Kariera w psychodietetyce: perspektywy zawodowe i możliwości rozwoju dla absolwentów

Czy warto uzupełnić swoje wykształcenie o psychodietetykę? Kto potrzebuje osób pracujących w tym zawodzie i czy można powiedzieć, że jest to przyszłościowy kierunek?

Jesteś po studiach, ale nie czujesz pełnej satysfakcji ze swojej pracy, bo uważasz, że mógłbyś zajmować się czymś, co dawałoby ci spełnienie, lepsze zarobki i szansę na rozwój? Psychodietetyka to kierunek, w którym odnajdą się zarówno psychologowie, dietetycy, jak również trenerzy personalni, pedagodzy. Trend ten jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na osoby wyspecjalizowane zarówno w układaniu diet, jak i znające mechanizm funkcjonowania ludzkiego umysłu i ciała.

Zawód psychodietetyk – czym się zajmuje taka osoba?

To niezwykle unikalny zawód o interdyscyplinarnym charakterze. Łączy w sobie doradztwo dietetyczne, medycynę, wsparcie motywacyjne oraz pomoc osobom z zaburzeniami odżywiania. Psychodietetyk jest specjalistą, pomagającym zrzucić zbędne kilogramy, przybrać na wadze lub osiągnąć inny cel dotyczący sylwetki lub zdrowia. Jego praca nie polega jednak wyłącznie na rozpisaniu diety, ale również na podpowiedzi w zakresie aktywności fizycznej, wsparciu motywacyjnym, wzmacnianiu poczucia własnej wartości i pomocy w zmianie nawyków żywieniowych.

 

Gdzie może pracować psychodietetyk?

Przed wyborem kierunku studiów należy mieć świadomość dostępnych ścieżek kariery. Jako psychodietetyk możesz podjąć zatrudnienie w:

  • poradni dietetycznej,
  • poradni psychologicznej,
  • poradni fizjoterapeutycznej,
  • klubie sportowym/fitness,
  • domu pomocy społecznej,
  • domu seniora,
  • lokalu gastronomicznym, który kładzie duży nacisk na urozmaicone diety,
  • placówce prowadzącej szkolenia z zakresu psychologii odżywiania.

 

Wiele osób praktykuje również we własnych gabinetach.

 

Ile zarabia psychodietetyk?

Temat zarobków nie jest bez znaczenia podczas planowania kariery. W tym przypadku mogą to być bardzo różne kwoty, w zależności od obranej ścieżki, umiejętności, osiągnięć, ale również od kwestii marketingowych czy nawet lokalizacji, w której będziesz pracować. Inne stawki oferują państwowe placówki w małych miejscowościach, a inne prywatne gabinety w dużych miastach.

 

Czy psychodietetyk to zawód z przyszłością?

Stały dostęp do Internetu, mediów społecznościowych, gdzie na każdym kroku znajdujemy przekłamane zdjęcia przerobione w rozmaitych programach, gdzie często wylewa się hejt i niepohamowana krytyka, bardzo łatwo wpaść w kompleksy. Zaburzenia odżywiania, ale również szkodliwe diety podpatrzone u influencerów to coraz popularniejsze problemy dzisiejszego społeczeństwa. Szczególnie mocno dotyczą kobiet, a nawet dziewczynek w szkole podstawowej.

Walka o szczupłą sylwetkę, ale również pokaźną muskulaturę, często sprawiają, że człowiek się w niej zatraca, przekracza granice, które nie powinny zostać przekroczone lub wręcz przeciwnie, raz za razem poddaje się, okazując swoje słabości. Takie zmagania prowadzą w prosty sposób do poważnego zaniżenia samoakceptacji, poczucia własnej wartości, a także zaburzeń na gruncie życia społecznego.

Ogromna presja posiadania perfekcyjnej figury, jest wynikiem mocno obniżonej samooceny, co potwierdziły badania przeprowadzone na grupie studentów. Co ciekawe, bardzo wiele osób spośród badanych oceniało swoją sylwetkę nieadekwatnie do wyniku swojego BMI. Wsparcie w postaci porad psychodietetyka bywa w takiej sytuacji najlepszym, kompleksowym rozwiązaniem.

 

Co zrobić, żeby zostać psychodietetykiem?

Absolwenci jednego z kierunków prozdrowotnych lub pedagogicznych, mogą rozpocząć studia podyplomowe z psychodietetyki, które rozszerzą ich wiedzę oraz kompetencje.

Aby zajęcia nie kolidowały z twoimi dotychczasowymi obowiązkami, pracą, wychowywaniem dzieci, najlepiej sprawdzają się studia podyplomowe on-line. Program studiów powinien obejmować przedmioty z zakresu psychologii, farmakologii, zaburzeń odżywiania, dietetyki, psychologii żywienia, aktywności fizycznej, edukacji żywieniowej, prawa i etyki, technik relaksacyjnych i marketingu. Zobacz więcej na temat takiego kierunku tutaj: https://www.ckp-lodz.pl/studia/754/online/psychodietetyka-100-studia-online.

Po uzyskaniu dyplomu będziesz mógł pomagać pacjentom z zaburzeniami odżywiania, diagnozować ich, ale również pracować nad zniwelowaniem tych problemów, pokazywać wszystkim troszczącym się o swój wygląd i zdrowie drogę do wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych wraz z praktycznymi wskazówkami, jak osiągnąć cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *