Problemy z tarczycą

Problemy z tarczycą – objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy

Problemy z tarczycą – gruczoł tarczycy jest bardzo ważny dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Gdy przestaje działać tak, jak należy – bardzo łatwo jest to zauważyć. Jakie są symptomy choroby, gdy mamy problemy z tarczycą?

Problemy z tarczycą – brak jednoznacznych objawów

Kłopotliwe w zdiagnozowaniu problemów z tarczycą jest to, że mogą one mieć postać bezobjawową, a mogą dawać bardzo niespecyficzne objawy. Jeśli mowa o guzkach tarczycy lub jej powiększeniu – zwykle nie przejawiają się one żadnymi objawami. Diagnozuje się je zazwyczaj przy okazji innych dolegliwości.

Objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to nadmierna produkcja hormonów tarczycy. Może się ona objawiać nadpobudliwością, nadmiernym spadkiem masy ciała, ale także przyspieszoną akcją serca, biegunkami i osłabieniem mięśni. O ile pacjenci zwykle reagują pozytywnie na spadek masy ciała, o tyle jeśli nie wiąże się on ze zmiana trybu życia na zdrowszy, powinno nas to zaniepokoić.

Niedoczynność tarczycy to niedostateczna produkcja hormonów. Powoduje ona problemy skórne – wysuszenie skóry, w szczególności na łokciach. Jest to spowodowane brakiem hormonów regulujących gospodarkę lipidową skóry. Pojawiają się też obrzęki i wzrost masy ciała, niekoniecznie spowodowany przyrostem tłuszczu. W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo duże znaczenie ma analiza składu ciała. Jest to pomiar tkanki tłuszczowej, mięśni oraz zawartości wody w ciele. Jeśli zawartość wody jest zbyt duża, należy zastosować dietę i ćwiczenia mające na celu odwodnienie organizmu.

Celem leczenia nadczynności i niedoczynności tarczycy jest przede wszystkim regulacja ilości hormonów w organizmie. Przy właściwej hormonoterapii objawy powinny przestać dawać o sobie znać.

Problemy z tarczycą – inne niespecyficzne objawy chorób tarczycy

Oprócz powyższych, tarczyca może też dawać wiele innych objawów. Wszystko zależy od tego, z jaką jej dysfunkcją mamy do czynienia. Jednym z charakterystycznych objawów jest łysienie czy bradykardia (spowolnienie akcji serca). Obecnie jednak osoby w bardzo zaawansowanym stadium chorób tarczycy rzadko się zdarzają. Wynika to stąd, że pierwsze typowe objawy dla tej choroby są dość niekomfortowe dla nas. Szybko je zauważamy, stąd też zaniepokojeni udajemy się na badania kontrolne.

Dieta i tryb życia a problemy z tarczycą

Bardzo często problemy z tarczycą maja związek z niewłaściwą dietą i trybem życia. Niestety, dietą i suplementami nie wyleczymy nieprawidłowości hormonalnych. Obserwując u siebie problemy wynikające prawdopodobnie z tarczycy, należy się udać do endokrynologa. To specjalista w tej dziedzinie zaleci, czy przyda się odpowiednia dieta i suplementacja. Dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w uregulowaniu trybu życia i pracy hormonów.

Pomogą też zlikwidować objawy niedoczynności tarczycy, takie jak nadwaga. Podstawa jest jednak leczenie hormonalne, które powinien zalecić lekarz. Bardzo często bierzemy też problemy z tarczycą jako jedynego winowajcę problemów z nadwagą, suchą skóra czy łysieniem. Trzeba spojrzeć na te objawy również pod kątem ginekologicznym, psychicznym i innymi. Wszystko po to, by odpowiednio dobrać metodę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *