Temat terapii medyczną marihuaną jeszcze niedawno budził spore kontrowersje. Od pewnego czasu jednak wiedza społeczeństwa w tym zakresie rośnie i coraz częściej spoglądamy na wspomniane zagadnienie tak, jak na każde inne leczenie. Lecznicze właściwości marihuany znalazły odzwierciedlenie w wielu badaniach, dlatego obecnie wykorzystuje się jej moc przy różnych chorobach. Sprawdzamy, kiedy leczenie medyczną marihuaną przynosi szczególnie dobre efekty.
1. Poznaj medyczną marihuanę
2. Jakie są wskazania ku leczeniu medyczną marihuaną?
3. Jak wygląda leczenie?
Medyczna marihuana ma bardzo szerokie zastosowanie, co jednak nie oznacza, że sprawdzi się u każdego i w każdym przypadku. Jak każda inna forma terapii, może mieć pewne skutki uboczne. Więcej informacji na ten temat udostępnia Klinika Konopna.
Poznaj medyczną marihuanę
Wspomniana Klinika Konopna umieszcza wiele informacji na temat medycznej marihuany, przedstawiając możliwe zastosowanie, rodzaje marihuany, w tym rodzaje marihuany medycznej, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W poniższym tekście znajdziesz niektóre informacje na temat leczenia medyczną marihuaną – dodatkowe udostępnia właśnie Centrum Medycyny Konopnej.
Na początku rozstrzygnijmy, czym właściwie jest medyczna marihuana. Stosowana jest ona w dość szerokim zakresie, a za jej działanie odpowiadają dwie najważniejsze substancje: THC i CBD. To od ich proporcji zależy spodziewany efekt. Marihuanę medyczną produkuje się z konopi siewnych, które zawierają duże ilości CBD, przy ograniczonym poziomie THC. Taka marihuana dostępna na receptę nie ma działania psychotycznego.
Jakie są wskazania ku leczeniu medyczną marihuaną?
Jakie są wskazania do przeprowadzenia terapii medyczną marihuaną? Lista potencjalnych użytkowników medycznej marihuany może być dość szeroka, jednak ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz i placówka medyczna wyspecjalizowana w świadczeniu usług medycznych w tym właśnie zakresie.
Terapie konopią medyczną są stosowane między innymi w przypadku:
- przewlekłego bólu o różnych pochodzeniu,
- padaczki lekkoopornej,
- choroby Alzheimera,
- terapii uzależnień, na przykład alkoholizmu,
- stwardnienia rozsianego,
- choroby Parkinsona,
- astmy,
- depresji,
- nowotworów,
- chorób autoimmunologicznych,
- depresji,
- cukrzycy,
- migreny,
- łuszczycowego zapalenia stawów.
To tylko kilka z przykładowych dolegliwości i chorób, przy których marihuana medyczna może przynieść bardzo dobre efekty.
Jak wygląda leczenie?
Medyczną marihuanę najczęściej przyjmuje się w postaci suszu poprzez waporyzację. Nie istnieją natomiast żadne ogólne zalecenia co do formy przyjmowania leku, dlatego należy sugerować się tym, co rekomenduje lekarz.