej ze stali chirurgicznej. Posiadają one specjalną budowę, dzięki której nie kaleczą ciała. Ponadto są bardzo odporne na złamania. Często wkłucie i wykucie jest całkiem bezbolesne, a jeśli pacjent odczuwa ból to jest on niewielki przy wkłuciu.

Terapeuta decyduje czy po wkłuciu igła pozostaje w miejscu czy wymaga manipulacji. Podczas jednego zabiegu wkłuwa się od kilku do kilkudziesięciu igieł, o czym także decyduje doświadczony terapeuta. Wskazaniem do zabiegu jest zawodność farmakoterapii jak też przewlekły ból. Często metoda ta jest polecana w stanach początkowych choroby, kiedy farmakologia nie jest jeszcze wymagana.

Akupunktura – skuteczność

Skuteczność akupunktury warto rozpatrywać w kilku płaszczyznach. Przed wszystkim działa wspomagająco. Największe efekty zauważą się u pacjentów we wstępnej fazie choroby, gdy zaburzenia maja charakter czynnościowy. Akupunktura nie usunie zwyrodnienia, może jedynie zapobiec bólowi. Dlatego też leczenie akupunkturą łączy się z innymi metodami naturalnymi i tradycyjnymi.

Akupunktura polecana jest w wielu przypadłościach, zarówno przewlekłych jak i doraźnych jak zapalenie zatok czy spojówek. Akupunktura daje dobre wyniki przy dolegliwościach ginekologicznych i urologicznych. Czasem jest stosowana zamiast narkozy. Akupunkturą może zajmować się lekarz odpowiednio przeszkolony, zarejestrowany, z dyplomem ukończenia szkolenia uprawniającym do wykonywania tego rodzaju działalności lekarskiej.

Dlatego nie poddawajmy się zabiegom samozwańczych terapeutów. Sprawdzajmy czy dana osoba posiada kwalifikacje. Pomóc w tym może strona Polskiego Towarzystwa Akupunktury.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *