Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny. Jak zapobiegać zawrotom głowy?

Zawroty głowy w ciąży są popularnym symptomem. Towarzyszą im także nudności i ból głowy, jakie także są standardowym objawem czasu czekania na dziecko.

Co powoduje zawroty głowy oraz omdlenia

Podstawową podstawą tychże przypadłości są zmiany które występują podczas ciąży w układzie sercowo – naczyniowym. Hormony wywołują poszerzenie naczyń krwionośnych, żeby krew łatwiej szła do dziecka. Niestety hamuje jej powrót do serca. W związku z tymże zmniejsza się ciśnienie krwi mamy oraz mniej krwi trafia do mózgu.

Podstawy zawrotów głowy w ciąży

Powody zawrotów głowy zmieniają się we współzależności fazy zaawansowania ciąży. Na starcie pierwszego trymestru mogą nastąpić zawroty oraz nudności ze względu niskiego ciśnienia krwi. Dzieje się tak, gdyż progesteron rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, co z kolei wywołuje, iż ciśnienie krwi spada. Fakt tenże może podnieść chociażby zagrożenie omdlenia. Należy jednakże pamiętać, iż zawroty głowy są pewną cechą rozpoznawalną dla ciąży. Chociażby 75% pań w pierwszym trymestrze ciąży czuje zawroty oraz zasłabnięcia. W drugim oraz trzecim trymestrze rozwijająca się macica ma skłonność do wywierania presji na naczynia krwionośne. To także może wywoływać zawroty głowy. Dodatkowo elementem podnoszącym zagrożenie zasłabnięcia jest zbyt energiczne poderwanie się z pozycji poziomej do pionowej. Krew nie płynie tak błyskawicznie jak zawsze oraz ma za mało czasu na trafienie do mózgu.

Zawroty głowy na starcie ciąży

Zawroty głowy oraz nudności w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu mogą być wywołane burzą hormonalną, jaka przetacza się poprzez organizm przyszłej matki, lecz przede wszystkim spadkiem ciśnienia, jakie niejednokrotnie jest widziane w tymże okresie. O niskim ciśnieniu mówimy wtedy, kiedy wynik jego pomiaru jest mniejszy aniżeli 90/60 mmHg. Choć niskie ciśnienie, jakie jest symptomem ciąży, nie jest niebezpieczne, to jednakże jest uciążliwe. Prócz nadmienionych zawrotów głowy wywołuje wrażenie ospałości, braku sił. Kobiety skarżą się na ból głowy w ciąży, szum w uszach, mroczki przed oczami, brak uwagi, chociażby osłabienia.

Podstawy zawrotów głowy w ciąży w 3 trymestrze

Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze są przeważnie, biorąc pod uwagę cały czas ciąży. Mogą być symptomem cukrzycy ciążowej lub niedokrwistości ciążowej, lecz zwykle pochodzą ze wzmożonego zapotrzebowania na energię i fizycznego ścisku naczyń krwionośnych. W 3 trymestrze ciąży zawroty głowy są częste oraz mogą być niezwykle groźne, gdy kończą się omdleniami. Upadek naraża zdrowie oraz życia zarówno mamy, jak również dziecka. Gdy występują niejednokrotnie, należy skonsultować się ze specjalistą. Już na 3 miesiące przed porodem zarodek jest na tyle ogromny, iż uciska naczynia krwionośne, nieraz utrudniając odpowiedni przepływ krwi. Symptomy zwiększają się przy spaniu na prawym boku oraz przy gwałtownych zmianach pozycji ciała. Śpiąc bądź leżąc na prawym boku, kobieta ustawia się w pozycji, jaka służy uciskaniu poprzez macicę żyły dolnej głównej.

Zawroty głowy w ciąży – czy to naturalne?

Kręci mi się w głowie – taką przypadłość kobiety ciężarne niejednokrotnie przedstawiają własnemu specjaliście. Do zawrotów głowy w ciąży może dochodzić u zdrowych, ciężarnych pań szczególnie w pierwszym trymestrze. Wynika to często z prawidłowych zmian, jakie występują w układzie krążenia od blisko szóstego tygodnia od zapłodnienia, gdy organizm kobiety przygotowuje się do zapewnienia odpowiedniej ilości krwi krążącej oraz właściwego unaczynienia organów wewnętrznych dla utrzymania ich odpowiedniej pracy. Do podniesienia objętości krwi dochodzi pod naciskiem pogłębienia retencji wody oraz zatrzymania większej ilości płynów w organizmie. Równocześnie, pomiędzy innymi pod wpływem oddziaływania hormonów płciowych, dochodzi do relaksacji mięśni gładkich naczyń krwionośnych, i w następstwie do spadku oporu obwodowego.

Jak zapobiegać zawrotom głowy w ciąży?

Zawroty głowy w ciąży mogą być spowodowane gwałtownym ruchem, jaki doprowadza do zmniejszenia ciśnienia krwi. Więc dobrze unikać gwałtownego wstawania z krzesła lub podnoszenia się z łóżka. Ruchy przyszłej matki powinny być powolne. Należałoby wypracować sobie taki sposób, aby po tymże, jak usiądziemy na łóżku, odczekać chwilę, potem przenieść nogi na ziemię, jeszcze chwilę zaczekać oraz właśnie następnie wstać. Może być to ciężkie, kiedy ktoś dzwoni do drzwi bądź telefonuje oraz kiedy chcemy podbiec po słuchawkę, jednakże taki błyskawiczny ruch może nas efektywnie zatrzymać oraz zapobiec dalsze działanie. Zawroty głowy w ciąży będą pojawiać się rzadziej, gdy zadbamy o właściwy poziom glukozy. W diecie przyszłej matki nie winno zabraknąć posiłków białkowych, cukrów złożonych, jakie dbają o właściwe natężenie glukozy we krwi.

Zawroty głowy w ciąży – konsultacja u specjalisty

Pamiętaj, iż o wszelkich przypadłościach powinnaś informować własnego specjalistę prowadzącego. Zawroty głowy przeważnie są naturalnymi objawami ciążowymi, jednakże gdy się znamiennie pogłębią bądź będą im towarzyszyć pozostałe symptomy, jakie do owej chwili nie występowały nie czekaj do kolejnej konsultacji oraz natychmiast udaj się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *